dzisiaj jest środa, 22 maja 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Podlasie dla rodzin z dziećmi – Dzieciaki w Plecaki rekomendują

2022-06-21 10:42

Narwiański Park Narodowy – przeciąganie na kładkach

Byliśmy tutaj na majówkę 2014 r. Mieliśmy szczęście, gdyż był to jeden z nielicznych regionów, w którym nie padał deszcz :) Jest to także Park nieodkryty jeszcze przez Polaków. Jak usłyszeliśmy w siedzibie Parku - „poza Kampinosem, najbliższy Warszawie park narodowy, a jednocześnie najrzadziej odwiedzany”. I jest to prawda, bo podczas wspomnianej majówki na naszych trasach spotkaliśmy bardzo niewiele osób... Zatrzymaliśmy się w miejscowości Kruszewo w Gospodarstwie Agroturystycznym "Cichy zakątek nad stawem". Typowa agroturystyka, bez fajerwerków, ale bardzo mili gospodarze. Przyjemnie, niedrogo, gospodarze pomocni - dla nas było ok. i możemy polecić :)

Odbyliśmy 3 wycieczki – 2 rowerowe i jedną samochodową połączoną z kajakami po Narwi w Kurowie.

Narwiańskie kładki

Pierwszą wycieczkę długości ok. 35 km (można jednak wybrać się tylko na kładki i wówczas całość zajmuje nie więcej niż 3 km), odbyliśmy na rowerach i była to pętla z Kruszewa przez Śliwno i Waniewo (słynne kładki na Narwi i przeciąganie się pływającymi pomostami) oraz Kurowo. Szczegółowo opisaliśmy ją tutaj. Uwaga: do końca 2018 r. kładki zamknięte z powodu remontu.

 

 

Zamek Tykocin i bociania osada w Pentowie

Kolejną wycieczkę, także rowerową (nie w samym parku) odbyliśmy do Tykocina, bocianiej osady w Pentowie i Kiermusów – Ostoyi Żubra. Wycieczkę polecamy odbyć wiosną, wczesnym latem, gdy w Pentowie przebywają bociany – podczas naszego pobytu było tam ponad 30 par (!) i bogata wystawa zdjęć poświęcona tym ptakom. Szczegółowa relacja tutaj.

 

 

Kajakiem wokół Kurowa”

W Kurowie mieści się siedziba Narwiańskiego Parku Narodowego. Przygotowano tam ścieżkę „Kładka wśród bagien”, długości 1 km (ponad 600 m to kładka), ośrodek edukacji (na zewnątrz, który zainteresował naszą córkę i nas samych) oraz możliwość wypożyczenia kajaków. I to właśnie miłośnikom kajakarstwa, ale nie tylko, polecamy trasę turystyczno-przyrodniczą „Kajakiem wokół Kurowa”. Możemy ją odbyć kajakiem lub łodzią „pychówką”, a w jej trakcie możemy poznać najatrakcyjniejszą część doliny Narwi, w ty jeden z najciekawszych fragmentów parku, m.in. położoną na bagnach dawną redutę obronną „Koziołek” oraz „zerwany most”, z którego roztacza się piękny widok na dolinę. Szlak ma trzy warianty tzw. małą (1,6 km), średnią (3,2 km) i dużą pętlę (7,7 km). Wybierając się na trasę średnią należy kontrolować trasę z mapą, gdyż złe oznakowanie w terenie w pewnym momencie kieruje z trasy średniej na dużą! Niestety przy złej pogodzie nie jest wtedy do śmiechu – szczególnie, gdy może wiosłować 1 osoba i trzeba wracać pod prąd.

 

Biebrzański Park Narodowy – w poszukiwaniu łosia

 

Nad Biebrzę wybraliśmy się w nietypowej jak na ten park porze roku, bo na wyjazd sylwestrowo-noworoczny. Było zimno i słonecznie, można więc rzecz, że pogoda dopisała. Mimo, że dzień był krótki, a pogoda raczej nie pomagała w aktywnym spędzaniu czasu z dziećmi udało nam się wyjść kilka razy. Mamy nadzieję wrócić tam wiosną lub latem, aby móc podziwiać przyrodę tego pięknego rejonu Polski. Naszą bazą noclegową było urokliwe Gospodarstwo Agroturystyczne "Dolina Biebrzy". Agroturystyka raczej z wyższej półki i chyba już trochę z nazwy, bo w przeciwieństwie do Kruszewa, zwierzątek nie widzieliśmy. Można by rzec, że to już taki pensjonat na wsi ;) Szczerze polecamy, sądzę, że jeszcze tam wrócimy, ale raczej wiosną żeby móc podziwiać przyrodę Biebrzańskiego Parku Narodowego w pełnej krasie. Minusem wiosny są podobno ogromne ilości komarów i innych owadów, ale nie przekonaliśmy się o tym, gdyż nie byliśmy o tej porze.

