dzisiaj jest niedziela, 23 czerwca 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Ubezpieczenie turystyczne dla całej rodziny – na co zwrócić uwagę?

2021-10-28 00:25

Mimo tego, że obecnie coraz więcej czasu poświęcamy pracy i robieniu kariery, rodzina jest dla nas bardzo ważna. Czasu z nią spędzonego nie kupimy bowiem za żadne pieniądze. Co może być zatem lepszego, niż wspólny urlop spędzony na zabawie z dziećmi, wycieczkach rowerowych, pływaniu na kajakach czy długich rodzinnych spacerach? Takie wakacje nie tylko scalą rodzinne więzy, lecz także pozwolą naładować baterie na kolejny rok pracy i nauki. Wypoczywać powinniśmy jednak przede wszystkim bezpiecznie. Jednym z ważniejszych punktów planowania rodzinnego urlopu jest zakup odpowiedniej polisy turystycznej. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Czym jest rodzinne ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne dla rodziny zawiera podstawowy pakiet ochrony tj. zwrot kosztów leczenia i pomoc assistance (organizacja pomocy na miejscu i transportu poszkodowanego). Rodzinna polisa obejmuje jednak nie tylko jedną osobę, lecz wszystkich członków rodziny. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają tutaj spore pole do popisu – prześcigają się wręcz w tworzeniu nowych polis, dostosowując je do potrzeb i możliwości finansowych rodzin. Na stronie Rankomat.pl porównasz większość ofert.

Polisa ubezpieczeniowa - podstawowe pojęcia, na co zwrócić uwagę przy wyborze?

  • KL (koszty leczenia) – pokrycie kosztów opieki medycznej (np. wizyta u lekarza podstawowej opieki medycznej, koszty pobytu w szpitalu, leczenia ambulatoryjnego, czasami także zakup leków). Warto zwrócić uwagę, czy KL obejmuje leczenie w kraju powstania zdarzenia (docelowym kraju wyjazdu) czy także kontynuację leczenia w kraju.
  • NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków) – w sytuacji wypadku, następstwemm którego jest trwały uszczerbek na zdrowiu, np. złamanie ręki, poparzenie skóry, wypłacane jest odszkodowanie - zgodnie z tabelą % uszczerbku na zdrowiu, od wartości sumy ubezpieczenia.
  • OC (odpowiedzialność cywilna) – szczególnie istotne za granicą, gdy np. uszkodzimy coś w hotelu, na kempingu, lub zwyczajnie strącimy kamień na górskim szlaku wyrządzając komuś krzywdę, możemy ponieść odpowidzialność finansową. W przypadku posiadania OC, takie koszty może pokryć ubezpieczyciel. Zawsze wykupuj OC, gdy jesteś opiekunem grupy!
  • Assistance – "zdalna pomoc" towarzystwa ubezpieczeniowego, która zorganizuje pomoc w kryzysowych sytuacjach, np. umówi wizytę do lekarza, znajdzie warsztat samochodowy itp.
  • Koszty ratownictwa i poszukiwań – pokrycie kosztów ewentualnej akcji ratunkowej – szczególnie istotne gdy wybieramy się wędrować po górach.
  • Koszty transportu do kraju – pokrycie kosztów transportu chorej osoby do miejsca zamieszkania lub szpitala w Polsce.
  • Ubezpieczenie bagażu – gdy nam ktoś ukradnie lub zniszczy aparat, przyczepkę, rower lub coś innego - czego oczywiście nikomu nie życzymy!

Poza podstawowym zakresem ochrony, rodzinne polisy turystyczne obejmują także m.in. transport podróżujących z tobą bliskich w sytuacji, gdy musisz np. wrócić do domu karetką oraz hotel dla osoby, która zostanie przy tobie, gdy przebywasz w szpitalu.

