dzisiaj jest środa, 22 maja 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Termosy obiadowe - wsparcie dla aktywnych rodzin

2023-02-07 10:35

Termosy obiadowe były dla nas istotne szczególnie w trakcie antybiotykoterapii Amelki i wynikającej z tego ostrej diety, której musieliśmy przestrzegać. W trakcie wycieczek udało nam się to tylko dzięki wcześniejszemu przygotowaniu posiłków i przechowywaniu ich w termosach obiadowych (częściej gdy zwiedzaliśmy miasta) lub odgrzewaniu na palniku turystycznym (w plenerze). Gdy wybieraliśmy się na wycieczki ze znajomymi, którzy także posiadali termos obiadowy, w jednym mieliśmy zupę a w drugim drugie danie.

Kolejny etap naszej przygody z termosami obiadowymi to jesienne wycieczki rowerowe. Z racji sezonowości naszej pracy (szczyt sezonu w Sklepie wiosną i latem), to właśnie jesienią nadrabiamy czas i spędzamy sporo czasu na wycieczkach rowerowych. Nawet w listopadzie, gdy temperatura spada w okolice bliskie zeru, ubieramy się na cebulkę i wyciągamy rowery. I właśnie wtedy przydają się termosy. Przygotowany wcześniej obiad, najczęściej gorąca zupa, ląduje w termosie, a następnie w bagażniku przyczepki lub w sakwach. Dzięki niemu nasze dzieciaki mają szybko ciepły posiłek w każdych warunkach, nie musimy się martwić o konieczność rozpalania kuchenki turystycznej (czasami w mieście lub w lesie jest to b. trudne) i pilnowania aby kilkunastomiesięczny Szymek nie dotknął gorącego palnika.

Termosy obiadowe to niezależność! Od schroniska w górach, restauracji czy baru - niestety nie zawsze możemy być pewni jakości jedzenia serwowanego w takich miejscach, od pogody - przy wietrznej pogodzie rozpalanie kuchenki turystycznej i gotowanie/odgrzewanie obiadu może być niezłym wyzwaniem.

Termos obiadowy - nasz towarzysz rodzinnych wycieczek rowerowych

Nawet jeśli żadne z Was nie jest na rygorystycznej diecie, termosy obiadowe przydają się gdy po długim i męczącym dniu (np. długiej wycieczce rowerowej czy górskiej) starcza Wam sił jedynie na najistotniejsze czynności, a dzieci dopominają się obiadu warto mieć przy sobie (w plecaku, w domku letniskowym, w namiocie, na kwaterze) termos i błyskawicznie zjeść ciepły, dodający energii posiłek.

Jeśli nie wędrujecie po górach czy szlakach rowerowych, a Wasza aktywność to głównie zwiedzanie zabytkowych miast, takie termosy także mogą Wam się przydać. Dlaczego? Jest to świetny sposób na zmniejszenie kosztów podróży (żywienie się w restauracjach, szczególnie za granicą, potrafi uderzyć mocno po kieszeni), nie trzeba szukać odpowiedniej restauracji, można szybko nakarmić głodne dzieci i nie martwić się o jakość serwowanego nam pożywienia.

Jaki wybrać termos obiadowy?

Pojemność

Im pojemniejszy termos, tym więcej miejsca zajmuje w plecaku, przyczepce, sakwie. Naszej rodzinie (2 dorosłych i 3 dzieci) na początku wystarczał termos o pojemności 1L. Nie jest to idealna pojemność (przydałoby się więcej żeby wszystkich porządnie nakarmić), ale był to kompromis pomiędzy potrzebami a możliwościami - z dziećmi po prostu trzeba przewieźć dużo więcej rzeczy niż w trakcie dorosłych wycieczek. Aby wszystko rozsądnie zapakować, trzeba wybierać. Najczęściej przewozimy w niej zupę, którą wyciągamy przed przygotowaniem drugiego dania, tak aby zaspokoić pierwszy głód, lub awaryjne jedzenie dla (gotowe drugie danie) dla dzieciaków. Szczególnie przydatne gdy wiemy, że nie będzie możliwości rozpalić palnika turystycznego (np. jest to utrudnione w mieście, aczkolwiek nieraz nam się zdarzało w przeszłości).

