dzisiaj jest poniedziałek, 20 maja 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Wycieczka do kolorowych jeziorek w Rudawskim Parku Krajobrazowym

2017-11-01 00:34

Tworzą je 4 jeziorka: żółte, purpurowe, błękitne (lazurowe) i zielone. Ich zabarwienie związane jest z występowaniem różnych związków chemicznych i kopalniami, które funkjonowały tutaj od XVIII do XIX wieku. Po zamknięciu kopalni, natura wypełniła wyrobiska wodą, tworząc niezwykłe jeziorka.

 1. Kolorowe Jeziorka

  Żółty Stawek

  Wycieczkę rozpoczynamy z parkingu (w 2014 r. płatny 10 zł od samochodu osobowego). Po kilkuset metrach natrafiamy na Żółty Stawek, który powstał pośród kopalnianych hałd, tworząc niesamowity widok.

  Purpurowe Jeziorko

  Przy tym jeziorku trzeba zachować ostrożność i zwracać uwagę na dzieci. Zbocza są strome. Woda w Purpurowym Jeziorku jest roztworem kwasu siarkowego, stąd rdzawo-żółty kolor. Dopełnieniem całości jest specyficzny zapach jeziorka – najpierw je czuć, a dopiero później widać :) Dzięki schodkom, można zejść do samej tafli jeziora. Wokół znajdują ławeczki i stoliki oraz punkt gastronomiczny, czynny w weekendy i przy specjalnych okazjach. Wtedy też jest tutaj więcej atrakcji, np. tyrolka nad jeziorkiem.

  Błękitne Jeziorko

  Naszym zdaniem najładniejsze ze wszystkich, jego woda jest czysta i bez zapachu. Wokół rozstawione ławki przy których można przysiąść i odpocząć. idąc szlakiem w górę, możemy przysiąść na niewielkiej kładce i podziwiać jeziorko z góry.

  Zielony Stawek

  Niewiele osób dochodzi do tego jeziorka, gdyż jest stosunkowo daleko od pozostałych. Rzadko kiedy też przybiera kolor zielony (nam nie było dane zobaczyć zielonego koloru), a w suchych okresach całkowicie znika.

 2. Wielka Kopa

  Podejście na Wielką Kopę zajmuje od Zielonego Stawku ok. 45 minut, podobno warto podejść dla widoków, jakie można z niej zobaczyć. My niestety trafiliśmy na deszczową pogodę, chmury zeszły b. nisko, więc nic nie widzieliśmy…

  Tutaj można zakończyć wycieczkę i wrócić tą samą trasą, dla tych, którzy chcę przedłużyć wędrówkę, polecamy skierować się żółtym szlakiem na Przełęcz Rędzńską przez szczyt Stróżnik. Po dojściu do lokalnej drogi prowadzącej do wsi Wieściszowice kierujemy się przez wioskę do parkingu, na którym zostawiliśmy samochód.

  Podczas wycieczki towarzyszyły nam softshell Regatta Delsie RWL050 oraz kurtka przeciwdeszczowa Regatta Ultrafly.

Komentarze

Gość - baba 2016-08-08 11:43

Widok z Wielkiej Kopy zerowy, całość zarośnięta drzewami :(

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.