dzisiaj jest wtorek, 25 czerwca 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Jaki rower dla 4-5 latka?

2023-07-18 22:54

Jaki rower dla dziecka w wieku 4-5 lat na kołach 16"

W wieku 4 lat dzieciaki najczęściej wsiadają na rower na kołach 16". Zdarzają się oczywiście dzieci niższe, które muszą wsiąść na rower 14". W takim wypadku polecam lekturę artykułu Jaki pierwszy rower dla 3-4 latka? Znamy jednak przypadki, że dzieci w tym wieku są bardzo wysokie i wsiadają od razu na rower na kołach 20".

Zacznijmy od rowerów na kołach 16".

Giant Animator, Kross Dennis, Specialized Hot Rock i zapewne kilka podobnych - wszystkie te te rowery są bardzo podobne do siebie. Sylwetka dziecka na nich jest mocno wyprostowana, korby są takie same - długie, za długie jak na dziecko, mocno odchodzące na bok. Rowery porządne, z dosyć niskim przekrokiem ale ciężkie i na tanich komponentach. Dzieciaki spokojnie będą pokonywać na nich wycieczkę do parku czy do przedszkola, choć znamy historie dzieciaków (głównie z opowiadań rodziców) gdy waga (a może nie tylko) mocno przeszkadzały z czerpania radości z jazdy.

Nasza Amelka jakiś czas jeździła na Giant Animator 16", do czasu gdy nie znaliśmy jeszcze lekkich rowerów. Po sezonie sprzedaliśmy rower za połowę ceny zakupu - ogłoszenie wisiało ponad miesiąc na OLX, podobno cena była za wysoka... Cóż, 400 zł za używany przez 1 sezon rower, który kosztował jako nowy 799 zł to chyba nie była zbyt wygórowana cena.

4,5 latka na rowerze Giant Animator na kołach 16"

WOOM 3 - rower bardzo lekki (5,8 kg), z sylwetką mocno wyprostowaną. Użyte w nim komponenty (klamki hamulca dostosowane do małych rączek, miękko działające hamulce, krótkie korby, rama z niskim przekrokiem) bardzo pomagają dzieciom w nauce jazdy a później w czerpaniu z niej radości. Rower dostępny w naszym sklepie - https://www.sklep.dzieciakiwplecaki.pl/?183,lekki-rower-dla-dziecka-woom3-16cali

WOOM 3 - lekki rower z kierownicą typu BMX - dziecko ma wtedy mocno wyprostowaną sylwetkę

Frog 44 - lekki rower ze sportowym pazurem (waży 6,34 kg), lekko pochylona pozycja powodująca, że dziecko opiera się na rękach, niski przekrok, świetne komponenty, bardzo dobrze działające, dostosowane dla dzieci nieduże klamki hamulca. O rowerze więcej możecie przeczytać w naszym teście - https://www.dzieciakiwplecaki.pl/artykul/6648/lekki-rower-dla-dziecka-na-kolach-16-cali---frog-48---testopinia. Bardzo fajny rower do rozpoczęcia przygody rowerowej z dziećmi i dłuższych wycieczek rowerowych. Miękkie przełożenie umożliwia szybki start i pokonywanie nawet sporych górek. Moim zdaniem dziecku bardzo łatwo złapać balans na tym rowerze - m.in. dzięki lekko pochylonej sylwetce.

Dla nas Frog 44 to jeden z lepszych rowerów z jakim mieliśmy do czynienia. Jest trochę cięższy niż WOOM ale użyte komponenty i sylwetka zdecydowanie bardziej nam odpowiadają, szczególnie, że jeździły na dłuższe dystanse i zjeżdżamy często z asfaltu. Tutaj Frog spisuje się świetnie.

4 latek - jaki rower? Frog 48 lekki rower dla dziecka

5 latek na lekkim rowerze Frog 48

KuBikes 16" - lekki rower na kołach 16". Występuje w kilku wersjach, w Polsce najczęściej w wersji Tour (gładkie opony), MTB (opony terenowe) i Superlight - czyli jeszcze lżejszy. Bardzo ciekawe rowery, na których Wasze dzieci bez problemu opanują naukę jazdy na rowerze i będą pokonywać swoje pierwsze wycieczki rowerow.

KuBikes 16" Superlight po trudnej wycieczce w terenie.

KuBikes 16" Superlight po trudnej wycieczce w terenie.

Jaki rower dla dziecka w wieku 4-5 lat na kołach 20"

Na rowery o kołach 20" wsiadają raczej dzieci 5 letnie i to raczej te z wyższych, od 110 cm w górę - oczywiście jest to uogólnienie, bo wg jednych rodziców 110 cm w wieku 5 lat to mało a wg innych jest ok. Rowery takie mają przede wszystkim większą ramę, trudniej jest je opanować niż rower na kołach 16" ale znamy dzieciaki, które zaczynają przygodę na rowerze 20". Dodatkowym utrudnieniem i pokusą są przerzutki, które kuszą do zabawy nimi. 

