dzisiaj jest wtorek, 21 maja 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Rowerem z dziećmi po Półwyspie Helskim

2017-06-04 00:19

Jeśli chcemy przebyć całą trasę na odcinku Puck-Swarzewo-Władysławowo-Chałupy-Kuźnica-Jastarnia-Jurata-Hel musimy liczyć się z pokonaniem odległości blisko 45 km. 

Wzdłuż trasy działa wiele wypożyczalni rowerowych, jeśli nie dysponujemy więc swoim rowerem możemy wypożyczyć go w wielu miejscowościach zlokalizowanych wzdłuż trasy. Dysponują one rowerami z koszami, fotelikami i przyczepkami, raczej niższej klasy, ale do przewozu starszych dzieci wystarczą. My polecamy wypożyczalnię Ottobike, z której korzystaliśmy.

Od jej właściciela usłyszeliśmy, że najpiękniej trasa ta prezentuje się w maju, gdy kwitną dzikie róże oraz we wrześniu, gdy jest jeszcze ciepło, a jednocześnie minął już gorący sezon urlopów.

Największą atrakcją tej trasy jest fakt, że w większości przebiega wzdłuż morza, dzięki czemu możemy obcować z naturą, morzem w sposób niespotykany. Takich widoków nie zapewni nam oglądanie z okien samochodu, dlatego warto zabrać dla dzieci rowerek biegowy, jeśli już jeżdżą. Dla naszej Amelki, samodzielna, krótka jazda rowerem wzdłuż morza była dużym przeżyciem.

Nawierzchnia wykonana z kostki brukowej, zadziwiająco dobrze zachowana, trasa cały czas odseparowana od ruchu samochodów, więc bezpieczna dla rodzin z dziećmi, które samodzielnie jeżdżą na rowerach. W sezonie jest tu jednak duży ruch rowerzystów.


Jeśli macie formę, czas polecamy zacząć wycieczkę w Chałupach i zakończyć ją na Helu (tutaj oddać wypożyczone rowery - Ottobike daje taką możliwość) - objechać cypel, zajrzeć do latarnii, koniecznie zwiedzić Muzeum Obrony Wybrzeża, a do punktu startu wrócić pociągiem.

 1. Jastarnia - wypożyczalnia rowerów Ottobike

  Swoją wycieczkę, z racji problemów z zamontowaniem bagażnika rowerowego zaczęliśmy w Wypożyczalni Rowerów Ottobike. Serdecznie polecamy tę wypożyczalnię, możemy w niej liczyć na fachową obsługę i pomoc, przemiły kontakt i rowery w świetnym stanie.

  W Jastarni, przy ul. Rynkowej 10 znajduje się zabytkowa chata rybacka, zachowana oryginalna budowla z końca XIX w., z typowym, rybackim wyposażeniem. Ciekawostką jest, że aby ją zbudować, wykorzystano drewno z rozbitych okrętów, co było charakterystyczne dla tego regionu.

  Po kilku (3-4?) kilometrach mijamy niewielkie lotnisko, a zaraz za nim, pomiędzy Jastarnią a Kuźnicą znajduje się chyba mała plaża, chyba centrum kite i windsurfingu. Specjalnie zjechaliśmy z trasy i zrobiliśmy dosyć długi przystanek by móc podziwiać ewolucje w wykonaniu kiteowców.

  Kite'y na Półwyspie Helskim

 2. Chałupy welcome to

  Chałupy to stara, kaszubska miejscowość. Dzięki znakomitym warunkom do uprawiania sportów wodnych, przede wszystkim windsurfingu i kitesurfingu znajduje się tu spora liczba szkółek. Jako ciekawostkę warto dodać, że w 1635 roku król polski Władysław IV wybudował tu twierdzę, która stanowiła wraz z innymi fortyfikacjami na Półwyspe Helskim element obrony wybrzeża.

  Odpoczynek w Chałupach

  Znajduje się tutaj również niewielka przystań przy której można odpocząć, wypożyczyć rowery i zjeść rybę. My zapamiętamy Chałupy jednak w związku z faktem, że znajduje się tutaj bardzo niskiej jakości kilkukilometrowy odcinek ścieżki rowerowej wykonanej z płyt, które wykorzystywane są w inżynierii komunikacyjnej do budowy m.in. placów, parkingów, dróg dojazdowych oraz innego typu nawierzchni, ale nie do ścieżek rowerowych! Utrzymanie toru jazdy z rowerem i przyczepką w taki sposób, aby koła roweru i przyczepki jechały po łączeniach jest mistrzostwem. Niestety tutaj musieliśmy zawrócić, szkoda było meczyć siebie i dzieci.

  W wycieczkach rowerowych wspiera nas producent odzieży Regatta:

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.