dzisiaj jest piątek, 24 maja 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Wycieczka po wybranych atrakcjach Helu

Naszą wycieczkę po Helu zaczęliśmy od jazdy niezwykle krętą, prowadzącą od strony Juraty drogą. Dopiero później dowiedzieliśmy się, że taki jej przebieg podyktowany był względami obronnymi, a mianowicie utrudnieniem ostrzału i bombardowania przez samoloty nieprzyjaciela. Pamiętajmy, że jeśli chcemy jechać na Hel z Władysławowa lub miast wysuniętych na zachód od niego, lepiej wybrać się wcześnie rano, gdyż korki mogą skutecznie zniechęcić do kontynuowania podróży.

 1. Latarnia morska

  Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w latarni morskiej, z której rozpościera się widok na cały cypel Helski. Dojazd do latarni jest dobrze oznakowany, a w okolicy (przy ul. Admirała Steyera) jest dużo prywatnych parkingów, które nie są drogie i spokojnie można zostawić na nich samochód a później spokojnym spacerkiem, w 15-20 minut dojść do latarni. Obecna latarnia (w XIX w. była inna) została zbudowana w 1942 r. a jej wysokość to prawie 42 m. Uwaga: latarnię mogą zwiedzać dzieci od 4 roku życia (strome wejście na punkt widokowy latarni). Na szczęście w okolicy latarni jest kilka ławek, na których można usiąść z dzieckiem, podczas gdy drugi rodzic będzie zwiedzał latarnię.

 2. Cypel Helski – unikat w skali Europy

  Przyczepki rowerowe dla dzieci do nabycia za pośrednictwem naszego Sklepu - http://sklep.dzieciakiwplecaki.pl/

  Z latarni wybraliśmy się na cypel Helski, oczywiście ulicą Wiejską, na której zachowały się charakterystyczne dla Helu chaty rybackie. Ulica Wiejska jest zazwyczaj zatłoczona, warto, więc mieć dzieci na oku. Droga na cypel jest prosta, bez problemu można jechać wózkiem (droga miejscami kamienista), są miejsca piaszczyste, ale nie powinno to sprawić większych kłopotów. Trasa jest dobrze oznakowana, a podczas naszej wizyty w 2015 r. okazało się, że na cyplu wybudowano drewniane, szerokie ścieżki, którymi można obejść cypel wokół lub wrócić w kierunku portu. Oczywiście możliwe jest też wejście na plażę, jednak na tablicach informacyjnych widnieje prośba aby ze względu na bytowanie zwierząt, ograniczyć wejścia na cypel. Po drodze będziemy mijać pozostałości tzw. Rejonu Umocnionego Hel, czyli kompleksu umocnień wybudowanego w latach 30tych XX w. My odpuściliśmy sobie zwiedzanie kompleksu, zatrzymywaliśmy się jedynie przy obiektach znajdujących się przy głównej drodze prowadzącej na Cypel. Drugi raz nie odpuściłbym możliwości zwiedzenia przynajmniej części z obiektów. Dla chłopców na pewno będzie do duża atrakcja! Warto tak zaplanować czas, aby móc zwiedzić przynajmniej część obiektów. Dojście na Cypel (lub dojazd Melexem, jeśli ktoś woli) zajęło nam ok. 45 minut. Warto wiedzieć, że kształt Cypla, który zbudowany jest wyłącznie z piasku, zmienia się w zależności od wahań poziomu morza, falowania i wiatru (http://hel.univ.gda.pl/Ekopatrol/cypel/cypel.pdf - popatrzcie na zdjęcia z różnych lat). Warto wiedzieć, że głębokość morza przy samym cyplu to 60 m! Tak gwałtowny uskok powoduje, że jest to miejsce unikatowe w skali całego naszego kontynentu.

 3. Fokarium

  Fokarium jest częścią Stacji Morskiej, naukowej placówki terenowej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Największą atrakcja są pokazy karmienia fok, które odbywają się o godzinie 11:00 i 14:00 (cały rok). Ze względu na duże kolejki warto wybrać się po bilet wcześniej, pamiętając, że będziemy musieli czekać na pokaz na terenie fokarium (warto zająć wcześniej miejsce przy barierkach, nad basenem - idealny punkt widokowy). Możemy w tym czasie zwiedzić wystawę „Ssaki naszego morza”. Udając się do fokarium warto przygotować monety 5 zł, które są potrzebne do wejścia. Obok bramki wejściowej do fokarium jest zamontowany automat do wymiany monet i banknotów na monety 5 - złotowe. Jeśli mamy możliwość, lepiej odwiedzić fokarium poza sezonem. W wakacje jest tłok, walka o miejsce i przepychanki, niemniej pokaz karmienia wytresowanych i zaprzyjaźnionych z opiekunami fok to zawsze niesamowity widok. Więcej informacji praktycznych na temat FOKARIUM.

 4. Muzeum Rybołówstwa

  Przy ul. Bulwar Nadmorski (widoczne z ul. Wiejskiej), niedaleko fokarium znajduje się Muzeum Rybołówstwa, które zorganizowano w dawnym kościele ewangelickim. Można w nim zobaczyć stare łodzie, kutry a z wieży kościelnej obejrzeć panoramę Helu.

Komentarze

Gość - kasienka80 2013-08-16 10:17 przyznana ocena:

wejściówka kosztuje już 5 zł,potrzebne takie monety.automat do rozmieniania obok wejścia.

Gość - kasienka80 2013-08-17 16:44

Muzeum Rybołówstwa aktualnie jest remontowane :(

dwp 2013-11-12 19:14

Dziękujemy za uwagi, zaktualizowaliśmy informację!

Gość - melex 2015-03-29 18:40 przyznana ocena:

https://www.facebook.com/pages/Hel-Melex/776214229138110

Gość - Przemek 2016-10-25 21:57 przyznana ocena:

Muzeum Rybopłóstwa jest już czynne. Normalny 10 zl Mlodziez do lat 16 1 pln

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.