dzisiaj jest piątek, 28 stycznia 2022
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Muzeum w Chorzowie

Muzeum organizuje wystawy, wernisaże, oraz cykliczne imprezy kulturalne t.j. koncerty kameralne, wykłady i prelekcje.

Wraz z nowym rokiem szkolnym uaktualnia ofertę edukacyjną i dostosowuje ją do wymogów i oczekiwań uczestników, szczególnie dzieci i młodzieży.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Szczególnie godne polecenia są bogate zbiory numizmatyczne prezentowane na wystawie stałej "Z dziejów pieniądza. Polska-Śląsk", która co roku odwiedzana jest przez licznych miłośników numizmatyki nie tylko ze Śląska, ale także z innych regionów Polski oraz Europy.
W pracy Muzeum szczególny nacisk położony jest na przygotowanie i realizację zajęć edukacyjnych skierowanych przede wszystkim do dzieci i młodzieży. We współpracy z nauczycielami są one przygotowane z uwzględnieniem wieku, możliwości i zainteresowań dzieci i młodzieży.

Stała oferta edukacyjna obejmuje zarówno lekcje muzealne prowadzone w oparciu o prezentacje multimedialne i prezentację zbiorów, jak i zajęcia o charakterze interaktywnym oraz zajęcia o charakterze warsztatów plastycznych.

Równie ważnym polem działalności jest organizacja i promocja wydarzeń muzealnych: wystaw, wydawnictw, sesji i koncertów oraz współpraca z mediami. Duże uznanie publiczności zdobył cykl niedzielnych koncertów „Muzyczne Poranki”.

Muzeum zaprasza do zapoznania się z ofertą stałą lekcji oraz zajęć muzealnych na rok 2013/2014

Zajęcia twórcze:

„Jak ujarzmić książkę” – komponujemy zakładkę wg własnego projektu. Zajęcia dla szkół podstawowych i gimnazjum

„Tworzymy i ubieramy obrazy” – uczestnicy na podstawie prostej kompozycji martwej natury rysują/malują obrazek oraz tworzą dla niego ramki wg własnego projektu. Lekcja przeznaczona dla klas 4-6 szkoły podstawowej i gimnazjum.

"O ciepłym i puchatym" - zajęcia edukacyjne dla najmłodszych, podczas których dzieci rozwiną zdolności interpersonalne oraz kreatywność. Oferta skierowana głównie dla dzieci do lat 12

"Teatr papierowy" - zajęcia z użyciem techniki kamishibai skierowane do najmłodszych

(Kamishibai - teatr ilustracji, dosł. sztuka teatralna na papierze. Tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą obrazków - definicja wg. www.wikipedia.org)

"O potędze i znaczeniu słów" - warsztaty z wykorzystaniem elementów dramy adresowane dla młodzieży

"Zostań inżynierem papieru" - zajęcia plastyczne dedykowane odbiorcom w każdym wieku. Tworzenie trójwymiarowych aranżacji z papieru.

"Zaprojektuj z nami książkę"- zrób z nami prezent dla najbliższych na warsztatach plastycznych skierowanych dla seniorów.

"Twórcze pisanie baśni śląskich" - warsztaty dla dzieci, podczas których dzieci poznają najpopularniejsze baśnie śląskie oraz twórczość najwybitniejszych śląskich baśniopisarzy oraz stworzą własną baśń (klasy 4-6 szkoły podstawowej oraz gimnazjum)

Lekcje i zajęcia muzealne:

„Św. Florian – patron Chorzowa” – legenda św. Floriana, atrybuty oraz komu patronuje. Wizerunki św. Floriana w ludowych kapliczkach i kościołach. Zajęcia dla klas 4-6 szkół podstawowych oraz gimnazjum

„Historia zaklęta w metalu” – uczestnicy będą mogli zobaczyć dawne monety oraz dowiedzą się, w jaki sposób odczytywać informacje w nich zawarte. Dowiedzą się również podstawowych informacji z zakresu numizmatyki (nauki o pieniądzu). Zajęcia dla klas 4-6 szkół podstawowych, gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych.