Jeśli jedziemy z dziećmi, warto zadbać o możliwość objęcia opieką dzieci w sytuacji naszego wypadku/choroby i związanego z tym pobytu w szpitalu. Niezależnie od wykupionego wariantu ubezpieczenia, zabierzcie z sobą kartę EKUZ (ważna przez 6 miesięcy od daty wydania) - jej wyrobienie zajmuje niewiele czasu, a pozwoli uniknąć np. opłat za leczenie w krajach UE i otrzymać taką samą opiekę lekarską jaką posiadają (w bezpłatnym zakresie) mieszkańcy danego państwa. Podobno z tą kartą można dostać się znacznie szybciej do szpitala niż z najlepszym ubezpieczeniem! Posiadanie karty EKUZ nie pokrywa kosztów akcji ratowniczych w góach i nie tylko!

Wasze dzieci lubią broić? Zadbaj o ubezpieczenie OC, czyli Odpowiedzialności Cywilnej.

Dopasuj polisę do charakteru wyjazdu - jeśli jedziesz uprawiać sporty ekstremalne, jedziesz na narty, zabierasz wartościowy bagaż - sprawdź dokładnie, co obejmuje polisa i jaką kwotę ubezpieczenia dla poszczególnych zdarzeń oferuje. Spróbuj dowiedzieć się np. o koszty potencjalnych zdarzeń, które mogą Cię spotkać - np. akcja ratunkowa w górach (np. na Słowacji takie akcje są płatne!) czy transport do Polski po złamaniu nogi.

Warto zainteresować się także wyłączeniami od ubezpieczeń tj. sytuacjami, w przypadku których ubezpieczyciel nie wypłaci ci odszkodowania lub odmówi świadczenia. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy planujesz aktywny wypoczynek. W katalogu wyłączeń mieści się bowiem m.in. odszkodowanie za koszty leczenia powstałe w wyniku uprawiania sportów ekstremalnych lub wyczynowych, leczenie w wyniku choroby przewlekłej, kontynuacja leczenia w Polsce (z reguły można jednak takie ryzyko dodatkowo opłacić). A jak powszechnie wiadomo, część z nas lubi aktywnie spędzać czas na urlopie, co grozi z kolei różnymi urazami.

Wybierając się samochodem rozważmy także rozszerzenia swojego ubezpieczenia o wariant Assistance za granicą. Nawet gdy jedziemy niezawodnym samochodem, nie zawsze mamy wpływ na działania innych. Samodzielna organizacja pomocy w obcym kraju i zapoznawanie się z zasadami odpowiedzialności cywilnej potencjalnego sprawcy wypadku to nie jest temat, którym chcielibyśmy zajmować się na urlopie, prawda?

Wybieraj mądrze

Zanim zdecydujesz się jednak na wybór ubezpieczenia, możesz porównać poszczególne oferty w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Rankomat.pl. Pomogą ci one zarówno w wyborze dogodnej dla twojej rodziny polisy, jak i w znalezieniu dodatkowych pakietów, które ochronią twoich bliskich np. przed zniszczeniem sprzętu sportowego lub zgubieniem gotówki czy karty kredytowej. Uważaj jednak na ukryte koszty, szczególnie gdy wybierasz się na wyjazd zorganizowany i nie wykupujesz polisy indywidualnie. Niektóre biura podróży, chcąc być lepsze niż konkurencja, oszczędzają na ubezpieczeniach, oferując klientom niskie ceny. Może to skutkować niskimi sumami ubezpieczenia, które mogą być niewystarczające na pokrycie szkód czy kosztów leczenia oraz wieloma wyłączeniami.

Wyjazd na rodzinny urlop wiąże się z wieloma przygotowaniami, a zakup turystycznego ubezpieczenia powinien być jednym z nich. Za stosunkowo niewielką cenę (w porównaniu do kosztów całego wyjazdu lub potencjalnych skutków) możesz zagwarantować bowiem bezpieczeństwo swoim najbliższym i cieszyć się w pełni urokami greckiego morza lub włoskich gór.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.