dzisiaj jest środa, 22 maja 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Hol rowerowy Follow Me - opinia o produkcie, wrażenia z użytkowania

2021-11-25 00:41

Hol rowerowy do rowerów dziecięcych Follow Me

Po długich dyskusjach podjęliśmy decyzję o wypożyczeniu holu ze sklepu Dzieciaki w Plecaki, który oferuje możliwość wysłania egzemplarza holu do przetestowania przed zakupem lub wypożyczenia go. Okazało się, że dla nas był to rewelacyjny pomysł. Wypożyczyliśmy go na tydzień przed wyjazdem aby sprawdzić czy to jest to czego potrzebujemy. Po 3-dniowym teście podjęliśmy decyzję o jego zakupie.

Poniżej kilka naszych uwag dotyczących użytkowania holu Follow Me.

Montaż do roweru rodzica oraz dziecka – na co zwrócić uwagę, prostota/skomplikowanie

Tekst Dzieciaki w Plecaki (kursywą):

Aby zamontować hol do roweru rodzica należy wymienić oryginalną szpilkę samozamykacza na tą, która znajduje się w zestawie. Jeśli rower rodzica jest wyposażony w inną piastę np. Shimano E-Thru czy oś pełną, dostępne są specjalne adaptery umożliwiające zamontowanie holu - jako akcesorium dodatkowe. W przypadku posiadani pełnej osi, warto zapoznać się z tym przewodnikiem - Jak sprawdzić oś w rowerze.

Jeśli posiadacie przerzutki w piaście (np. Shimano Nexus) będziecie potrzebować adapterów 3/8" - takich jak w linkuhttp://www.sklep.dzieciakiwplecaki.pl/?167,followme-adapter-do-osi-pelnej-3-8-

Jeśli posiadacie rower z kołem 29" nie wszystko stracone (teoretycznie hol przewidziany jest do kół o maks. wielkości 28"). Jeśli odległość od tylnej osi do końca opony (promień) wynosi 38 cm to powinno udać się zamontować hol. Ale uwaga - opona nie może być zbyt szeroka ponieważ mogłaby nie zmieścić się w błotniku, który jest zagięty na boki - powinna mieć maksymalne rozmiary 2", czyli niedużo jak na koła 29". Montaż holu Follow Me udał się już na kilku rowerach z rozmiarem kół 29".

Na końcach szpilki znajdują się uchwyty, na które zakładamy hol dokręcając śrubki i zakładając zawleczki, które powodują, iż hol Follow Me nie rozkręci się i nie wypadnie podczas jazdy.

Mocowanie holu Follow Me na standardowej osi z szybkozaciskiem.

Mocowanie holu Follow Me na osi pełnej z zastosowaniem specjalnych adapterów 3/8".

Następnie w rowerze dziecka montujemy na osi przedniego koła specjalne sworznie, które posłużą do unieruchomienia rowerka zaczepionego w holu. Standardowe wyposażenie to sworznie montowane na osiach pełnych (w pakiecie sworznie na osie z różnym gwintem - 3 komplety).

Tekst Dzieciaki w Plecaki:

Jeśli rower dziecka wyposażony jest z przodu w szybkozamykacz (szybkozacisk), należy dokupić specjalny adapter. Większość rowerów dziecięcych nie potrzebuje takiego adaptera. Wymagają tego często rowery o rozmiarze kół 20" oraz na pewno wszystkie rozmiary lekkich rowerów WOOM, Frog, Kubikes, Islabikes (14" i 16" nie mają szybkozacisku ale mają śrubę M6, którą trzeba zastąpić jednym z adapterów wskazanych poniżej).

Koła w lekkim rowerze dla dzieci FROG 48 zamykane są śrubą M6 - montaż holu Follow Me wymaga w tym przypadku zastosowania specjalnego zakończenia osi roweru dziecięcego (na zdjęciu po prawej).

1. Adapter do osi ze śrubami M6 oraz szybkozaciskami.

1. Adapter do osi ze śrubami M6 (do lekkich rowerów WOOM, FROG, Kubikes, Islabikes, Early Rider itp.) oraz rowerów dla dzieci z szybkozaciskami w przednim kole (z reguły rowery 20").

 2. Adapter do osi ze śrubami M6.

2. Adapter do osi ze śrubami M6 (do rowerów WOOM, Frog, Kubikes, Islabikes, EarlyRider)

Dla użytkowników lekkich rowerów oraz rowerów z szybkozaciskiem z przodu przygotowaliśmy wersję holu zawierającą dedykowany adapter - https://www.sklep.dzieciakiwplecaki.pl/?500,hok-rowerowy-follow-me-zestaw-z-adapterem

Koła z piastami dynamo wymagają nakrętki przedłużającej M9 x 1 (nr art. 131.500). Od 2020 r. dostępne jako opca.

Kolejnym zadaniem jest wyregulowanie pozycji elementu unieruchamiającego sworznie w zależności od wielkości przedniego koła rowerka.

