dzisiaj jest wtorek, 21 maja 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Test termosu GSI Glacier Stainless 1L Vacuum Bottle - opinia z użytkowania

2020-05-20 15:50

Długo utrzymujący temperaturę napojów - do 15 godzin!, niezawodny termos GSI Outdoors Glacier Stainless.

Budowa termosu

Termos GSI Glacier Stainless 1L Vacuum Bottle zbudowany jest z zastosowaniem podwójnych ścianek (termos próżniowy) - jest to już standard dla termosów turystycznych wysokiej klasy. Korpus ma podłużne żłobienia, co ułatwia trzymanie w rękach, także w rękawicach. Oprócz tego wyposażony jest w prosty korek (nie twist-off) - bez zbędnych bajerów. Uszczelka i 3 zwoje gwintu. By wylać z termosu płyn wystarczy przekręcić korek o 1-2 obroty i można nalewać - dzięki temu nie traci się też ciepła. Nie jest to rozwiązanie tak wygodne jak przy korkach typu twist-off, ale dzięki temu nie ma problemu z ich czyszczeniem. W tym korku po prostu nie ma takich elementów powierzchni, które byłyby trudno dostępne. Wszelkie rowki łatwo wymyć. Poza tym, z mojego doświadczenia wynika, że korki twist-off mają krótką żywotność.

Kubek jest duży, pokryty plastikiem, z nierdzewną wkładką, pełni jednocześnie funkcję ochronną korka i dodatkowo chroni przed utratą ciepła (zauważyłem, że para skrapla się w zakręconym na termosie kubku - widoczne na zdjęciu w galerii - nie wpływa to jednak negatywnie na odkręcanie, nawet w mocno ujemnych temperaturach). Nie ma problemu z piciem gorących płynów - kubek świetnie izoluje temperaturę płynu. Spód termosu pokryty jest materiałem antypoślizgowym - prawdopodobnie to jakiś rodzaj gumy. Termos nie przewraca się nawet postawiony na podłodze podczas podróży pociągami PKP. Termos pokryty jest wartstwą antypoślizgowego tworzywa, dzięki czemu doskonale trzyma się je w rękawicach - nie wyślizguje się z dłoni.

Korek termosu GSI Glacier Stainless 1L Vacuum Bottle

GSI twierdzi, że niezawodność tkwi w prostocie, dlatego proponuje termos bez zbędnych gadżetów i systemów - i tak właśnie jest moim zdaniem.

Termos jest wyraźnie większy oraz cięższy od tych, z których korzystaliśmy do tej pory (nieźle utrzymujące ciepło, ale z kiepskimi korkami/uszczelkami polskimi termosami z marketów), ale porównywalnych rozmiarów z konkurencyjnymi produktami firm produkujących sprzęt turystyczny. Termos ma minimalnie większą średnicę (ok. 1-1,5 cm) oraz wyższy o maks. 1 cm w porównaniu z produktami konkurencyjnych firm (porównywałem z produktami firm Salewa, Primus, Esbit, Kovea).

Termos GSI Glacier Stainless 1L Vacuum Bottle - test/opinie

Utrzymywanie temperatury płynów - rzecz najważniejsza w termosie

Aby zobrazować jak termos się sprawuje, przedstawię test, który przeprowadziłem: zalanie wrzątkiem o 15:00 i wystawienie na balkon -10, temperatura cały czas spadała do -15. O godz. 24:00 udało się zaparzyć i wypić gorącą herbatę (po 10 h)! Następnie o 2:00 w nocy (12 h od zalania wrzątkiem) włożyłem go do pomieszczenia z temp. ok. 18 stopni Celsjusza (woda w termosie wciąż gorąca, herbatka się zaparzyła i rozgrzała) - nad ranem woda wciąż naprawdę ciepła. Głodnych cyferek nie odeślę do precyzyjnych wyliczeń termometrem i wskazania dokładnych pomiarów - wystarcza mi fakt, że na wycieczkach, podczas wspinania termos się sprawdza.

Masywny kubek termosu Korek termosu GSI Glacier Stainless 1L Vacuum Bottle

Transportowany razem z całym wspinaczkowym szpejem w najlepszej torbie wspinaczkowej świata, czyli torbie z IKEA ;)

Zapachy - termos niestety łapie zapach cytryny (robiąc herbatę zawsze wrzucam tam cytrynę, a używamy go co najmniej kilka razy w miesiącu). Gdy więc wlewamy tam sam wrzątek, po otwarciu czuć zapach cytryny. Smak wody jednak jest normalny - czasami używamy go do przechowywania samego wrzatku.

Podsumowując: termos działa tak jak powinien! Jest szczelny, bardzo dobrze spełnia swoją rolę - utrzymuje wysoką temperaturę napoju niezależnie od temperatury przez długi czas! Dosyć sporych rozmiarów, co może być minusem przy pakowaniu na wspinaczkę, gdy wszystkiego jest za dużo i wszystko jest za ciężkie - dlatego zastanowię się nad zakupem termosu 0,5 l.

Woziłem go w plecaku, w torbie z całym moim szpejem wspinaczkowym i na razie nie widać na nim śladów wgnieceń czy uszkodzeń, wykonany jest naprawdę z porządnego materiału. Oczywiście są ślady zadrapań, farba w miejscach oderzeń, otarć itp. schodzi delikatnie ale to nie ma absolutnie wpływu na właściwości. Jedynie na estetykę. Cóż, termos jest używany, w sakwach, w plecakach, ślady użytkowania więc widać.

Kilka cech termosu GSI Glacier Stainless 1L Vacuum Bottle, na które warto zwrócić uwagę:

- Termos wykonany z 18/8 stali nierdzewnej w technologii Glacier Stainless®, zapewniają wyjątkowo dobrą wytrzymałość na uszkodzenia/wgniecenia - zawiera 18% chromu i od 8 do 10% niklu. Stal taka najczęściej stosowana w produkcji naczyń kuchennych. Jest niezwykle twardy i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Naczynia stalowe zachowują̨ idealną równość́ dna i ścianek, nie odkształcają̨ się̨ nawet w bardzo wysokiej temperaturze (gładka powierzchnia powstrzymuje rozwój mikroorganizmów). Są̨ również̇ niepodatne na korozję (dzięki zasosowaniu chromu). Dzięki zastosowaniu stali można je czyścić nawet szorstkimi, twardymi gąbkami.

- Innowacyjny, izolowany plastikowy kubek z nierdzewną wkładką + dobra izolacja cieplna! Wadą jest waga.

- Tłoczenia zapewniają dobry chwyt w każdych warunkach - zgadza się, dobrze się trzyma nawet w rękawicach.

- Gumowy spód - zapobiega przesuwaniu termosu - prawda, sprawdzaliśmy w wielu miejscach, w tym kilka razy w trakcie jazdy pociągiem.

- Korek, którego nie trzeba zdejmować, aby nalać płyn do kubka - prawda, aczkolwiek trzeba mieć trochę wprawy w nierozlewaniu płynu.

- Produkowany w różnych wersjach wykończenia (kolorystycznych) zewnętrznej powłoki (srebrny/stalowy, czerwony, niebieski, pomarańczowy, zielony).

- Pojemność: 1 litr (dostępny także o pojemności 0,5 l).

- Wymiary zewnętrzne: ok. 94 x 94 x 300 mm - dotyczy termosu 1 l.

- Waga: 723 g - więc sporo, doliczając do tego 1kg zawartości - 1,7 kg - niemało, gdy trzeba to nieść w górach.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.