dzisiaj jest środa, 22 maja 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Lekki rower dla dziecka na kołach 16 cali - FROG 48 - test/opinia

2023-07-18 22:52

Od lipca 2020 Frog 48 został zastąpiony jeszcze lżejszym rowerem na kołach 16" - Frog 44 - waga tylko 6,39 kg przy zachowaniu tego samego przełożenia i komponentów. Zmieniona została konstrukcja, obniżony środek suportu i podniesiona kierownica (którą można wyregulować w dół).

Frog 48 jest rowerkiem hybrydowym. Co znaczy to nowe określenie? Frog określa tak rowery do wszechstronnego wykorzystania. Ten rower będzie służył dziecku do pokonywania różnych rodzajów tras, od dojazdów do szkoły po leśne czy górskie ścieżki.

Kuba na lekkim rowerze dla dzieci Frog 48

Kuba na rowerze Frog 48. Fot. Pani Ania

FROG 48 to lekki rower dla dziecka na kołach w rozmiarze 16". To znakomity, lekki aluminiowy rower idealny dla 4-5 latków - szczególnie tych z żyłką sportowca, którzy posiadają wewnętrzną długość nogi od 48 cm. Dlaczego? Bo moim zdaniem sylwetka jaką przybierają dzieci na FROGu zdecydowanie bardziej niż wyprostowana pozycja dziecka sprawdza się w wyczynowej (w rozumieniu dziecka) jeździe. W pozycji pochylonej łatwiej pokonywać dziecku trudniejsze odcinki trasy, piaszczyste czy szutrowe. Dodatkowo, na kręgosłup działają mniejsze siły niż w przypadku sylwetki pionowej. Jeśli więc szukacie lekkiego roweru dla swojego dziecka pod kątem dłuższych wycieczek w różnym terenie (niestety asfaltowych dróg rowerowych wciąż w Polsce niewiele) to moim zdaniem lepszy będzie FROG 48 lub inny rower z pochyloną/sportową sylwetką.

Tak się prezentuje FROG 48 - lekki rower dla dzieci na kołach 16".

Tak się prezentuje FROG 48 - lekki rower dla dzieci na kołach 16".

Geometria/rama/siodełko/kierownica/sylwetka

Wysokość ramy w najniższym punkcie to 40 cm, dzięki niskiemu przekrokowi dzieci nie mają problemu z wsiadaniem na rower. Odległość pomiędzy osiami kół to 740 mm. Dzięki temu środek ciężkości jest nisko ułatwiając kontrolę nad rowerem.

Geometria roweru sprawia, że sylwetka jest zdecydowanie bardziej agresywna niż w WOOM 3 czy Giant Animator 16, na którym jakiś czas temu jeździła nasza Amelka. Można ją porównać do dziecięcych rowerów w rozmiarze 20". Przyznam jednak, że naszej Amelce na początku bardziej odpowiadała geometria rowerków typu BMX, sylwetkę Froga doceniła dopiero później. Nie jest ona typem rowerowej zadziory i woli mieć "spokojną kontrolę" nad rowerkiem, a pump-tracki omija szerokim łukiem. Za to syn kolegi czuł się na nim doskonale! Jest jednak opcja dokupienia adapteru kierownicy w rozmiarze 1 1/8", który podnosi kierownicę i prostuje sylwetkę czyniąc ją bardziej miejską/typu BMX.

Ustawienie siodełka, które umożliwia doświadczonemu rowerowo 4 latkowi o wzroście 101 cm (z długimi nogami!), na swobodną i bezpieczną jazdę.

Co ciekawe, ramy i komponenty FROG 48 i innych rowerów dla dzieci tej marki zostały opracowane we współpracy z naukowcami z University of Brunel.