Do dolnej ukośnej rurki ramy rowerka dziecięcego montujemy zaczep na obręczy metalowej. Obręcz należy odpowiednio skrócić w zależności od grubości posiadanej ramy rowerowej.

Położenie zaczepu na ramie rowerka dziecięcego należy wyregulować tak, aby przednie koło było unieruchomione w holu i znajdowało się ponad ziemią (na wysokości mniej więcej 5 cm). Po wykonaniu tych operacji, możemy jechać :)

 

Użyteczność w różnym terenie

Jeśli chodzi o zastosowanie holu i jego użyteczność to jest to produkt uniwersalny. Zarówno na gładkiej (asfaltowej, z masy bitumicznej) nawierzchni jak i na kamienistym bruku czy też piaszczystym terenie spisuje się doskonale i umożliwia jazdę dziecku ze wspomaganiem rodzica. Cała konstrukcja (rower rodzica, hol, rower dziecka) są stabilne i umożliwiają wykonywanie manewrów, skrętów.

Tekst Dzieciaki w Plecaki:

Holu używamy w bardzo różnym terenie, z uwagi na braki ścieżek rowerowych w wielu ciekawych miejscach i naszą miłość do natury, także na leśnych ostępach i piaszczystych szlakach. Wszędzie tam, gdzie udaje się przejechać samodzielnie rowerem, uda się przejechać rowerem z dzieckiem podczepionym za pomocą Follow Me. Nie mieliśmy z tym problemu np. podczas wycieczek w Borach Tucholskic czy w Podlaskim - nie zawsze jechaliśmy wspaniałymi ścieżkami Kaszubskiej Marszruty. Oczywiście, nie jest tak, że wszędzie jedzie się jak po szynach - trzeba też nauczyć dziecko dyscypliny - nie wstawać, nie bujać itp. A jeśli wstawać, to spokojnie i uprzedzić o tym rodzica.

 Z holem Follow Me podczas tatusiowego wyjazdu w podlaskim - ok. 170 km w 3 dni + 15 km kajakiem.

Transport holu na rowerze rodzica

Hol rowerowy transportowany jest z tyłu roweru rodzica. Podczepiony na specjalny karabińczyk powoduje, iż hol nam nie rozłoży się w trakcie jazdy. Odłączenie go od roweru dziecka jest łatwe i szybkie, a transport złożonego holu możliwy jest z sakwami.

Tekst Dzieciaki w Plecaki:

Niektórzy dokupują dodatkowy uchwyt TopLight, który umożliwia prostsze przewożenie w przypadku rowerów miejskich z bagażnikiem i wbudowaną lampą - oddala to hol od lampy, zabezpieczając przed jej uszkodzeniem.

Hol Follow Me zamontowany na miejskim rowerze Gazelle z wykorzystaniem uchwytu Top Light i adapterów 3/8" (pełna oś koła). Fot. Jakub Subocz

Podczas jazdy należy uważać na wszelkiego rodzaju podwyższenia krawężniki itp.) ponieważ hol ze względu na swoją budowę jest umieszczony dość nisko i możemy o coś zahaczyć.

Fot. Tomasz Gurdziołek - Podróże ku naturze

Podłączanie/odłączanie

Podłączanie holu to czysta przyjemność. W czynności tej pomaga mi mój 5-letni syn, który po kolei wylicza mi punkt po punkcie kroki jakie należy zrobić aby dobrze podpiąć rowerek :)

Tekst Dzieciaki w Plecaki:

Należy zwrócić uwagę aby wszystkie elementy zostały przez nas dokręcone. Do regulacji (tej pierwszej) Follow Me niezbędne są klucze (najlepiej oczkowe) o rozmiarach: 8, 13 i 19. Później wszystko realizowane jest bez narzędzi. Przełączanie pomiędzy różnymi rowerami, o ile nie są tych samych rozmiarów/budowy, wymaga wspomnianych wyżej kluczy.

Ważne żeby po każdym użyciu Follow Me dokręcać mocowanie na ramie dziecka, aby nie zgubić nakrętki.

Hol dostępny do wypożyczenia (także wysyłkowo) i kupienia w naszym Centrum Testów

Stabilność podczas jazdy, hamowania itp.

Jeśli chodzi, o stabilność podczas jazdy Hol Follow me idealnie spełnił nasze oczekiwania.

Miałam okazję korzystać z holu wtedy, gdy nie miałam sakw rowerowych jak i podczas naszego wyjazdu, gdy rower miałam mocno obciążony sakwami. W obu sytuacjach hol był bardzo stabilny. W momencie zjazdu z bardzo stromego wzniesienia, przy bardzo dużej prędkości, rowery zachowywały się bardzo dobrze. Całość prowadziła się równo i przewidywalnie, nic się nie chwiało. Nie zauważyłam też, żeby droga hamowania znacznie się zmieniła. Jedynie na co należy zwrócić uwagę, to aby nie wykonywać gwałtownych ruchów przy wsiadaniu na rower, gdyż całość zwłaszcza przy rowerze obciążonym sakwami, może się przewrócić :) Dziecko też powinno uważać i unikać nagłego wstawania w trakcie jazdy i dociskania pedałów na stojąco.

