dzisiaj jest niedziela, 23 czerwca 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Udana wycieczka górska z dziećmi – o czym musisz pamiętać?

2019-11-20 23:24

Zwłaszcza wyjazd w góry dostarcza dzieciom solidnej porcji adrenaliny, w połączeniu z porcją pozytywnej energii. Aby wszystko się powiodło – i aby można było mówić o doskonałym rodzinnym wypadzie w góry – trzeba pamiętać o kilku znaczących szczegółach. Dobre przygotowanie to beztroski czas i chwile wykorzystane naprawdę efektywnie. Integracja w gronie najbliższych, w górskich okolicznościach przyrody, będzie z pewnością udana, jeżeli będziemy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Oto one.

Zaplanowanie trasy

Oczywiście, że najłatwiej jest pojechać samochodem. Niezależnie jednak od tego, czy wybierzemy podróż pociągiem, busem czy własnym środkiem lokomocji, podstawą jest właściwe zaplanowanie trasy. Wycieczka górska z dziećmi będzie udana wtedy, gdy nie będą one miały okazji, by się nudzić. W aucie, pociągu czy autobusie, trzeba zapewnić im odpowiedni zestaw atrakcji. Mogą to być gry lub po prostu filmy na DVD. Trasa powinna przebiegać w taki sposób, żeby nie tracić zbytnio czasu na krążenie po okolicy w poszukiwaniu hotelu lub schroniska. Dobrze, jeżeli można z okien samochodu dojrzeć szczyty gór i zacząć przygodę, zanim w ogóle wysiądziecie. Warto zaplanować postoje i kluczowe miejsca, w których absolutnie trzeba się zatrzymać. Musi być ona dostosowana do możliwości dzieci oraz warunków atmosferycznych i tych panujących na szlaku (czy jest ślisko, czy zalega pokrywa śnieżna, czy jest sucho/mokro...).

Pakowanie

Oprócz spakowania niezbędnych rzeczy i zabrania ulubionych maskotek czy gadżetów, trzeba pomyśleć o zangażowaniu dzieci w przygotowania do wyjazdu. Niech same wezmą to, co uważają za istotne. Niech uczą się, jak złożyć ubrania i co zajmuje dużo a co mało miejsca. Niech zdecydują, jakie rzeczy są niezbędne podczas wycieczki w góry. I niech same zweryfikują, czy ich decyzje były właściwe. Oczywiście, w ekstra walizce, która znajdzie się niepostrzeżenie w bagażniku, będzie wszystko o czym dzieci nie pomyślały a co przecież jest naprawdę ważne – od tego jest niewidzialna ręka rodziców. Ale maluchy nauczą się samodzielnie podejmować decyzje i przygotowywać do wyjazdu.

Dobór atrakcji

Udana wycieczka górska z dziećmi to nie tylko zdobywanie szczytów, wędrówki dolinami i skakanie po skałach. Aby wyjazd uznać za udany, trzeba nieco wypośrodkować atrakcje. Trochę tego, co zaimplementuje w maluchach miłość do natury, podziw dla krajobrazów i wielkości środowiska naturalnego, ale jednocześnie nieco zwykłej dziecinnej, beztroskiej zabawy. Oprócz niebieskiego czy czerwonego szlaku w Tatrach lub Sudetach, weź dzieciaki do aquaparku, parku linowego, na plac zabaw czy do hotelowej bawialni. Niech wyczerpujące spacery po twardej drodze, wciąż pod górę, nie będą jedynym wspomnieniem wycieczki w góry z dziećmi. Taki obraz z pewnością nie wszystkie zachęci do ponownego wyruszenia w te strony – a z pewnością nie zakorzeni miłości do gór i chęci spontanicznych wyjazdów w późniejszym, dorosłym życiu.

Oczywiście, że najważniejsze w takim wyjeździe jest to by po prostu być razem. Ale musi to być czas ciekawy, ekscytujący, pełen przygód. To powinny być momenty pełne radości z odkrywania nowych rzeczy. Trochę gór, nieznanych ścieżek, unikalnych roślin i niespotykanych wcześniej widoków. Ale też wiele pozytywnych emocji, jakie współczesnym dzieciom niesie korzystanie ze zjeżdżalni w jednym z górskich aquaparków, multimedialne zabawki w górskich muzeach, poznawanie jaskiń, albo oglądanie figur bohaterów z bajek. Dlatego przepis na udaną górską wycieczkę z dziećmi to z pewnością szczypta czystej natury i dużo pozytywnych emocji. Tylko tak można maluchom zapewnić realną satysfakcję. Oby takich wypraw było jak najwięcej – a potencjał w polskich górach jest właściwie nieograniczony. 

Więcej pomysłów na spędzanie czasu ze swoim dzieckiem znajdziesz na www.4fathers.pl.

Komentarze

Gość - Krzysiek 2017-11-02 16:12

Nie tylko góry, każde miejsce jest dobre na wycieczkę - najważniejsze aby być razem!

Gość - REM 2017-11-06 13:10

nie mam takiej fury , w góry....

dwp 2017-11-07 10:01

My też nie i mieć nie będziemy, ale w góry staramy się jeździć. I nie tylko w góry, nawet pod miasto, ale z dziećmi - bo warto :)

Gość - za 2017-11-13 13:11

Zdjęcia ilustrujące artykuł są genialne. Śmiem twierdzić, że wystylizowany pan zamieszczony na tychże zdjęciach (i jeszcze elegancka bryka w tle) nigdy tak naprawdę w górach nie był. Sama idea chodzenia w góry z dzieckiem jest oczywiście ze wszech miar godna polecenia ...

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.