dzisiaj jest poniedziałek, 20 maja 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Lekki rower dla dzieci KuBikes 16" Tour i MTB - test/opinia

2024-05-10 22:09

Kubikes 16" jest rowerem dedykowanym dla dzieci od ok. 3,5 lat, choć wg mnie lepiej zdecydowanie mówić o wzroście (długości wewnętrznej nóżki) i dojrzałości dziecka. Dziecko w wieku 3,5 lat może nie być gotowe na opanowanie roweru na kołąch 16", dlatego deklaracje producenta traktowałbym z lekkim dystansem. Niemniej jednak sporo 4 latków wsiadało na niego :) Przechodząc jednak do szczegółów recenzji.

Kubikes 16" występuje w kilku wersjach. W naszym sklepie w wersji Tour (na gładkich oponach dedykowanych na utwardzone trasy - chodnik, asfalta, dobre, leśne ścieżki - od 2021 r. producent zdecydował się na oferowanie wyłącznie wersji MTB), MTB (z szerszymi oponami w rozmiarze 1,75" na trudniejsze odcinki leśne, szutry itp.) oraz Superlight - jeszcze lżejszą, z innymi komponentami i szerszymi oponami, którą opisaliśmy w osobnym artykule - https://www.dzieciakiwplecaki.pl/artykul/7265/lekki-rower-dla-dzieci-kubikes-16-superlight. W poniższym artykule opisujemy wersję Tour i MTB - w rozmiarze "L". W 2021 r. wprowadzono także wersję "S", z małą ramą, która zastąpiła wersję Kubikes 14".

Lekki rower dla dziecka Kubikes 16" MTB w akcji

Lekko pochylona sylwetka na Kubikes 16"

Geometria/rama/siodełko/kierownica/sylwetka

Sylwetka dziecka jest lekko pochylona, zbliżona do tej, jaką dziecko przyjmuje na Frog 44 a nie jest typowo BMXowa, wyprostowana jak w Woom 3. Nisko poprowadzona rama ułatwia wsiadanie i zsiadanie gdy dziecko musi przełożyć nogę nad nią. Rura ramy obniża się od kierownicy w kierunku siodełka, porównywalnie z tą oferowaną we wspomnianym już Frog 44. Aluminiowy mostek o długości 60mm, za pomocą 4 śrub mocuje kierownicę o szerokości 420 mm i średnicy 19 mm, także wykonaną z aluminium. Mostek mocowany jest do rury sterowej widelca poprzez 2 śruby imbusowe, w przypadku uszkodzenia czy wykręcenia się jednej z nich, druga wciąż pracuje i zabezpiecza mostek.

Mostek aluminiowy w lekkim rowerze dla dzieci Kubikes 16"

Naszym zdaniem sylwetka jaką oferuje KuBikes czy Frog to najlepsza sylwetka dla dzieci - pozwala dziecku opierać dłonie i ciężar ciała na kierownicy, dzięki czemu nie męczy rąk i jest uniwersalna - dobrze sprawdza się na ubitych drogach i w trudniejszym terenie.

Kierownica wykonana jest z aluminium, klasyczna (nie BMX) o średnicy 19 mm i szerokości 420 mm. Zakończona miękkimi chwytami z ogranicznikami zapobiegającymi zsuwaniu się dłoni z chwytów. Jak przekłada się to na jazdę w praktyce? Zapewnia świetne panowanie nad rowerem i szybkie wykonywanie skrętów, nie jest tak szeroka jak w bardziej miejskim Woom 3. Ta w KuBikes jest porównywalna z Frog, taka, jaką lubimy!

Chwyty kierownicy wykonane są z gumy kratonowej i przetestowane pod kątem występowania szkodliwych substancji.

Siodełko w Kubikes jest dosyć wąskie ale wygodne.

Siodełko w Kubikes jest dosyć wąskie ale wygodne.

Wysokość siodełka jest regulowana za pomocą klucza imbus.

Waga

Kubikes 16 w wersji, którą opisujemy waży zaledwie 5,9 kg (z pedałami - niektórzy podają wagę rowerów bez pedałów). Jest to waga realna, zmierzona przez nas. Dzięki tak niskiej wadze, jest to jeden z najlżejszych rowerów 16" na rynku. Tak niską wagę uzyskano dzięki wycieniowaniu ramy, która wykonana jest z aluminium, zastosowaniu mniejszej liczbie szprych w kołach, zastosowaniu aluminiowego mostka, kierownicy, korb i przedniej zębatki oraz aluminiowych (nie plastikowych jak w Woom) klamek hamulca.