W miarę jak dzieciaki rosły i pojawiło się 3 dziecko, okazało się, że 2 termosy o pojemności 1L są ok. A i tak czasami brakuje... Dlatego coraz częściej wozimy też zestawy awaryjne, o których pisaliśmy tutaj - https://www.dzieciakiwplecaki.pl/artykul/6684/gdy-za-rogiem-knajpy-brak-czyli-kuchnia-wyzywienie-na-wyjazdach-

W Dolinie Małej Łąki - długi piknik z czwórką dzieci :)

Wkład szklany czy metalowy?

Termosy z wkładem metalowym nie mają tak dobrych właściwości termicznych jak wkłady szklane, są jednak zdecydowanie bardziej wytrzymałe. Dlatego czołowi producenci naczyń turystycznych i termosów turystycznych (Primus, Laken, Esbit, Thermos...) używają wyłącznie metalowych wkładów.

My używamy 3 termosów różnych firm - Esbit - model Food Jug, Rockland Comet i Laken - model Steel Thermo Container, wszystkie o pojemności 1 L. Różnią się wyglądem, fakturą - Esbit pokryty jest antypoślizgową powłoką, Rockland to prawie jego kopia - jest bardziej smukły i dłuższy, Laken posiada także wewnątrz 2 miseczki w różnych rozmiarach, dzięki którym można oddzielić pożywienie (np. w jednej dla rodzica, w drugiej dla dziecka, lub w jednej zupa a w drugiej drugie danie). Zastosowanie pojemników ogranicza pojemność, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby je wyjąć.

Jakie dania najlepiej nadają się do termosów?

Przed zakupem należy uświadomić sobie, że termos nie grzeje a pomaga utrzymać ciepło posiłku znajdującego się wewnątrz. Czyli - im wyższa temperatura wkładanego do termosu posiłku i ilość zgromadzonego ciepła, tym dłużej będzie cieplejszy posiłek. I tak - zupy i pokarmy płynne lub półpłynne stygną najwolniej (to tak jak z wodą, długo się nagrzewa, wolno stygnie), w zasadzie po 6-7 h od wlania gorącej zupy, wyciągamy ją bardzo gorącą, tak, że trzeba ją studzić przed zjedzeniem - czy to w pracy czy na wyjeździe, nawet w chłodne dni :) 

Bardzo dobrze sprawują się także dania jednogarnkowe - różnego rodzaju kasze z sosem i mięsem, makarony z sosem itp. Jeśli chcemy przechować oddzielnie np. kotlecik, oddzielnie ziemniaczki itp. termos nie będzie trzymał tak długo ale naszym zdaniem wystarczająco długo aby spożyć w miarę ciepły posiłek.

Zwróćmy też uwagę, że producenci podaję spadek temperatur (zdolność utrzymania ciepła) dla płynu! Pokarmy stałe będą miały inne właściwości.

Z reguły razem z termosem lub termosami zabieramy także palnik turystyczny z kartuszem, nasz zestaw sztućców turystycznych i naczyń GSI.

Termos obiadowy Esbit Food Jug - opinia

W termosie zastosowano praktyczne rozwiązania w postaci nakrętki – miseczki, pokrycia jej antypoślizgową powłoką zewnętrzną oraz przycisku zwalniającego ciśnienie.

