dzisiaj jest piątek, 12 sierpnia 2022
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kompleks zamkowy w Tarnowicach Starych

2022-02-16 07:40

Dziś w Zamku, udostępnionym do zwiedzania, można podziwiać olśniewający dziedziniec, otoczony arkadowymi krużgankami, będącymi perłą architektury renesansowej na Górnym Śląsku, a także szereg pięknie umeblowanych komnat, w których znajdują się między innymi renesansowe szafy, barokowe sekretery, czy też secesyjne sypialnie. W czasie zwiedzania Zamku można podziwiać także niezwykłą kolekcję przedmiotów związanych z meblarstwem. W jednym z pomieszczeń muzealnych zostały zgromadzone i w innowacyjny sposób wyeksponowane narzędzia rzemieślnicze. Ponadto w Zamku znajduje się również jedyna w Polsce wystawa elementów zdobniczych, tak zwanych aplikacji. To wszystko sprawia, iż zwiedzanie zamku staje się swoistą podróżą do świata rzemiosła artystycznego.

Poza budynkiem renesansowego zamku, w skład Kompleksu Zamkowego wchodzą również stylowa „Gospoda u Wrochema” oraz Atelier Rzemiosła. Staropolska gospoda powstałą w wyniku renowacji budynku XIX wiecznej masztarni, dziś zachęca swym niepowtarzalnym urokiem, łącząc klimat minionych wieków z oczekiwaniami dzisiejszych klientów. Z kolei w budynku dawnej stodoły powstało Atelier Rzemiosła - miejsce spotkań i wymiany doświadczeń ludzi ceniących sztukę, kulturę i tradycję. Dziś w Atelier odbywają się konferencje, seminaria, wykłady, spektakle, wernisaże, wystawy, lekcje muzealne oraz warsztaty dotyczące ginących zawodów.

Zamek Tarnowice Stare, to nie tylko zabytkowy obiekt udostępniony do zwiedzania, to także miejsce, w którym dzieci mają bezpośredni kontakt z historią, kulturą i sztuką. Przygotowana oferta edukacyjna zawiera zarówno lekcje muzealne, warsztaty artystyczne, jak i dodatkowe atrakcje, które sprawiają że czas spędzony w Zamku Tarnowice Stare staje się niezwykłą atrakcją.

LEKCJA MUZEALNA:
Rycerstwo – stan wojowników Lekcja muzealna prowadzona jest w formie pogadanki/wykładu, wzbogaconego o prezentację multimedialną. W zależności od tematu lekcyjnego, prowadzący wykorzystuje odpowiednie eksponaty muzealne, mające obrazować przekazywane treści.
Koszt lekcji : 9zł/os., czas trwania: ok. 45 – 50 min.

WARSZTATY ARTYSTYCZNE:
Dekoracyjne zdobienie drewna:
szkatułka – w trakcie warsztatu dzieci otrzymują szkatułki, które zdobią techniką decoupage.
zakładki do książek – dzieci otrzymują dwie zakładki, wykonane ze sklejki, które ozdabiają techniką decoupage.

W pracowni artysty
Dzieci poznają tajniki pracy oraz warsztat artysty, w czasie zajęć młodzież zostaje zapoznana z zagadnieniami związanymi z malarstwem w oparciu o wybrane dzieła mistrzów.
podobrazie
szkło/antyrama

Zdobienie masek
W ramach warsztatu artystycznego dzieci zdobywają wiedzę na temat historii masek karnawałowych, a następnie przystępują do ich zdobienia.

Porcelanowa zabawa
Warsztat artystyczny polega na ozdobieniu otrzymanych porcelanowych kubeczków. W czasie pracy dzieci korzystają ze specjalistycznych farb do ceramiki. Ozdobione kubeczki są zabierane do domu. Wystarczy, że rodzice włożą kubeczek do rozgrzanego piekarnika (150 ° C) i pozostawią go tam przez 45 minut, a ozdobione kubeczki będą mogły być czyszczone wodą.

Malowanie tkanin
Podczas zajęć artystycznych dzieci otrzymują bawełniane torby, kalki, wzory grafik oraz specjalistyczne farby, które zapewnią trwałość dziecięcym malunkom. Po powrocie do domu wystarczy przeprasować torebkę żelazkiem (po wyschnięciu, na odwrotnej stronie – 150 C około 3 minuty), a obrazek zostanie utrwalony.

DODATKOWE ATRAKCJE ZAMKU TARNOWICE STARE
W ramach działalności Fundacji Kompleks Zamkowy Tarnowice Stare podejmujemy również inicjatywy mające na celu wzbogacenie naszej stałej oferty edukacyjnej. Niejednokrotnie są to przedsięwzięcia nietypowe i unikatowe w skali regionu., mające na celu ukazanie, iż zdobywanie wiedzy może odbywać się również poprzez zabawę, a komnaty zamkowe mogą być również miejscem dobrej zabawy.