A Rozstaw osi - baza kół (mm) 726
B Kąt nachylenia rury posiodłowej  (w stopniach) 72
C Kąt nachylenia główki ramy (w stopniach) 71
D Efektywna długość górnej rury (mm) 393
E Długość główki ramy (mm) 75
F Długość łańcucha (mm) 302
G Długość rury posiodłowej (mm) 230
H Wysokość suportu (mm) 200

Dlatego po raz kolejny zwracam uwagę - wybierajcie rower dla dziecka z właściwą geometrią, taki na jakim czuje się dobrze, nie kierujcie się tylko i wyłącznie marką - najlepszą, najdroższą, najlżejszą, najbardziej zaawansowaną czy faktem posiadania konkretnego rowerku przez syna/córkę kolegi czy koleżanki.

Cieszy nas także, że coraz więcej dziewczynek wsiada na FROG - niektórym po prostu bardziej odpowiada ta sylwestka i węższa niż np. w WOOM 3 kierownica.

Rama i widelec dla zmniejszenia wagi wykonane zostały z aluminium, podobnie jak wiele z komponentów (piasty, obręcze kół, korby).

Kierownica we FROG 48 - bardziej agresywna oraz w WOOM 3 - typu BMX, prostsza w obsłudze dla początkujących rowerzystów.

Kierownica we FROG 48 - bardziej agresywna oraz w WOOM 3 - typu BMX.

Kierownica - można ją regulować w pozycji pionowej w zakresie 2 1/8" - góra/dół co umożliwia dostosowanie do dzieci o różnym wzroście. Wymaga to podstawowych narzędzi rowerowych i pewnych umiejętności ale jest wykonalne bez wizyty w serwisie rowerowym.

FROG 48 ma ogranicznik skrętu kierownicy wmontowany wewnątrz rury czołowej ramy. Działa tak, że po przekręceniu kierownicy do pewnego stopnia odbija lekko kierownik w stronę przeciwną. U konkurenta, czyli w WOOM jest ogranicznik gumowy, elastyczny. Który lepszy? Może inaczej, ten we FROG wydaje się trwalszy, guma parcieje, jest podatna na uszkodzenia.

Sportowa kierownica z chwytami zapobiegającymi zsuwaniu się i hamulcami dostosowanymi do niedużych rączek dzieci. Na zdjęciu zaprezentowane działenie ogranicznika - dalej już się nie przkręci.

Sportowa kierownica z chwytami zapobiegającymi zsuwaniu się i hamulcami dostosowanymi do niedużych rączek dzieci. Na zdjęciu zaprezentowane działenie ogranicznika - dalej już się nie przkręci.

Można przyczepić się do braku ograniczników na chwytach kierownicy. Czemu służą? Gdy dziecko upada, chronią dłoń przed bezpośrednim kontaktem z podłożem.

Siodełko jest regulowane, można je odsunąć do przodu lub przesuąć do tyłu w przypadku wyższych dzieci - dzięki temu zdecydowanie łatwiej jest ustawić wygodną pozycję dla dziecka. Regulacja siodełka odbywa się w zakresie 48-59 cm, naomiast odległość siodełko-pedały to ok. 40 cm.

Siodełka zarówno we FROG 48 jak i u konkurenta WOOM 3 są b. wygodne. Mam jednak wrażenie, że trwalsze będzie we FROG, to z WOOM 3 jest wykonane z plastikowych komponentów, FROG wprost przeciwnie. Siodełka zarówno we FROG 48 jak i u konkurenta WOOM 3 są b. wygodne. Mam jednak wrażenie, że trwalsze będzie we FROG, to z WOOM 3 jest wykonane z plastikowych komponentów, FROG wprost przeciwnie.

Siodełka zarówno we FROG 48 jak i u konkurenta WOOM 3 są b. wygodne. Mam jednak wrażenie, że trwalsze będzie we FROG, to z WOOM 3 jest wykonane z plastikowych komponentów, FROG wprost przeciwnie.

Waga

Rower waży 6,59 kg - jest to jeden z najlżejszych rowerów dla dzieci w rozmiarze 16". Wykonany z ogólnodostępnych komponentów dykowanych rowerom dziecięcym. Co, z tego, ktoś powie? Ano to, że na każdym etapie eksploatacji jest możliwość zakupienia ich i wymiany - np. w wyniku zużycia czy uszkodzenia.

