dzisiaj jest piątek, 19 lipca 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Jaki pierwszy rower dla 3-4 latka?

2024-05-10 22:10

Jaki pierwszy rower dla 3-4 latka?

3 latka to dolna granica wieku, w której dzieci rozpoczynają przygodę na rowerze z pedałami. Oczywiście są takie, które wsiadają wcześniej. Z moich doświadczeń wynika, że jest to z reguły zabawa, osiedlowe próby jazdy czy wokół dom, a boisku. Oczywiście co sprawniejsze i z bardziej rowerowym (turystycznym, sportowym) zacięciem dzieci (lub gdy u rodziców jest takie zacięcie) odbywają wtedy poważniejsze wycieczki ze swoimi rodzicami.

Najczęściej kupowane rowery dla takich dzieci to tanie marketowe rowery, rowery marek produkujących rowery (Giant, Kross, Specialized) i coraz częściej marek produkujących wyłącznie rowery dedykowane dzieciom, określane jako lekkie rowery dla dzieci. Najczęściej są to rowery z rozmiarem kół 12" (ogólnorowerowe marki) i 14" (te lekkie - Woom, Frog).

Zapewne spotkacie się ze skrajnymi opiniami odnośnie rowerów 12" i 14". Sprzedawcy, którzy mają rowery 12", twierdzą, że 14" to rowery "nijakie, dziwne i do niczego się nie nadające". Bo ni to 16" ni to 12". Koła inne, na wycieczkę takie dziecko nie pojedzie itp. Zrozumiałe, w końcu mają tylko 12" w sprzedaży, jakoś trzeba produkt zareklamować.

Sprzedawcy, którzy mają w ofercie 14" (w tym my, będą twierdzili inaczej). Jakie jest moje zdanie? 12" jest ok., ale moje doświadczenie jest takie, że to rower niezły do nauki lub osiedlowych wycieczek. Zapewne sa i dzieci, które na dłuższą wycieczkę pojadą na nim. Dlatego nie wieszałbym psów na takich rowerkach - różne dzieci, różne potrzeby i możliwości. Nasza pierwsza córka nauczyła się jeździć właśnie na ciężkiej, topornej 12" (była bardzo toporna, z kiepskimi łożyskami, piastami, nie przypominała nawet ciężkiego Gianta czy tym bardziej oferowanych przez nas Kubikes, Frog czy Woom - to właśnie po tym zakupie postanowiłem poszukać lepszych rowerów i rozszerzyliśmy ofertę naszego sklepu) - ale dała radę. I w zasadzie nic poza tym, kółko na boisku, czasem coś po osiedlu i tyle. Szymon, który nauczył się jeździć na tej podłej, do niczego się nie nadającej 14" Froga, śmigał z nami po kilkanaście km na wycieczkach, jego rekord to 25 km w towarzystwie koleżanek i sióstr, i to w wieku niespełna 4 lat.

Jaki pierwszy rowerek dla 3-4 latka - wybrane marki produkujące zwykłe rowery:

Giant - Animator 12" - rowerek porządny ale ciężki, z bocznymi kółkami (można je odczepić), postawa typu BMX - wyprostowana sylwetka;

Kross - polska marka - rowery Racer Mini 1.0, Racer 1.0 i Racer 2.0 - rowerki na kołach 12" - ciężkie, stalowe rowery z postawą typu BMX;

Specialized Riprock Coaster - jak wyżej, postawa typu BMX - wyprostowana sylwetka, z tą różnicą, że rama jest aluminiowa ale np. widelec czy korby stalowe - powinien być jednak lżejszy niż poprzednicy

Giant Animator 12 cali - rower z kołami bocznymi i pełną osłoną łańcucha - dla 3-4 latka - fot. Giant

Jaki pierwszy lekki rowerek dla 3-4 latka?

Widzimy różnicę w tym, jak szybko dzieci uczą się jeździć na lekkich rowerkach względem tych zwykłych, cięższych rowerów. Nierzadko przychodzą do naszego sklepu rodzice, którzy w desperacji szukają pomysłu na to aby ich dziecko zaskoczyło, którzy próbują zmienić ciężki, toporny rower na droższy ale zdecydowanie lepszy i wygodniejszy dla tak małego dziecka. Na co dzień obserwujemy też z jaką różnicą pokonują kilometry podczas wycieczek i dłuższych wyjazdów rowerowych. Dlatego naszymi faworytami są lekkie rowerki dla dzieci.

Woom 2 - postawa typu BMX, waga ok. 5,5 kg z pedałami. Komponenty dostosowane pod dzieci - małe klamki hamulca, wyposażony został w aluminiową ramę, aluminiowy widelec, wolnobieg, dwa mocne hamulce typu v-brake. Producent poleca rowerek dla dzieci 3+ o wzroście od 95 cm (wzrost 95 osiąga dziecko w wieku ok. 2½-3).

Frog 40/43 - nasz faworyt, szczgólnie odkąd wsiadł na niego Szymon i widzimy jak szybko inne dzieci uczą się na nim jeździć i jaką mają frajdę! Postawa lekko bardziej sportowa niż na Woom 2. Frog 40/43 to świetny pierwszy rower z pedałami. Lekki rower na kołach 14" dla aktywnych dzieci. Wykonany w całości z aluminium, co sprawia że jest naprwadę bardzo lekki (waży 6,3 kg) i jest idealny dla szaleństw rowerowych dzieci w parku i wycieczek rowerowych. Odpowiednie dla małych rowerzystów w wieku 3-4 lat i długością wewnętrzną nogi od 40 cm.