Rama ma wyraźnie cieńsze przekroje niż w innych rowerach, co ma wpływ na niższą wagę roweru. Niska waga roweru szybko przekonuje dziecko do jazdy oraz buduje w dziecku pewność siebie podczas jazdy. Do tak lekkiej ramy, zastosowana została wyjątkowa, przystosowana do nawet najmniejszych dzieci geometria, która ułatwia wchodzenie i schodzenie z roweru.

Hamulce

Kubikes 16" jest wyposażony w łatwe w regulacji i bardzo skuteczne hamulce V-Brake Tektro z niewielkimi uchwytami, które dodatkowo można regulować dostosowując do niewielkich dziecięcych dłoni. W naszym przypadku nie było to konieczne, Szymon doskonale radził sobie z hamowaniem. Hamulce są bardzo skuteczne, zapewniając bezpieczeństwo i pewność, że rower zatrzyma się wtedy, kiedy powinien oraz dając radość dziecku z dynamicznej jazdy i zostawiania śladów na nawierzchni ;)

Napęd i współczynnik Q-Factor

Kubikes wyposażony został w krótkie aluminiowe korby długości 102 mm i aluminiową tarczę przedniej zębatki o rozmiarze 28 zębów. Korby nie posiadają tak niskiego współczynnika "Q" jak Woom czy tym bardziej Frog, co widać na zdjęciu poniżej.

Pedały są plastikowe, posiadają dodatkowe wypustki zabezpieczające przed zsuwaniem się stóp, z łagodnie zakończonym rantem.

Tarcza przednia ma 28 zębów, dzięki czemu oferuje miękkie przełożenie (łatwiejsza do nauki i startu), świetnie sprawdzająca się w pagórkowatym terenie. Jest zabezpieczona osłoną wykonaną z tworzywa sztucznego.

Aluminiowe obręcze kół z aluminiowymi piastami na 20 otworów i 20 szprychami. Na obręcze założone są opony Kenda 1,75", są to opony MTB, do jazdy w terenie i nieutwardzonej nawierzchni. Zapewniają świetną przyczepność dzięki wielu blokom bieżnika. Znakomicie spisują się poza asfaltem pomagając dzieciom pokonywać trudniejszy teren.

Wersja Tour posiada oponu 1,5" Kenda Kwest - porządne, świetnie spisujące się na utwardzonej nawierzchni, np. w mieście. Spokojnie dają radę także na utwardzonych leśnych ścieżkach.

Piasty są wysokiej jakości, z niedużymi oporami toczenia. Zakręcone koło kręci się naprawdę długo.

Lekki rower dla dziecka - Kubikes 16 w wersji Tour

Lekki rower dla dziecka - Kubikes 16 w wersji Tour

Komponenty / dodatki

Rower niestety nie jest wyposażany przez producenta w dzwonek ani odblaski (tutaj jako opcja - odblaski Kubikes). Te trzeba dokupić samodzielnie, jeśli chcemy poruszać się z rowerem po drogach publicznych.

Można wyposażyć go w błotniki - pasują te z rowerów Frog 16" lub dedykowane do rowerów KuBikes - dostępne tutaj.

Jeśli planujecie podłączenie rowerka pod hol Follow Me musicie zaopatrzeć się w adapter pod oś z szybkozaciskiem, gdyż piasta w KuBikes zamykana jest przelotową osią dokręcaną śrubami 6kątnymi (inaczej niż w innych lekkich rowerach). 

Podsumowanie

Jeśli szukacie lekkiego roweru dla swojego dziecka i oczekujecie od roweru tego czegoś, co sprawi, że dziecko złapie bakcyla polecammy KuBikes 16". To rower, na którym Wasze dziecko pokocha wycieczki rowerowe i chętnie zjedzie z Wami z asfaltu w las i na szutry oraz nietrudne single tracki (z wersją MTB). W dodatku oferują bogatą paletę kolorów :)

Rowery KuBikes możecie kupić i przetestować w naszym sklepie - https://www.sklep.dzieciakiwplecaki.pl/?lekkie-rowery-kubikes,89

Zielony Kubikes 16" MTB - lekki rower na kołach 16" dla dziecka w wieku 4-5 lat:)

Zielony Kubikes 16" MTB - lekki rower na kołach 16" dla dziecka w wieku 4-5 lat:)

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.