Właściwości:
- termos wykonany z wysokiej jakości stali nierdzewnej - niemniej upadki termosu pozostawiają ślady (wgniecenia);
- tradycyjna budowa - podwójne ścianki utrzymujące temperaturę;
- zewnętrzna antypoślizgowa powłoka, dzięki której termos pewnie utrzymuje się w ręce;
- od wewnątrz – cienka warstwa srebra, działająca antybakteryjnie i dodatkowo zwiększająca izolację;
- nakrętka może posłużyć jako miseczka;
- zamknięcie ze specjalnym przyciskiem bezpieczeństwa, pozwalającym zwolnić ciśnienie - dzięki temu nie musisz obawiać się poparzenia gorącą parą po otwarciu lub przypadkowego „wybuchu” nakrętki podczas transportu. Wystarczy przed otwarciem wypuścić nadmiar pary poprzez wciśnięcie guzika;
- dla zwiększenia właściwości termoizolacyjnych producent zaleca przygotowanie termosu przed użyciem – wlać gorącą wodę na ok. 4 minuty, wylać i umieścić w termosie żywność - my tak stosujemy i bez zaleceń producenta (stara prawda przekazywana w turystycznej braci z pokolenia na pokolenie);
- właściwości izolacyjne podane przez producenta - początkowa temperatura płynu – 98°C – temp. po 6 h - 75 °C, po 12 h - 60 °C, po 24 h - 45 °C - niestety nie mierzyliśmy tego, szczególnie, że częściej przechowywaliśmy drugie danie a nie zupę (płyn).

Materiał: stal nierdzewna
Pojemność: 1 l
Wymiary: 200 x średnica 10,8 cm
Waga: 562 g

Termos obiadowy Laken Steel Thermo Container 1,0 L w/cover - opinia

- Termos dostępny w dwóch pojemnościach 1,0 (my korzystamy właśnie z tej wersji) oraz 1,5 L;
- Termosy posiadają wewnętrzne wkłady, dzięki którym istnieje możliwość podzielenia żywności np. osobno ziemniaki, sałatka i zupa:

  • Termos 1.0 L posiada dwa wkłady: 1 wkład o pojemności 250 ml, drugi 375 ml.
  • Termos 1.5 L posiada trzy wkłady: 2 wkłady o pojemności 250 ml oraz jeden 375 ml.

- Termosy można używać także bez wewnętrznych wkładek. Można włożyć wtedy więcej ale nie ma możliwość segregowania żywności;
- Zastosowano technologię podwójnej izolacji próżniowej ścianek THERMOS (czołowy producent wkładów i termosów) dla maksymalnej izolacji termicznej ciepłych i zimnych posiłków;
- Utrzymuje ciepło aż przez 10 godzin oraz zimno aż 24 godziny - niestety producent nie podał dokładnych parametrów odnośnie spadku temperatury w zależności od czasu przechowywania;
- Wykonany ze szlachetnej stali nierdzewnej wewnątrz oraz na zewnątrz;
- Wnętrze ze stali nierdzewnej nie pochłania zapachów i pozostaje higieniczne;
- Duży otwór, wygodny w użyciu oraz łatwy do czyszczenia, podobnie jak Esbit Food Jug;
- Termos oraz wszystkie wewnętrzne pojemniki posiadają wbudowaną ochronę przeciw ciśnieniową, co ma chronić przed poparzeniem wskutek nagłego wyrzutu gorącego płynu (zaraz po otwarciu);
- W komplecie pokrowiec termiczny - zwiększa dodatkowo termikę termosu, chroni termos przed uszkodzeniami, zarysowaniami, z dołu i góry posiada wygodne rączki do przenoszenia lub zawieszania termosu np. na plecaku - to jednak się nie sprawdza, szczególnie, gdy termos jest pełen posiłku - jest ciężki.

