dzisiaj jest poniedziałek, 20 maja 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Średnią pętlą wokół Narewki

2017-04-15 02:32

Pętla o długości ok 38 km (długość zależna od liczby zjazdów do poszczególnych punktów) prowadzi po drogach żwirowych i mało uczęszczanych asfaltowych (ok. 30-40%). Jedziemy zielonym szlakiem rowerowym, nie sprawia więc trudności nawigacyjnych, zjeżdżamy ze szlaku jedynie gdy chcemy obejrzeć dodatkowe punkty przy szlaku. Trasa dla przyczepek rowerowych i dzieci poruszających się już na swoich rowerach, raczej łatwa, choć po intensywnych opadach deszczu mogą wystąpić błotniste, trudne fragmenty - na Wilczym Szlaku.

 1. Narewka

  Niewielka miejscowość, w której zaczynamy swoją wycieczkę. Dla tych, którzy mają trochę więcej czasu proponujemy Muzeum Pszczelarstwa (w 2016 r. wstęp bezpłatny). Ruszamy zielonym szlakiem rowerowym, z począku asfaltową drogą przez wieś Janowo by do Puszczy Białowieskiej wjechać leśnymi drogami. Po ok. 1,5-2 km pojawi się:

  - ścieżka edukacyjna "Pod Dębami", którą wiedzie także szlak rowerowy Polski wschodniej Green Velo;

  - odgałęzienie na Podlaski Szlak Bociani (musimy kiedyś się wybrać na ten szlak - są chętni do wspólnej wyprawy?).

  Przy rozgałęzieniu szlaków, można udać się na wieżę widokową i szlak pieszy "Carska Tropina" (dojazd 1,5 km) lub pojechać dalej zielonym szlakiem rowerowym do "Kosego Mostu" na rzece Narewce. Trasa prowadzi cały czas leśną, szeroką, szutrową drogą. Trzeba uważać na lokalny ruch, nieliczny ale jednak może się niespodziewanie pojawić!

 2. Uroczysko Kosy Most

  Uroczysko "Kosy Most" jest położone w Dolinie Narewki (ok. 8 km od rozpoczęcia) i znajduje się tu ostoja żubrów. Z bardzo wysokiej platformy można obserwować jelenie, sarny czy żubry, nam jednak nie udało się wypatrzyć żadnego zwierzęcia :( Zapewne najłatwiej jest spotkać zwierzęta o świcie lub o zmroku, my byliśmy ok. południa. Jedziemy cały czas tzw. Wilczym Szlakiem, na trasie którego znajduje się ścieżka edukacyjna "Przez trzy zbiorowiska" oraz kładka turystyczna (można przejść z przyczepką).

 3. Uroczysko Głuszec - ekspozycja kolejki leśnej

  Stacja kolejki wąskotorowej i wiata - to największa atrakcja tej wycieczki dla naszych dzieci ... i chyba dla nas :) Ekspozycja składa się z lokomotywy i kilku wagonów, do których mogliśmy wsiąść i poczuć się jak pasażerowie lub maszyniści. Na polanie można zrobić piknik, odpocząć, a dzieciaki mogą się wybiegać, szaleć w wagonach. Duża wiata zmieści naprawdę liczną grupę, świetne schronienie przed deszczem/burzą.

  Dalej jedziemy przez niewielkie, typowe dla Podlasia, czyli urocze wioski Stare i Nowe Masiewo oraz najładniejszą chyba wieś Olchówkę. Niestety zrobione przeze mnie zdjęcia nie oddają uroku tej miejscowości. Osobę z talentem do fotografii i wyczuciem chwili zachęcam do odwiedzenia Olchówki!

  W rowerowych podróżach wspierają nas Crosso (producent sakw), Regatta (producent odzieży turystycznej) i Sklep Dzieciaki w Plecaki (przyczepki rowerowe, hole dla dzieci).

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.