dzisiaj jest piątek, 24 maja 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Szlaki rowerowe w Górach Sowich

2022-07-09 09:22

Turystyka rowerowa w Górach Sowich

Urozmaicona rzeźba terenu, niewybitne wysokości szczytów sprzyjają rozwojowi turystyki rowerowej na terenie Gór Sowich. Są one obszarem, na którym można uprawiać nie tylko wyczynową jazdę rowerową, ale także rekreacyjną. Na terenie Gór Swoich wytyczone zostały liczne trasy rowerowe. Mają one różną długość. Różnią się od siebie także stopniem trudności. Szlaki rowerowe, które zostały poprowadzone przez najpiękniejsze rejony Gór Sowich są oznakowane na dwa różniące się między sobą sposoby. Łatwiejsze szlaki, na których nie ma trudnych podjazdów, które w większości zostały poprowadzone szosami bądź drogami stokowymi oznaczono umieszczając stosowane znaki na pniach drzew. Znaki szlaków trudniejszych także znajdziemy na drzewach. Nie są one jednak namalowane farbą na pniach drzew, ale na tabliczkach, które następnie przymocowano do pni. Te trudniejsze szlaki należą do Strefy MTB Sudety. Na trasach, niezależnie od stopnia ich trudności, czekają nie tylko wspaniałe widoki, ale także niezwykle interesujące, często bardzo zagadkowe miejsca.

Przykłady kilku tras rowerowych w Górach Sowich

1. Jedną z najłatwiejszych (mimo wszystko poprowadzoną w górach!) tras rowerowych nazwano Tajemnicze Podziemia. Na całej trasie nie ma żadnych stromych podjazdów ani zjazdów. Długość całej trasy wynosi 48 kilometrów. Początek i koniec trasy znajduje się w miejscowości Zagórze Śląskie. Trasa prowadzi przez następujące miejscowości: Michałkowa, Glinno, Przełęcz Walimska, Walim, Włodarz, Osówka, Głuszyca, Olszyniec i Jugowice. Wybierając tę trasę mamy okazję zwiedzić kompleks podziemnych korytarzy, które zostały wydrążone we wnętrzu Włodarza.

2. Średniotrudna jest trasa Perła Gór Sowich. Początkowo trasa ma charakter wybitnie górski, ale później prowadzi drogami asfaltowymi. Cała trasa ma długość 60 kilometrów, najtrudniejszych jest pierwszych 18 kilometrów, kiedy szlak prowadzi drogami szutrowymi i leśnymi ścieżkami. Szlak zaczyna i kończy się w Srebrnej Górze. Prowadzi przez Przełęcz Woliborską, Kalenicę, Przełęcz Jugowską, Sokolec, Ludwikowice, Nową Rudę i Bożków.

3. Kolejny szlak, który proponujemy należy do łatwych. Nazwano go Znaki Czasu. Szlak ma długość 18 kilometrów, zaczyna się w Bielawie. Jedynie 4 kilometry tego szlaku zostało poprowadzonych drogami szutrowymi, pozostałe kilometry pokonuje się po drogach asfaltowych. Szlak prowadzi przez: Owiesno, Kietlice, Ostroszowice i Jodłownik.

Gęsta sieć dróg i leśnych ścieżek sprawiają, że Góry Sowie są idealnym miejscem do uprawiania turystyki rowerowej. Trasy mają różną długość i stopień trudności, nadają się więc doskonale do uprawiania turystyki rowerowej nie tylko turystyki wyczynowej, ale także tej, która ma charakter wybitnie rekreacyjny.

Artykuł został przygotowany przez Pensjonat Sowia Grapa - sowiagrapa.pl - idealne miejsce na nocleg w Górach Sowich

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.