„Chorzów dawniej i dziś” – uczestnicy na podstawie dawnych pocztówek ze zbiorów Muzeum w Chorzowie zobaczą jak zmieniało się miasto na przestrzeni lat oraz spróbują rozpoznać dawne ulice oraz budynki. Zajęcia dla klas 4-6 szkół podstawowych oraz gimnazjum.

„Nasi przodkowie – tworzymy drzewo genealogiczne naszej rodziny” – zajęcia dotyczące jednej z nauk pomocniczych historii – genealogii. Po krótkim wprowadzeniu w postaci prezentacji, każdy z uczestników tworzy drzewo genealogiczne swojej rodziny (szkoła podstawowa, gimnazjum).

„Patroni Śląska. Jak ich rozpoznawać?” – uczestnicy wysłuchają opowieści o najważniejszych śląskich patronach oraz poznają główne atrybuty, dzięki którym można ich rozpoznać (szkoła podstawowa).

"Moja pierwsza wizyta w muzeum" - interaktywna lekcja muzealna na której uczestnicy dowiedzą się czym jest instytucja muzeum, czym się zajmuje oraz jaką pełni funkcje (przedszkole , szkoła podstawowa)

"Historia Chorzowa na osi czasu" - lekcja muzealna, w czasie której uczestnicy wykonują planszę z osią czasu, na której zaznaczone są najważniejsze punkty w historii Chorzowa (szkoła podstawowa)

"Geneza polskiego herbu państwowego" (szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna, dorośli)

"Insygnia władzy królewskiej" - lekcja muzealna podczas której uczestnicy dowiedzą sie czym są insygnia władzy i jakie funkcje pełniły (korona, berło, jabłko królewskie) oraz wykonają swoje własne insygnia (szkoła podstawowa)

Muzeum proponuje również lekcje muzealne poświęcone tematyce dziejów pieniądza prowadzone przez pracownika Muzeum - opiekuna kolekcji numizmatycznej skierowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz dorosłych:

"Pieniądz na Śląsku w średniowieczu"
"Dzieje pieniądza w Polsce"
"Złota moneta na Śląsku"

Muzeum prosi o wcześniejsze umawianie terminów lekcji muzealnych.

Kontakt oraz szczegółowe informacje o prowadzonych lekcjach:

Dział Edukacyjno - Promocyjny:

tel.: 32/ 241 31 04 wewn. 105

Komentarze

Gość - mat 2014-07-11 16:27 przyznana ocena:

BEZPIECZEŃSTWO w parku chorzowskim, WPKiW, śląskim, oceniam na ZERO gwiazdek. Powód? Na terenie parku znajduje się stadnina koni TRIAL. W jej okolicy znajduje się m.in. boisko do piłki nożnej i huśtawki dla dzieci. Teren jest otwarty i ogólnodostępny. 10.07.2014 dwójka moich dzieci grała w badmintona na nieogrodzonym, nieoznaczonym jako wybieg dla koni boisku. W pewnym momencie ze stadniny został wypuszczony galopujący, 200 kilogramowy koń. Brakowało 0,5 metra do zabicia dzieci przez konia. Poprosiłem policję o pomoc w przymuszeniu zarządcy stadniny do ogrodzenia lub odpowiedniego oznaczenia terenu (chociażby tak jak w stadninie na Muchowcu). Policjanci, my i inni świadkowie zostaliśmy wyśmiani przez zarządcę stadniny, który miał świadomość niebezpieczeństwa, gdyż żona zarządcy tuż przed wypuszczeniem konia zabrała swojego kilkuletniego syna z boiska. Dziś kontaktowałem się z różnymi instytucjami utrzymywanymi z naszych podatków: straż miejska, sanepid, PIP, urząd miasta Chorzów, urząd marszałkowski. Wykonałem ze 30 telefonów z prośbą o pomoc w przymuszeniu zarządzającego lub właściciela do oznaczenia terenu aby ludzie mieli świadomość, że są na terenie stadniny. Wszystko na nic, nikt nic nie zrobi. Co innego jakby dziecko zginęło. Unikajcie tego miejsca.

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.