LETNIE PROPOZYCJE
Zabawy Rycerskie
Zapraszamy do udział w zabawach ruchowych na świeżym powietrzu utrzymanych w rycerskim stylu wzbogaconych o naukę tańca dworskiego.

Plener artystyczny
Dzieci poznają tajniki pracy oraz warsztat artysty, a co najważniejsze warsztat realizowany jest w formie pleneru artystycznego. Dzieci korzystają z podobrazi oraz sztalug, które rozstawione są na terenie Kompleksu Zamkowego.

Wakacje na Zamku Tarnowice Stare
W czasie wakacji mamy dla wszystkich specjalne oferty turystyczne dla grup zorganizowanych oraz realizujemy stacjonarne półkolonie na zamku. Każdorazowo oferujemy nowy program, dlatego też w celu zapoznania się z ofertą prosimy o śledzenie naszej strony internetowej oraz o bezpośredni kontakt mailowy lub telefoniczny.

JESIENNE PROPOZYCJE
Pasowanie na ucznia w zamkowej komnacie
Zamek Tarnowice Stare, jego walory architektoniczne oraz wspaniała sceneria zapewniają, iż uroczystość pasowania na ucznia może być jeszcze wspanialsza i na trwałe wpisać się w pamięci dzieci oraz ich najbliższych.

Dziady na Zamku
Chcąc przybliżyć staropolskie obyczaje związane z Dziadami oferujemy wyjątkowe lekcje muzealne, w czasie których dzieci i młodzież zostają zapoznane z problematyką XIX wiecznej obyczajowości i mentalności . Program każdorazowo zostaje przygotowany w oparciu o dzieła literackie legendy i podania ludowe.

Andrzejkowe Zwiedzanie Zamku
Zapraszamy do udziału w nietypowym zwiedzaniu komnat zamkowych, w których na dzieci i młodzież będą czekać ustylizowane postacie. W czasie tej podróży zwiedzający nie tylko poznają zwyczaje związane z andrzejkami, ale także będą mogli uczestniczyć w przygotowanych wróżbach.

DODATKOWE ATRAKCJE ZAMKU TARNOWICE STARE
Balik andrzejkowy w Zamkowej Komnacie
Zamek Tarnowice Stare to nie tylko miejsce realizujące zadania z zakresu edukacji, zapraszamy również do wspólnej zabawy oraz jednoczesnego poznawania polskich obyczajów związanych z obchodami tzw. Andrzejek. Balik andrzejkowy to wspaniała zabawa taneczna w zamkowej komnacie, prowadzona przez animatorów oraz przeplatana wróżbami andrzejkowymi oraz zabawami rycerskimi. Czas trwania od 2 do 3 godz., w zależności od wybranego programu.

ZIMOWE PROPOZYCJE
Mikołajki w Kompleksie Zamkowym
Tzw. „Mikołajki” to czas wyczekiwany przez wszystkie dzieci, dlatego też w grudniu zapraszamy do udziału w warsztatach o tematyce świątecznej. Wówczas wspólnie przygotowujemy bombki choinkowe. W zależności od wieku dzieci proponujemy bombki styropianowe lub szklane.

Balik Karnawałowy w zamkowej komnacie
Balik karnawałowy to taneczna zabawa w zamkowej sali balowej przy dźwiękach współczesnej muzyki rozrywkowej, połączona z animacjami o tematyce zamkowej, prowadzonymi przez ustylizowane postacie. Czas trwania od 2 do 3 godz., w zależności od wybranego programu.
Ferie na Zamku Tarnowice Stare
W czasie ferii zimowych zapraszamy do grup zorganizowanych do zwiedzania zamku oraz udziału w warsztatach artystycznych. Ponadto realizujemy również program specjalny adresowany do dzieci, które marzą o tygodniowych zajęciach i zabawach ze sztuką w Kompleksie

WIOSENNE PROPOZYCJE
Wiosenne warsztaty artystyczne
Gdy natura budzi się do życia, warto również pomyśleć o udziale w wiosennych zajęciach plastycznych, w ramach których dzieci przygotują wyjątkowe ozdoby wielkanocne.
Szanowni Państwo powyżej zostały przedstawione zajęcia, warsztaty oraz zamkowe zabawy, realizowane w poszczególnych sezonach. Każdorazowo program jest dopracowywany indywidualnie i wzbogacany. Dlatego też zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz o bezpośredni kontakt e-mailowy lub telefoniczny. Wówczas pracownicy fundacji z przyjemnością przedstawią Państwu aktualną ofertę lub opracują program indywidualny odpowiadający na oczekiwania i potrzeby Państwa grupy.

Informacje szczegółowe | dokonywanie rezerwacji | dane kontaktowe:

Fundacja Kompleks Zamkowy Tarnowice Stare ul. Pyskowicka 39 42 – 612 Tarnowskie Góry Tel. 32 384 74, e-mail: biuro@fundacjakomplekszamkowy.pl www.fundacjakomplekszamkowy.pl

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.