dzisiaj jest niedziela, 04 grudnia 2022
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Rowerem wokół jeziora Bełdany

2017-01-24 11:32

Uwaga! Przejazd opisaną trasą jest możliwy tylko w czasie kursowania promu w Wierzbie (od 01 czerwca do 30 września w godzinach 11-18, a w weekendy 10-20 - polecamy jednak sprawdzić czy nie nastąpiły zmiany w kursowaniu i cenie), pod warunkiem, że siła wiatru nie przekracza 4°B. Długość przeprawy wynosi ok 360 m (kilkanaście minut); osoba dorosła – 3 zł, rower 8 zł, samochód 10 zł. Jest to ciekawa atrakcja dla dzieci.

Mikołajki są miastem z ogromnym wyborem miejsc noclegowych oraz lokali gastronomicznych. Z atrakcji można obejrzeć kościół ewangelicko-augsburski z połowy XIX w., przystań Żeglugi Mazurskiej, czy ogromną wioskę żeglarską - i to właśnie żaglówki i przystań będą atrakcją dla dzieci. Kilka kilometrów na wschód znajduje się rezerwat przyrody jezioro Łuknajno z wieżami widokowymi umożliwiającymi obserwowanie ptaków.

Śluza Guzianka została zbudowana pod koniec XIX w., łączy jeziora Bełdany i Guzianka Mała (różnica poziomów to 2m). W sezonie śluzowanie odbywa się niemal cały czas, jest to więc dobre miejsce na poobserwowanie wspólnie z dziećmi jachtów i samego procesu śluzowania.

Dalsza trasa prowadzi przez Piaski i Kończewo, po kilku kilometrach od Guzianki wjeżdżamy na teren lasów należących do Stacji Badawczej Polskiej Akademii Nauk w Popielnie, gdzie prowadzona jest hodowla zachowawcza koników polskich (można je spotkać biegające dziko w lesie). Bardzo polecam wydłużenie wycieczki do miejscowości Popielno, gdzie można obejrzeć stajnie stacji badawczej PAN lub zwiedzić muzeum. Przy bramie wjazdowej na teren stacji (od strony Wejsun) znajduje się droga prowadząca wzdłuż ogrodzenia stacji do zagród jeleniowatych oraz żubronia.

Z Popielna do Wierzby zostaje jeszcze ok. 2 km mało uczęszczaną asfaltową drogą do promu. Po przeprawieniu się przez jezioro Bełdany zostaje jeszcze ok. 5 km jazdy dość piaszczystą drogą do Mikołajek.

Na trasie wycieczki nie ma praktycznie miejsc, gdzie można by zatrzymać się na obiad albo kupić jakieś zapasy, dlatego warto zaopatrzyć się na drogę już w Mikołajkach lub zabrać obiad w termosie turystycznym. Dopiero Dom Pracy Twórczej PAN w Wierzbie dysponuje restauracją, w której można zjeść smaczny posiłek.

Michał Bijok

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.