Hamulce

Hamulce to model Tektro C310 Aluminium V Brake a klamki to Tektro Aluminium JL352-RS V Brake Lever - jedne i drugie dostosowane do specyficznych potrzeb dzieci i ich niedużych i niezbyt silnych jeszcze rączek. Podobnie jak inne lekkie rowery dla dzieci, także we FROGu zrezygnowano z z hamulca w torpedo (oczywiście wersje z hamulcem nożnym dostępne są na rynek USA - co wynika z tamtejszych wymogów) - przede wszystkim ze względu na wagę ale też założenie, że z takim hamulcem trudniej nauczyć się dziecku ruszania (np. dlatego, że trudniej jest ustawić pedał w pozycji startowej). Dzieci, które jeździły FROGiem łatwo operują klamkami, nie wymagają dużo siły - dziecko nie ma najmniejszego problemu z zatrzymaniem roweru. Klamki hamulca działają miękko i płynnie a szczęki hamulca dorze reagują na ruchy klamką. Dzięki średnicy rękojeści dostosowanej dla dzieci nie ma najmniejszego problemu z objęciem chwytu i operowaniem hamulcem.

Klamki hamulca we FROG 48 dostosowane do rączek dzieci, działają bardzo płynnie i miękko.

Klamki hamulca we FROG 48 dostosowane do rączek dzieci, działają bardzo płynnie i miękko.

Jedyny mankament jest taki, że FROGi dostarczane są w z klamkami odwrotnie niż u nas - lewa klamka odpowiada za hamulec tylny, a prawa klamka odpowiada za hamulec przedni. Zamiana zajmuje jednak 10 minut. Poniżej film z instrukcją, jak to zrobić. Na szczęście z reguły powinien robić to sprzedawca przed przekazaniem rowerku.

Napęd i współczynnik Q-Factor

Q-Factor to odległość pomiędzy początkami osi korby mierzona równolegle do osi suportu, czyli tak jak gdyby oba ramiona korby były w tej samej pozycji. Im mniejszy tym efektywniej kręcimy, i tym bezpieczniej kręcić na zakrętach bez obawy o zahaczenie o ziemię. Większy Q-factor daje większą możliwość balansu i kontroli nad rowerem.

Proste korby i niewysoki współczynnik Q-Factor pozwalają na napędzanie roweru przy wykorzystaniu mniejszej siły niż w przypadku rowerów z profilowanymi korbami (odchodzącymi od środka roweru w kierunku zewnętrznym). Odległość pomiędzy korbami jest ok. 20 mm mniejsza niż w rowerach dziecięcych wyposażonych w tradycyjne korby. Czy to takie ważne? Na pewno takie rozwiązanie pomaga dziecku kręcić pedałami efektywniej. Czy jest niezbędne? Nie, ale świadczy o tym, że producent zadbał o to, aby na jego rowerze dzieci czuły się dobrze i jeździły lepiej. Na pewno takie rozwiązanie pomaga pokonywać dłuższe dystanse przy włożeniu w to mniejszej siły.

 

Pierwsze dni Jagody na lekkim rowerze Frog 48.

Plastikowe pedały wyposażono w odblaski dla lepszej widoczności po zmroku a aluminiowe korby mają długość 102 mm, co daje współczynnik ok. 20% długości nóg dziecka jeżdżącego na FROG48. Skąd te 20%? Takie wnioski wysnuto na podstawie badań w zakresie optymalnej pozycji do jazdy, które na potrzeby Froga zostały przeprowadzone na 250 rowerzystach w wieku od 2 do 16 lat!

Komponenty / dodatki

Kierownica została wyposażona w miękkie chwyty, dzięki czemu nie jest uciążliwe czy niewygodne nawet kilkugodzinne trzymanie podczas dłuższych wycieczek rowerowych.

Frog 48 wyposażany jest w terenowe opony MTB ETRTO/ISO: 47-254 niezłe do jazdy w utwardzonym terenie, bardzo dobrze sprawdzają się także na drogach leśnych i szutrowych. Obręcze kół wykonane zostały z aluminium (ważą zaledwie 240 g sztuka).

Porównanie FROG 48 i WOOM 3 - FROG przy niższej cenie i bogatszym wyposażeniu jest kilogram cięższy, prezentuje też bardziej sportową sylwestkę.