Termos obiadowy Laken

Termos świetnie się sprawdza np. na wycieczce rowerowej - ciepłe danie dla dziecka (i nie tylko) gwarantowane w tempie natychmiastowym :)

Materiał: stal nierdzewna
Pojemność: 1 L
Wymiary:
- 1.0 L - średnica 12 cm, wysokość 18 cm
- 1,5 L - średnica 12 cm, wysokość 21 cm

Termos obiadowy Rockland Comet - opinia

Użytkujemy termos o pojemności 1L. Jest on bardzo zbliżony budową do termosu marki Esbit. Ania zabiera go często do pracy a my coraz częściej bierzemy go na różne wycieczki. Jest smukły, wykonany z porządnych materiałów, ale jak każdy obija się czasami w transporcie i użytkowaniu ;) Jest to naprawdę porządny produkt polskiej firmy, wyprodukowany oczywiście w Chinach - nie zdziwiłbym się, gdyby był produkowany w tej samej fabryce, co Esbit! Właściwości są porównywalne a wg niektórych testów, nawet lepsze niż Esbit.

Parametry - temperatura

temperatura wlanego płynu ~ 98 °C (uwaga, posiłki stałe nie są tak gorące jak płyny, w dodatku szybciej oddają ciepło)
temperatura na zewnętrz 20 +/- 2 °C
zdolność do zachowania temperatury po 6 h ~ 65 °C
zdolność do zachowania temperatury po 12 h ~ 45° C
zdolność do zachowania temperatury po 24 h ~ 30 °C


Specyfikacja techniczna:
• materiał: stal nierdzewna
• pojemność: 1 l
• wymiary:  10,6 cm x 21,3 cm
• waga: 580 g

• pojemność: 0,75 l
• wymiary:  10,6 cm x 17,8 cm
• waga: 496 g

• pojemność: 0,5 l
• wymiary:  10,6 cm x 14,3 cm
• waga: 403 g

Warunki użytkowania

Termosy zazwyczaj transportowaliśmy w samochodzie, plecaku oraz sakwach. Stal z jakiej wykonane są termosy jest trwała, a w przypadku egzemplarza Laken przed ew. uszkodzeniami, zarysowaniami chroni go dodatkowy pokrowiec.

Dzięki szerokim otworom obydwa termosy można łatwo wyczyścić, nie przyjmują też zapachów przechowywanych w nich potraw.

Ciepły rosołek dla Szymka podczas wycieczki w chłodną listopadową niedzielę :)

Wybaczcie, że fanatykom dokładności nie podamy temperatury żywności wkładanej do pożywienia oraz czasu, po jakim taki posiłek spożywaliśmy i jego temperatury - dla nas i dla naszych dzieci te dania były po prostu na tyle ciepłe, aby zjeść je ze smakiem. Termosów używaliśmy latem oraz jesienią, zima dopiero nadchodzi, więc uzupełnimy opis o użytkowanie w znacznie trudniejszych warunkach.

Jeśli ten artykuł pomógł Wam w zdobyciu informacji o termosach obiadowych i podjęciu decyzji czy i który wybrać, będziemy wdzięczni za udostępnienie go w mediach społecznościowych, na forach internetowych, na których się udzielacie lub na Waszym blogu - pomóżcie innym rodzicom podjąć decyzję a nam w promocji naszej strony :)

Wystarczy skopiować i wkleić poniższy kod. 

<a href="https://www.dzieciakiwplecaki.pl/artykul/6462/termosy-obiadowe---wsparcie-dla-aktywnych-rodzin" target="_blank"><img src="https://dzieciakiwplecaki.pl/data/Images/Portal/baner_dzieciakiwplecaki.jpg" alt="Dzieciaki w Plecaki - lekkie rowery dla dzieci" width="400" height="276" /></a>

Dzieciaki w Plecaki

Komentarze

Gość - janeczek88 2018-01-16 14:23

Ja z kolei używam termosu od Duki takiego https://duka.com/termos-750-ml-czerwony-duka-bevande-1214686.html i moge go polecić. Sprawdza się dobrze, temperaturę trzyma długo, nie przecieka i jest wykonany z dobrej jakości materiałów. Cena nie jest niska ale jest jej wart.

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.