dzisiaj jest poniedziałek, 24 czerwca 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Łódzkie na weekend i na wakacje - Dzieciaki w Plecaki polecają

2024-03-24 23:42

Bunkry w Konewce, żubry w Smardzewicach i okolice Spały

Spalski Park Krajobrazowy i okolice to przede wszystkim piękne trasy piesze i rowerowe prowadzące głównie przez lasy (nie tylko) i spokojne wioski, szlak kajakowy Pilicy i atrakcje, pozostałości po XX leciu międzywojennym (Spała), II wojnie światowej (bunkry w Konewce i Jeleniu) i enklawa Kampinoskiego Parku Narodowego w Smardzewicach czyli Ośrodek Hodowli Żubrów w Smardzewicach (w 2014 r. Ośrodek - z powodu gruźlicy żubrów - został zamknięty do odwołania.)

Dla każdego, kto chce spędzić aktywnie czas (weekend, przedłużony weekend, weekend majowy), będzie miał co robić :) Jeśli chodzi o bazę gastronomiczną, zdecydowanie najbogatsza jest w Spale, my bardzo lubimy smażalnię ryb we Fryszerce przy drodze krajowej nr 48 - po prawej stronie, jadąc w kierunku Białobrzegów. Uwaga, w sezonie zawsze tłok, ale warto czekać! 

Skarby Tomaszowskiej Okrąglicy!

Słyszeliście o Tomaszowskiej Okrąglicy? Tomaszowska Okrąglica czyli Rezerwat „Niebieskie Źródła”, Skansen Rzeki Pilicy (tak, miejsce poświęcone rzece!) i Podziemna Trasa Turystyczna „Groty Nagórzyckie” to trzy niepowtarzalne miejsca w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego, które zdecydowanie warto odwiedzić! Te trzy atrakcje pozwolą Wam spędzić cały dzień w ciekawych miejscach :)

Zalew Sulejowski

Dla tych, którzy chcą spędzić czas nad wodą, szczególnie w upalne dni, zarówno aktywnie jak i tylko wylegując się na plaży. My spędziliśmy tam tylko kilka godzin, głównie odpoczywając, wracaliśmy akurat z Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Adventure Orient

Zabytkowe kapliczki na wzniesieniach, niewielki skansen, miejsce dawnej pustelni, cmentarz choleryczny i malownicze brzegi Pilicy. To tylko niektóre z miejsc, które mają szanse odwiedzić uczestnicy Gry Terenowej Adventure Orient, którą przygotowano na terenie Spalskiego Parku Krajobrazowego. Wystarczy trochę umiejętności orientacji w terenie i czytania mapy (takie umiejętności powinien mieć raczej każdy, kto wybiera się na piesze czy rowerowe wycieczki), aby wziąć udział w niezwykłej przygodzie w lasach spalskich. Więcej informacji na stronie http://www.bikeorient.pl/graterenowa/wybierz-trase/spalski-park-krajobrazowy.

Osobiście odwiedziliśmy znikomą liczbę punktów, ale mamy zamiar wrócić na trasę :)

Łowicki Park Etnograficzny w Maurzycach

W odległości ok. 7 km od Łowicza, przy trasie Warszawa - Poznań znajduje się Park Etnograficzny, będący oddziałem Muzeum w Łowiczu. Od końca l. 70. gromadzi zabytki architektury z terenu dawnego Księstwa Łowickiego. Organizowane są tam warsztaty, lekcje muzealne, a w samym Parku zgromadzono znaczną liczbę obiektów. Cyklicznie organizowana Majówka w Skansenie, Niedziela w Skansenie czy żniwa przyciągają znaczną liczbę turystów, w tym nas :) Nic dziwnego, gdyż organizowane w tym czasie warsztaty i zajęcia były atrakcyjne zarówno dla dorosłych jak i dla tych najmłodszych, niespełna 2 letnich dzieci!

W samym Łowiczu znajduje się Muzeum i Ośrodek Plenerowy Budownictwa Ludowego, do którego przeniesiono najstarsze budynki, sprzęty i pojazdy z terenu dawnego Księstwa Łowickiego.

Największą chyba atrakcją Łowicz, na pewno dla nas, jest tradycyjna procesja z okazji Bożego Ciała, w której mieszkańcy Łowicza uczestniczą w tradycyjnych łowickich strojach.

Pierwszy na świecie spawany most stalowy

Będąc w Maurzycach warto podjechać nad rzekę Słudwię i obejrzeć zamknięty dla ruchu, stalowy most.  A jest to most wyjątkowy ponieważ uznawany jest za pierwszy na świecie spawany most stalowy.  Autorem konstrukcji jest prof. Stefan Bryła. Wzniesienie mostu w 1927 r. przekonało konstruktorów na całym świecie do stosowania spawania zamiast pracochłonnej techniki łączenia elementów stalowych za pomocą nitów.

Rowerowy Szlak Książęcy

Okolice Łowicza to również doskonałe miejsce dla osób, które aktywnie chcąs spedzić swój wolny czas. Chcielibyśmy zaproponować Wam rowerowy Szlak Książęcy o długości 14 kilometrów. Trasa jest łatwa, od nawierzchni brukowej przez asfalt, drogi gruntowe i utwardzone. Trasa wiedzie poprzez Łowicz, Arkadię i Nieborów. Arkadia to romantyczny park założony przez Helenę Radziwiłłową. Park w stylu angielskim prezentuje budowle nawiązujące do antycznych. Przejeżdżając przez Nieborów warto odwiedzić jeden z najpiękniejszych barokowych  pałaców w Polsce. Rezydencja została wzniesiona u schyłku XVII w. według projektu Tylmana z Garmen.

Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich w Sromowie

Sztuka ludowa na najwyższym poziomi, czyli Muzem Ludowe Rodziny Brzozowskich w Sromowie. Piękne ruchome figurki przedstawiające różne sceny, np. narodzin Pana Jezusa, procesję Bożego Ciała, jadące wozami łowickie wesele, czy też króla Jana III Sobieskiego na czele husarii. Pokazana jest praca na wsi i tańczące wesele. Na drewnianych rowerkach wyprzedzają się kolarze jak w prawdziwym wyścigu. Niezwykle atrakcyjne, a ostatnio coraz rzadziej odwiedzane miejsce... Może to zmienicie?

Łódź nie tylko Bajkowa

Myślicie, że Łódź nie jest atrakcyjnym miejscem dla rodzin? Jeśli tak do tej pory myśleliście, to koniecznie odwiedźcie to miasto a na pewno zmienicie zdanie! Se-Ma-For, w którym poznacie tajniki produkcji filmów animowanych, Szlak Łódź Bajkowa, którym przemierzycie Łódź w poszukiwaniu figurek postaci znanych z bajek (dla rodziców wspomnienie dobranocek z dzieciństwa, a dla dzieci radość z odkrywania kolejnych postaci), Centrum Nauki „Eksperymentarium” czy Muzeum Kanału „Dętka" to tylko nieliczne z atrakcji Łodzi, które udało nam się odwiedzić. W jeden dzień naprawdę nie da się tego zrobić, trzeba zaplanować na to co najmniej weekend lub przyjechać tu kilka razy. 

Coś więcej? Na pewno Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego z tak ciekawymi inicjatywami jak ścieżka geocachingowa Geościeżka "Na pograniczu województw".

Zapraszamy do komentowania i dzielenia się atrakcyjnymi miejscami! Nie zostawiajcie tej wiedzy tylko dla siebie :)

Zobacz także noclegi

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.