Wycieczka z dziećmi po biebrzańskich kładkach. Fot. Kuba Ruta www.nastopach.pl

Wycieczka z dziećmi po biebrzańskich kładkach. Fot. Kuba Ruta www.nastopach.pl

 

Wycieczka szlakiem ścieżek edukacyjnych „Górą Skobla” i „Kładka”

 

Pierwsza wycieczka, jaką udało nam się zrealizować przebiegała ścieżkami edukacyjnymi „Górą Skobla” - znaki czerwone, trasa zaczyna się przed budynkiem Dyrekcji BPN oraz ścieżką „Kładka” - znaki zielone. Ścieżki polecamy zwiedzać z dostępnymi w siedzibie BPN folderami (zimą 2016 r. koszt 4 zł za folder) opisującymi ścieżki.

Ścieżki przeszliśmy z 6 miesięcznym, 2 oraz 4 letnimi dziećmi, wyposażeni w przyczepki rowerowe z zestawami do biegania, co miejscami wymagało od nas sporo wysiłku, szczególnie, że w naszej przyczepce musieliśmy pchać 2kę dzieci. Na trasie najlepiej sprawdzą się nogi dzieci lub nosidła, wózki (raczej na dużych pompowanych kołach) i przyczepki są ok., ale wymagają miejscami włożenia sporego wysiłku :) Daliśmy jednak radę. Pierwsza ścieżka wiedzie głównie leśnymi ścieżkami, a możemy podziwiać na jej trasie przede wszystkim faunę i florę Biebrzańskiego Parku, schron baterii artylerii Twierdzy Osowiec (przystanek nr 2), schron pogotowia artylerii (przystanek nr 7), stanowisko obserwacyjne artylerii (przystanek nr 10), a z wież widokowych możemy podziwiać dolinę rzeki i starorzecze Biebrzy. Podczas naszego zimowego pobytu nie mogliśmy podziwiać bujnej w okresie wiosny i lata fauny i flory, ale widoki i całkowita cisza zrekompensowały nam przynajmniej w części te niedostatki! Niech Was nie zmyli punkt Stara Karczma (niestety jest to nieczynny budynek i żadnego posiłku tam nie kupimy).

 

Następnie udajemy się asfaltową drogą, w kierunku mostu na Biebrzy, na ścieżkę „Kładka” - oznaczona zielonymi znakami. Uwaga, idziemy wzdłuż szosy! Mijając powoli pozostałości Fortu II Zarzecznego, kierujemy się ku wejściu – uwaga, wejście w postaci bramek obrotowych, trochę utrudnia przejście z przyczepkami, jeszcze kilkadziesiąt metrów trudniejszego terenu i już jesteśmy u stóp wieży widokowej, na drewnianej kładce (uwaga, podczas wysokiego stanu wód może być śliska). Cała ścieżka ma długość ok. 2200 m (bez dojść do platform i wież widokowych). Podobno z wieży przy Kanale Rudzkim (po drugiej stronie torów kolejowych), można zobaczyć łosie – w ciągu dnia jednak są na to małe szanse, o czym przekonaliśmy się sami, gdyż mimo intensywnego wypatrywania nie zobaczyliśmy żadnego.

Całość trasy liczyła ok. 8 km, a ślad trasy dostępny tutaj.

Podczas krótkiego odpoczynku w siedzibie Dyrekcji spotkaliśmy się z bardzo miłym przyjęciem ze strony pracowników Parku iich zaangażowaniem – jeszcze w żadnym Parku narodowym czy innym tego typu obiekcie (muzeum itp.) nie spotkałem tak zaangażowanych ludzi i tak pozytywnego podejścia do odwiedzających. Co mnie tak urzekło? Cierpliwe wskazanie interesujących tras, omówienie ich przebiegu, trudności, które mogą spotkać rodziny z wózkami, pomoc przy naprawieniu przyczepki, nakarmieniu niemowlaka czy zaproszenie dzieci do skromnej, ale jednak sali ekspozycyjnej. Brawa za tę postawę!