Tekst Dzieciaki w Plecaki:

Ponieważ hol powoduje lekkie odchylenie roweru dziecka względem nawierzchni (poprzez podniesienie przedniego koła), czasami niezbędne jest lekkie pochylenie siodełka dziecka do przodu - tak, aby się nie zsuwało (szczególnie widoczne w rowerkach 12-14") oraz było wygodniej holowanemu.

Użytkujemy holu w różnych warunkach - miasto, szutry, piachy, przejechaliśmy z nim setki kilometrów w trudnym terenie - szutry typu tarka, drogi piaszczyste w lasach, asfalt, drogi kamieniste... . Bez niego wiele naszych wycieczek, wypraw nie było by możliwych. Nasza córka nie zawsze ma siłę i motywację jechać w trudnym terenie czy na długi dystans, Follow Me jest dla nas jedyną szansą.

Porównanie do innych holi

Do tej pory korzystaliśmy z holu (Trail Gator), który posiadał jedno długie ramię mocowane do rury podsiodłowej, zajmował przestrzeń nad bagażnikiem, co uniemożliwiało położenie jakiegokolwiek bagażu, np. sakw rowerowych. W naszym przypadku nie sprawdzał się, ponieważ miał tendencję do odchylania od pionu pozycji rowerka, co sprawiało, iż musieliśmy zatrzymywać się bardzo często w celu regulacji położenia pionu rowerka. W uchwycie mocującym mały rowerek, hol posiadał znaczne luzy.


Follow Me nie przekrzywia się na żadną ze stron podczas jazdy, połączenie jest bardzo sztywne, co sprawia, że całość zachowuje się jak tandem. I o to chodzi. Minusem jest oczywiście znacznie wyższa cena, ale jeśli mamy zamiar używać go przy dwójce dzieci, podczas wypraw rowerowych, przez znaczny czas, nie wydaje się być taka duża.

Gdy podczas jazdy mieliśmy wywrotkę (duży piach) nic się nie przesunęło, nie trzeba było nic dokręcać, regulować itp.

Follow Me, z uwagi na dosyć wysoką cenę jest moim dla osób, które sporo jeżdżą z dziećmi i zależy im na stabilnym i bezpiecznym połączeniu.

Tekst Dzieciaki w Plecaki:

Często używamy Follow Me, w różnych warunkach terenowych. Jeśli chodzi o inne chole to mieliśmy okazję zmontować i ocenić stabilność holu Trail Angel po zamontowaniu roweru, nie jeździliśmy nim. Moim zdaniem jednak jest zdecydowanie mniej stabilny niż Follow Me i w trudnych warunkach nie używalibyśmy go raczej, ale na asfalcie i podobnych jakościowo nawierzchniach powinien być ok.

Znam osoby, które używały / używają Trail Angel, twierdzą, że jest w porządku, używają go głównie do jazdy po mieście i ogólnie do dobrej jakości tras rowerowych - neis jest to jednak intensywne użytkowanie. Minus jest taki, że na przykład rowery typu WOOM, Frog itp. (ze śrubą M6 i szybkozaciskiem) trzeba kupić dodatkowy adapter, którego na przykład nie ma w Polsce i trzeba go ściągnąć z Włoch. Follow Me także wymaga dodatków, ale adaptery są dostępne w polskiej dystrybucji.
Follow Me, całkowicie obejmuje przednie koło i kierownicę w dziecięcym rowerze, dzięki czemu jest niezwykle stabilny - ogranicza możliwość ruchów dziecka do minimum.

Naszym zdaniem jest to najlepszy hol rowerowy na rynku.

Holu Follow Me można używać z sakwami rowerowymi.

Holu Follow Me można używać z sakwami rowerowymi.


Autor testu:

Magda Kowalczyk (uzupełnienie tekstu o wybrane aspekty techniczne i własne wnioski z użytkowania - ekipa portalu Dzieciaki w Plecaki)

Hol rowerowy jest dostępny do kupienia w sklepie Dzieciaki w Plecaki.

Wszystkich użytkowników (przyszłych oraz obecnych) holi rowerowych i przyczepek rowerowych zachęcamy do zapoznania się z artykułem "Wycieczki rowerowe z dziećmi" oraz "Wycieczki rowerowe z dziećmi - porady dla rodziców samodzielnych rowerzystów" oraz trasami opisanymi w naszym portalu - tutaj.

Jeśli ten artykuł pomógł Wam w podjęciu decyzji o zakupie tego lub innego holu, będziemy wdzięczni za udostępnienie go w mediach społecznościowych, na forach internetowych, na których się udzielacie lub na Waszym blogu :)

<a href="https://www.dzieciakiwplecaki.pl/artykul/6204/hol-rowerowy-follow-me---opinia-o-produkcie-wrazenia-z-uzytkowan" target="_blank"><img src="https://dzieciakiwplecaki.pl/data/Images/Portal/baner_dzieciakiwplecaki.jpg" alt="Dzieciaki w Plecaki" width="400" height="276" /></a></p>

Dzieciaki w Plecaki

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.