Frog 44 i Kubikes 16" na kołach 16" - świetne rowery dla 4 latka

Kubikes 16S - ta niemiecka marka produkuje lekkie rowery w różnych wersjach. Najpopularniejsze to Tour (na gładkich oponach) oraz MTB (na szerszych oponach terenowych). Nisko profilowana rama, niewielka waga i świetnej jakości komponenty to cechy wyróżniające rowery KuBikes.

Nasze podsumowanie z użytkowania Frog 40/43 opisujemy w artykule Frog 40/43 - lekki rower dla dziecka na kołach 14 cali - test/opinia.

Szymon na lekkim rowerze Frog 40/43 - drugi dzień jazd!

Jeśli myślicie na poważnie aby zachęcić dzieciaki do roweru, szczerze polecamy Wam zakup droższego rowerku, np. oferowanych przez nas WOOM, Kubikes czy Frog. Jeśli tylko możecie sobie pozwolić na to, na pewno będziecie z nich zadowoleni. Mam porównanie naszej córki, która zaczynała na marketowym, ciężkim, topornym rowerze i syna, który zaczął na świetnym Frog 40/43. Radość z umiejętności jazdy ta sama, ale możliwości, długość jazdy i frajda zdecydowanie inna na Frog 40/43. Te rowery są zdecydowanie droższe ale są po prostu lepsze - przepaść cenowa jest adekwatna do przepaści w jakości.

Jaki pierwszy rower dla wyższych 3-4 latków?

Nasz Szymek należy do tych drobniejszych dzieci. Zdecydowanie nie był gotowy aby wsiąść na rower z kołami 16". W wieku 3 lata 8 miesięcy miał ok 100 cm. Ale jego kolega miał 105 cm i wsiadł na rower z kołami 16". Jego rodzice wybrali WOOM 3 na kołach 16". Jego odpowiednikiem marki Frog jest model 44 (do lipca 2020 był to Frog 48), ale on jest dla troszkę wyższych dzieci. Kubikes oferuje za to model 16S (mniejsza rama) oraz Kubikes 16L - normalna rama.

Z tańszych, ogólnorowerowych marek to Kross Denis 16", Specialized Hotrock 16" i Giant Animator 16".

Giant Animator na kołach 16" - dobry, ale ciężki rower dla 4 latka

Jak dobrać pierwszy rower dla dziecka?

Pierwszy rowerek powinien być dopasowany do dzieci, tak aby dziecko, które stawia piersze kroki na rowerze z pedałami mogło bardzo stabilnie postawić stopę i się oprzeć całą stopą, z lekko ugiętą nogą. Nie przejmujmy się, że nie jest w stanie wyprostować nogi w kolanie gdy stopa znajduje się w najniższej pozycji. Priorytetem jest bezpieczne zatrzymanie się i postawienie stopy aby dawała pierwsze oparcie. Z czasem, gdy nauczy się bezpiecznie zatrzymywać, będzie można podnieść siodełko i noga w kolanie będzie się prostować.

Ustawienie siodełka w lekkim rowerze Frog 48 na kołach 16", które umożliwia doświadczonemu rowerowo 4 latkowi o wzroście 101 cm (z długimi nogami!), na swobodną i bezpieczną jazdę. Na co dzień ten 4 latek używa Frog 43 na kołach 14".

Więcej informacji praktycznych o wyborze roweru dla dzieci w naszym artykule Jak wybrać rower dla dziecka?

W naszym sklepie można przetestować i kupić lekkie rowery WOOM, Frog oraz Kubikes, m.in. te na kołach o rozmiarach 14" - WOOM 2 oraz Frog 40. Wsiadają na nie dzieciaki o wzroście już od 95 cm (oczywiście jest to średnia), gdyż wiele zależy od wewnętrznej długości nóżki dziecka. Z reguły Frog wymaga większej długości nóżki niż Woom. Dla mnie to nie miało znaczenia gdyż nasz syn i tak nie był zainteresowany rowerkiem z pedałami w wieku 3 i lekko ponad 3 lat. Wolał rowerek biegowy i place zabaw :) Wsiadł dopiero w wieku 3 lat 8 miesięcy - ale jak ze wszystkim w jego przypadku - gdy już zaczął jeździć, to na 100%!

3,5 latki lekkich rowerach WOOM 2 i Frog 40

3,5 letnie dzieciaki na lekkich rowerach Frog 40 i WOOM 2 podczas 20 km wycieczki

Jeśli ten artykuł pomógł Wam w podjęciu decyzji/zwiększeniu wiedzy o rowerach dla dzieci, będziemy wdzięczni za udostępnienie go w mediach społecznościowych, na forach internetowych, na których się udzielacie lub na Waszym blogu - pomóżcie innym rodzicom podjąć decyzję :)

Wystarczy skopiować i wkleić poniższy kod. 

<a href="https://www.dzieciakiwplecaki.pl/artykul/6993/jaki-pierwszy-rower-dla-3-4-latka" target="_blank"><img src="https://dzieciakiwplecaki.pl/data/Images/Portal/baner_dzieciakiwplecaki.jpg" alt="Dzieciaki w Plecaki - lekkie rowery dla dzieci" width="400" height="276" /></a>

Dzieciaki w Plecaki

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.