Frog 52 - mniejsza wersja roweru Frog 55. To lekki aluminiowy rower 20" z nisko poprowadzoną prostą ramą. Idealny dla dzieci, których wewnętrzna długość nogi to 52 cm (z reguły około 5-6 lat), ale te bardziej doświadczone poradzą sobie na nim mimo trochę mniejszej wewnętrznej długości nogi. Wsiadają na niego dosyć wysokie 5 latki, posiadające już pewne doświadczenie na rowerach z pedałami. Wyposażony jest w przerzutki, 8 biegów, manetkę zmiany typu "rapid fire" i nisko poprowadzoną ramę. Właśnie na takim rowerze uczył się jeden z chłopców, który odwiedził nasz sklep. Rowery 16" były za małe a Frog 55 był jednak za duży jak na pierwszy rower. Na WOOM 4 znowu sylwetka nie pomagała w nauce. Chłopiec w wieku 4,5 roku miał ... 121 cm wzrostu :) Nauczył się jeździć na rowerze w 2 dni, wielkość ramy i odległość pomiędzy siodełkiem a kierownicą były idealne do jego wzrostu i umiejętności.

Jaki rower dla 5 latka? Frog 52 lekki rower dla dziecka

Frog 52 czyli tzw. mała 20 - lekki rower dla dziecka na kołach 20" z mniejszą ramą, w rozmiarze 10"

Wizytówką rowerów Frog jest niski współczynnik Q, tzw. Q-faktor - czyli długość rozstawu pedałów, która dzięki unikalnym rozwiązaniom została we wszystkich rowerach Frog zminiejszona. Powoduje to nawet o 20% większą wydajność pedałowania niż w tradycyjnych rowerach dziecięcych posiadających pedały rozchodzące się na zewnątrz. Co to znaczy? Dziecko jedzie dalej i używa mniej siły niż na standardowym rowerze

Jeden z rodziców, którego syn jeździ na Frog 52 tak napisał o tym rowerze: "nie wiem czy my pasujemy do artykułu bo Leon jest bardzo niskim 5-latkiem. Ma 109 cm wzrostu, poprzednio jeździł jeden sezon na Frogu 48, bardzo mu się podobało, jeszcze wcześniej miał takie ciężkie dziadostwo z małymi kółkami (limber), na którym się nauczył jeździć na 2 kółkach. Na tym Frogu co u Was kupiliśmy jeździ mu sie dobrze, chociaż ziemi dotyka tylko czubkami palców (tekst Dzieciaki w Plecaki - pierwszy rower powinien być idealny, aby dziecko miało pełne oparcie stopami. W kolejnych, może opierać się palcami - ważne, aby było w stanie bezpiecznie się zatrzymać). Nie narzeka, a zaraz urośnie i będzie ok. Przerzutek raczej nie używa, muszę mu przypominać i nie może się przyzwyczaić, żeby je włączać w trakcie ruchu a nie po zatrzymaniu się, ale to chyba normalne bo to jego pierwszy kontakt z przerzutkami."

WOOM 4 - dostępny w naszym sklepie lekki rower na kołach 20", z bardziej miejską sylwetką czyli bardziej wyprostowaną niż Frog. W odróżnieniu od Froga, posiada przerzutki z obrotową manetką. Które lepsze? To wszystko zależy od dziecka. Nasza Amelka woli te z Froga, niektóre dzieciaki preferują obrotowe. Na jednych i drugich dobrze zmienia się biegi. Amelka wsiadła na niego w wieku 5 lat i wzroście 110 cm - było to troszkę za wcześnie ale świetnie sobie na nim poradziła. O Woom 4 możecie przeczytać w naszym tekście - https://www.dzieciakiwplecaki.pl/artykul/6568/woom-4---lekki-rower-dla-dziecka-na-kolach-20-cali---testopinia

Kubikes 20S - niska waga, nisko poprowadzona, mniejsza rama i siodełko, powodują, że wsiadają na niego już 5 letnie dzieci. Łatwo działające manetki zmiany biegów, wyprostowana pozycja (my wolimy jednak lekko pochyloną) - cechy charakterystyczne tego świetnego roweru dla dzieci. Z Frog 44 na Kubikes 20S przesiadł się nasz syn. Chciał pomarańczowego Frog 52 ale powiedział, że jak go nie ma, może być czerwony Kubikes 20S.

Jeśli Wasze dziecko zaczyna przygodę rowerową, ważne aby ten pierwszy rower był idealnie dobrany, umożliwiał dziecku pełne oparcie stopami, bezpieczne zatrzymanie się - bez upadku. W innym wypadku może się zniechęcić do nauki, jazdy lub po prostu zrobi sobie krzywdę. Jeśli jest to kolejny rower i dziecko czuje się pewnie na rowerach może dotykać ziemi niepełną stopą lub palcami - ważne aby mogło bezpiecznie się zatrzymać.

Po lekkie rowery woom, Frog, Kubikes i Puky zapraszamy do naszego sklepu - https://www.sklep.dzieciakiwplecaki.pl/

Jeśli ten artykuł pomógł Wam w podjęciu decyzji/zwiększeniu wiedzy o rowerach dla dzieci, będziemy wdzięczni za udostępnienie go w mediach społecznościowych, na forach internetowych, na których się udzielacie lub na Waszym blogu - pomóżcie innym rodzicom podjąć decyzję :)

Wystarczy skopiować i wkleić poniższy kod. 

<a href="https://www.dzieciakiwplecaki.pl/artykul/6995/jaki-rower-dla-4-5-latka" target="_blank"><img src="https://dzieciakiwplecaki.pl/data/Images/Portal/baner_dzieciakiwplecaki.jpg" alt="Dzieciaki w Plecaki - lekkie rowery dla dzieci" width="400" height="276" /></a>

Dzieciaki w Plecaki

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.