Porównanie FROG 48 i WOOM 3 - FROG przy niższej cenie i bogatszym wyposażeniu jest kilogram cięższy, prezentuje też bardziej sportową sylwestkę.

Nóżka/stopka - mogłaby działać trochę bardziej miękko, nasze dzieciaki czasmi miały problem ze zwolnieniem jej, zapewne wynika to z zastosowania sprężyny w jej mechanizmie składania.

W standardzie producent oferuje do każdego roweru także osłonę na łańcuch (niestety trzeba odkręcać suport aby ją założyć), plastikowe błotniki na przednie oraz tylne koło, odblaski i dzwonek - np. WOOM każe za to sobie sporo płacić. Czy błotniki są takie ważne? Przekonacie się o tym gdy Wasze dziecko zobaczy pierwszą kałużę a wtedy może wyglądać to tak...

Błotniki się przydają bo jazda po kałużach jest najfajniejsza! Na zdjęciu WOOM 2 bez błotników, czego widać efekty... Fot. Kuba Ruta - www.nastopach.pl

Podsumowanie

FROG 48 to bardzo ciekawe rozwiązanie dla aktywnych 4-5 latków i rodziców, którzy szukają dopasowanego, lekkiego roweru dla swoich dzieci. Jest rowerem bardzo wszechstronnym ale też konkurencyjny cenowo (kosztuje 1449 zł razem z błotnikami i dzwonkiem) względem innych lekkich rowerów dla dzieci jak WOOM 3 (1499 zł bez błotników i dzwonka) czy Early Rider Belter (1819 zł). Zarówno FROG jak i Woom w porównaniu do innych 16" calowych rowerów dziecięcych są rowerami z wyższej półki cenowej. Natomiast gdy porównuję je np. z Giant Animator 16", którym jeździła kiedyś Amelka czy rowerami innych "ogólnorowerowych" marek, budzą podziw wagą, dbałością o szczegóły i dopasowaniem pod małych rowerzystów.

FROG 44 (najnowsza wersja 16" roweru) i lekkie rowery Frog, Kubikes i WOOM do kupienia w naszym Sklepie.

Edycja limitowana Tour de France dostępna tutaj - http://www.sklep.dzieciakiwplecaki.pl/?422,frog-44-tour-de-france

Komentarze

Gość - X 2017-11-27 18:23

Mamy Froga 48 w użyciu już 3 lata. Przez ten czas rower świetnie się sprawdził. Nasz nie był wyposażony w nóżkę do postawienia roweru.
Z "wad" jakie ujawniły się w trakcie użytkowania to delikatne gripy, które mogłyby być bardziej dzieci-odporne. Po położeniu roweru (a jakże) na boku, rura kierownicy przecina gripy. Czerń klamek też długo się nie utrzymała :)
Linka hamulca ma tendencję do rysowania główki ramy - warto zwrócić uwagę i zawczasu reagować.
Błotnik jest bardzo delikatny i po jakimś czasie lata w każdą stronę (ale wciąż się trzyma na miejscu).
I to właściwie tyle - rower jest świetny, dzieciaki po 20km trasie nie narzekały na niewygodę. Jest lekki, przez co nie ma problemu dla taty, gdy trzeba nieść rowery. Naturalnym dla nas krokiem było kupno większej wersji jako następcy.

Gość - dwp 2017-11-28 17:05

Dzięki za uwagi! Nasz syn już nie może się doczekać kiedy wsiądzie na rowerek, ale on zacznie od 14" :)

My naszą córkę uczulamy, że rower ma stać na nóżce, ale upadki i tak się zdarzają. Chwyty jednak na razie całe - z tym, że ona ma Woom 4, dla syna wybierzemy Frog 43 pewnie.

Gość - dwp 2017-11-28 22:46

Czy mogę prosić o zdjęcia gripów i błotnika (w tym mocowania) z Państwa modelu? Mam wrażenie, że w modelach które mamy dostępne może to być poprawione, ale zdjęcia pomogłyby zweryfikować problem.

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.