dzisiaj jest piątek, 24 maja 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Test palnika do kartuszy gazowych Optimus Crux - opinia z użytkowania

2019-09-09 11:14

Nie wyobrażam sobie naszego podróżowania bez kuchenki turystycznej! To niewielkie akcesorium daje nam ogromne możliwości (oczywiście w połączeniu z zestawem naczyń turystycznych) - przede wszystkim niezależność i oszczędność podczas wyjazdów. Niezależnie czy wybieramy się na górski szlak czy wycieczkę rowerową zapewnia nam ciepły posiłek, gorący napój - niezależnie od warunków pogodowych i miejsca (zdarzało nam się odpalać kartusz w centrum miasta).

Palnik Crux otrzymaliśmy w grudniu 2016 r. Od tego czasu zabieramy go na wszelkie możliwe rodzinne i samotne wypady, udało nam się więc sprawdzić, jak spisuje się jako palnik dla rodziny i palnik dla turysty minimalisty.

Palnik dla rodziny

Dużym plusem palnika jest jego wielkość i niska waga - a raczej praktyczny jej brak. Palnik jest niewielki i lekki (mieści się w dłoni), przez co w i tak już sporym ekwipunku podróżującej rodziny nie zajmuje dużo miejsca i nie waży nic. A to istotne gdy niesie się na plecach lub wiezie w sakwach spory ładunek.

Niestety, ta wielkość jest też jego minusem. Rodzinne wycieczki wiążą się z zabieraniem sporej ilości jedzenia, które trzeba odgrzać, ugotować. Szczególnie dla 4, zmęczonych wędrówką czy wycieczką osób - trochę trzeba odgrzać! I tu właśnie ujawnił się jego minus - problem z utrzymaniem dużego, ciężkiego garnka. Gdy kładliśmy na nim duży gar ze sporą ilością jedzenia, trzeba było trzymać garnek i pilnować wszystkiego przed wywrotką. Może trochę na wyrost w obawie przed utratą jedzenia? Problem ten absolutnie nie występował z mniejszymi garnkami czy kubkami. Po kilku wyjazdach z sakwami czy kempingowaniu stacjonarnie, możemy stwierdzić, że palnik, m.in. ze względu na jego wielkość, świetnie sprawdza się w swojej roli. Używaliśmy go podczas wyjazdów z sakwami na Białorusi, w Niemczech oraz kepingowaniu we Włoszech.

Kwestię tę rozwiązało zastosowanie składanego stojaka pod palnik, który dokupiliśmy już we własnym zakresie.

Niewielkim minusem palnika, który wyjawił się podczas wakacyjnej wyprawy rowerowej jest fakt, że podczas gotowania na wolnym ogniu ... palnik z czasem gaśnie. Nie wiem z czego to wynika, mam podejrzenie, że sprawcą tego jest pokrętło regulacji gazu, ale nie mam pewnoś

Palnik dla turysty minimalisty

Sądzę, że dla samotnego turysty lub 2 osobowego zespołu jest to palnik idealny! W połączeniu z zestawem Crux Weekend HE Cook Set, na który składa się rondel o poj. 0,95 l z radiatorem i miarką, patelnią, mogącą również służyć jako przykrywka, pokrowiec z siatki, oraz neoprenowy pokrowiec na palnik - idealne rozwiązanie. Całość, wraz z kartuszem gazu o pojemności 230 g można zmieścić w rondelku, minimalizując ilość zajmowanego miejsca.

Co ciekawe, zestaw jest tak pomyślany, aby w trakcie wycieczki można do niego schować typowy 220g kartusz, niewielki palnik oraz składanego sporka. Proste a genialne rozwiązanie, dzięki któremu możemy zaoszczędzić sporo miejsca w plecaku.

Budowa palnika

W odróżnieniu od naszego starego palnika, płomień regulujemy za pomocą sporego, skladanego pokrętła, wykonanego z zielonego drutu (?). Zdecydowanie na plus wielkość pokrętła - w porównaniu z naszym minimalstycznym pokrętłem w starym palniku, to jest świetne - zero problemów z regulacją płomienia nawet w rękawicach zimowych.

Wielkość palnika po rozłożeniu głowicy oraz podpórek jest następująca:

- wysokość ok. 7 cm;

- średnica ramion ok. 9 cm.

Palnik nie posiada zapalnika piezo, co powoduje, że zawsze musimy mieć przy sobie zapałki. My rozwiązaliśmy to tak, że włozyliśmy zapałki/zapalniczke do pokrowca, w którym chowa się także palnik. Nasz poprzedni palnik ma właśnie zapalnik piezoelektryczny, do którego zdążyliśmy się juz mocno przyzwyczaić.

Dane techniczne:

Waga: 83 g

Wymiary: 8,4 x 5,7 x 3,1cm

Technologia: gaz

Obsługiwane paliwa: propan, butan, izobutan

Wydajność: 3000 W

Czas gotowania 1l wody: ok. 3 min (w zależności od wysokości i klimatu)

Podsumowanie

Konstrukcja palnika jest moim zdaniem przemyślana. Niewielki palnik można schować w mały pokrowiec, do którego mieści się także pudełko zapałek. Całość można połączyć za pomocą gumki z kartuszem o rozmiarze 230 gram. Po schowaniu palnika do pokrowca idealnie wpasowuje się w zagłębienie kartusza. Całość można wrzucić do niewielkiej menażki, np. z zestawu Crux Weekend HE Cook Set i nie martwić się o porozrzucany po sakwach czy plecaku ekwipunek - można skupić się na wycieczce! Coś, co bardzo mi odpowiada!

Palnik został nam udostępniony do testów przez dystrybutora marki Optimus. Składany stojak i osłonę przeciwwiatrową zakupiliśmy sami, jako uzupełnienie zestawu w wyniku doświadczeń z kilkumiesięcznych testów.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.