 

Twierdza Osowiec

 

Muzeum Twierdzy Osowiec oraz trasę Fortu Igo można zwiedzać tylko z przewodnikiem (mieści się na terenie jednostki wojskowej) z Osowieckiego Towarzystwa Fortyfikacyjnego (OTF) pod nr telefonu 600 941 954, wyłącznie w dni robocze (pn. - pt.) - zwiedzający muszą mieć przy sobie dokument tożsamości, a obcokrajowcy uzyskać zgodę z MON. Trafiliśmy na przewodnika pasjonata pana Mirosława Woronę, który opowiadał z charakterystycznym poczuciem humoru. Naszą 4 letnią Amelkę na tyle wciągnęły jego opowieści (a może nietypowe wąsy? ;) ), że w budynkach Muzeum nie odstępowaliśmy na krok. Z uwagi na pogodę (temperatura sięgała -12 C) i małe dzieci, wybraliśmy najkrótszy, 2 godzinny wariant zwiedzania. Przyczepki zdały egzamin, ale najlepiej zwiedzać z dziećmi, które biegają już samodzielnie i są zdolne wytrzymać na wycieczce z przewodnikiem, co najmniej 2 godziny. Zapewne Twierdza najbardziej ucieszy chłopców, ale nasze 2 i 4 letnie dziewczyny chętnie robiły sobie zdjęcia z mundurami i granatnikami ;) Wiadomo, za mundurem panny sznurem.

 

 

Znajomi odbyli natomiast wycieczki m.in. po w Puszczy Knyszyńskiej. W miarę poznawania Podlasia (został do odwiedzenia przecież Białowieski Park Narodowy, Kruszyniany, Kraina Otwartych Okiennic, Góra Grabarka i wiele innych miejsc) będziemy uzupełniać artykuł :)

Puszcza Białowieska dla rodzin z dziećmi

Raj dla aktywnych, pragnących odpocząć od miasta, rodzin. To przede wszystkim miejsce, którzy cenią sobie odpoczynek na łonie przyrody. My polecamy zabrać mapę, rowery, sakwy, a może także przyczepkę i spędzić aktywnie urlop. W rejonie Puszczy wytyczone są szlaki rowerowe, które prowadzą głównie leśnymi, ubitymi lub lokalnymi drogami. Niestety nie spotkaliśmy wydzielonych ścieżek rowerowych, ale dla nas nie było to problemem. Przykładowe wycieczki rowerowe w Puszczy Białowieskiej opisaliśmy tutaj.

Dla osób, które preferują inne sposób spędzania urlopu, polecamy miejsca, do których można dojechać samochodem, czyli:

Rezerwat Pokazowy Żubra w Białowieży;

Muzeum Przyrodniczo-Leśne w Białowieży;

Park Miniatur Zabytków Podlasia w Hajnówce;

Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa w Hajnówce;

oraz oczywiście przejazd kolejką wąskotorową w Białowieży :)

Co więcej? Podzielcie się z innymi swoimi doświadczeniami. Jeśli możecie polecić ciekawą atrakcję, trasę, nocleg na Podlasiu, podzielcie się nimi pisząc komentarz pod artykułem.

Jeśli ten artykuł pomógł Wam w zaplanowaniu wyjazdu w podlaskie (na Podlasie), będziemy wdzięczni za udostępnienie https://www.dzieciakiwplecaki.pl/artykul/6263/podlasie-dla-rodzin-z-dziecmi-dzieciaki-w-plecaki-rekomenduja go w mediach społecznościowych, na forach internetowych, na których się udzielacie lub na Waszym blogu - pomóżcie innym zaplanować wyjazd w podlaskie / na Podlasie z dziećmi :)

Wystarczy skopiować i wkleić poniższy kod. 

<a href="https://www.dzieciakiwplecaki.pl/artykul/6263/podlasie-dla-rodzin-z-dziecmi-dzieciaki-w-plecaki-rekomenduja" target="_blank"><img src="https://dzieciakiwplecaki.pl/data/Images/Portal/baner_dzieciakiwplecaki.jpg" alt="Dzieciaki w Plecaki - Podlasie z dziećmi" width="400" height="276" /></a>

Dzieciaki w Plecaki

Komentarze

Gość - Pola 2016-09-02 17:27

My właśnie wróciliśmy z Podlasia, głównie korzystaliśmy z uroków Puszczy Białowieskiej, tutaj relacja: http://odpoczywalnia.blogspot.com/2016/09/when-i-grow-up-i-want-to-be-forester.html

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.