dzisiaj jest piątek, 24 maja 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Frog 40/43 - lekki rower dla dziecka na kołach 14 cali - test/opinia

2024-05-10 22:10

Frog 40/43 to rower przewidziany jako pierwszy dziecięcy rower z pedałami. Rama wykonana z aluminium, co czyni go lekkim rowerem dla dzieci o wewnętrznej długości nogi od 40 cm. Wielkość kół to 14" - jest to świetny rowerek dla dzieci w wieku 3-4 lat. 

Szaleństwa Pana Szymona na Frog 43 :)

Szaleństwa Pana Szymona na Frog 43 :)

Geometria/rama/siodełko/kierownica/sylwetka

Wysokość siodełka w najniższym punkcie to 40 cm, a dzięki niskiemu przekrokowi dzieci nie mają problemu z wsiadaniem na rower. Odległość pomiędzy osiami kół to 664 mm. Dzięki temu środek ciężkości jest nisko ułatwiając dziecku kontrolę nad rowerem.

Porównanie 2 lekkich rowerów na kołach 14" - Woom 2 i Frog 40/43.

 Porównanie 2 lekkich rowerów na kołach 14" - Woom 2 i Frog 40/43.

Geometria roweru sprawia, że sylwetka jest trochę bardziej agresywna niż w rowerach o sylwetce typu BMX. Nie jest to jednak bardzo pochylona sylwetka i w żadnym wypadku nie utrudnia kontroli nad rowerem czy nauki jazdy. Nasz syn nauczył się jeździć na Frog 43 w jedno popołudnie (nie w 5 minut, nie w 15 jak niektórzy reklamują ale w jedno popołudnie - bo nauka moim zdaniem to nie tylko umiejętność utrzymania równowagi i kręcenia pedałami).

Sylwetkę dziecka na Frog 40/43 mogę porównać do sylwetki przyjmowanej na dziecięcych rowerach w rozmiarze 20". Nie jest całkowicie wyprostowana ale nie jest też mocno agresywna. Jeśli boicie się roweru dla dziecka, który nie ma prostej sylwetki, to moim zdaniem są to obawy na wyrost. Szymon załapał jazdę na Frogu w jedno popołudnie, następnego spędził na nim 3h i to w lutym. Rowerek nie sprawiał mu żadnych problemów.

Geometria roweru dla dzieci Frog 43

Nazwa Element Wartość
A Baza kół (mm) 664
B Kąt rury posiodłowej 75
C Kąt rury główki 71
D Efectywna długość rury górnej (mm) 340
E Długość rury główki (mm) 75
F Długość łańcucha (mm) 276
G Długość rury podsiodłowej 170
H Support/podłoga 165

Co ciekawe, ramy i komponenty FROG 40/43 i innych rowerów dla dzieci tej marki zostały opracowane we współpracy z naukowcami z University of Brunel. Setki dzieciaków jeździły na specjalnych trenażerach w celu wypracowania optymalnej geometrii roweru dziecięcego. Efektem tych badań są rowery Frog - lekkie rowery dla dzieci.

Rama i widelec dla zmniejszenia wagi wykonane zostały z aluminium, podobnie jak większość z komponentów (piasty,waga obręcze kół, korby).

Kierownica - można ją regulować w pozycji pionowej w zakresie 2 1/8" - obniżenie kierownicy wymaga podstawowych narzędzi rowerowych i pewnych umiejętności ale jest wykonalne bez wizyty w serwisie rowerowym. W celu podniesienia kierownicy należy jednak dokupić dodatkowy wspornik.

Frog 43, podobnie jak jego większy brat czyli Frog 48, ma ogranicznik skrętu kierownicy wmontowany wewnątrz rury czołowej ramy. Działa tak, że po przekręceniu kierownicy do pewnego stopnia odbija lekko kierownik w stronę przeciwną. U konkurenta, czyli w WOOM jest ogranicznik gumowy, elastyczny. Który lepszy? Może inaczej, ten we Frog wydaje się trwalszy, guma parcieje z casem, jest podatna na uszkodzenia. W toku użytkowania zauważyłem, że ogranicznik gumowy zsuwa się czasami z uchwytu. Nasz Szymon nie ma problemu z ogranicznikiem jaki jest we Frog 40/43. Świetnie sobie radzi z obsługą małej żaby.

Poniżej przykład - już następnego dnia sam znalazł najlepszy sposób na łatwe ruszanie z miejsca.

 

Siodełko jest regulowane, można je odsunąć do przodu lub przesuąć do tyłu w przypadku wyższych dzieci (z dłuższymy rękoma) - dzięki temu zdecydowanie łatwiej jest ustawić wygodną pozycję dla dziecka. Regulacja siodełka odbywa się w zakresie ok. 40-56 cm.

Waga

Rower waży 6,43 kg - jest to jeden z najlżejszych rowerów dla dzieci w rozmiarze 14". Wykonany z ogólnodostępnych komponentów dykowanych rowerom dziecięcym. Co, z tego, ktoś powie? Ano to, że na każdym etapie eksploatacji jest możliwość zakupienia ich i wymiany - np. w wyniku zużycia czy uszkodzenia. Jeśli nie z wolnego rynku to od producenta, np. za pośrednictwem naszego sklepu.

Jeśli zależy Wam na efekcie "wow" w kwestii lekkości, to lepiej wybrać Wooma. My jednak świadomie wybraliśmy Froga.

Hamulce

Hamulce to model Tektro C310 Aluminium V Brake a klamki to Tektro Aluminium JL352-RS V Brake Lever - jedne i drugie dostosowane do specyficznych potrzeb dzieci i ich niedużych i niezbyt silnych jeszcze rączek - łatwe do uchwycenia. Jak stwierdził znajomy serwisant - "one w przeciwieństwie do hamulców w naszych rowerach dziecięcych rzeczywiście hamują". Podobnie jak inne lekkie rowery dla dzieci, także we Frogu zrezygnowano z z hamulca w torpedo - przede wszystkim ze względu na wagę ale też założenie, że z takim hamulcem trudniej nauczyć się dziecku ruszania (np. dlatego, że trudniej jest ustawić pedał w pozycji startowej). 

Dzieci, które jeździły Frogiem łatwo operują klamkami. Dlaczego? Bo nie wymagają dużo siły - dziecko nie ma najmniejszego problemu z zatrzymaniem roweru. Klamki hamulca działają miękko i płynnie a szczęki i klocki hamulcowe dobrze reagują na ruchy klamką. Oczywiście trzeba je wyregulować i serwisować aby działały dobrze przez cały czas użytkowania. Dzięki średnicy rękojeści dostosowanej dla dzieci nie ma najmniejszego problemu z objęciem chwytu i operowaniem hamulcem. 

Czy hamulce w rowerze dziecięcym są ważne? Oczywiście, nawet gdy jeździmy po chodnikach, nierzeadko przekraczamy wyjazdy, jedziemy wśród pieszych i nagłe hamowanie może okazać się konieczne. Nam nie raz zdarzyło się, że Szymon musiał szybko zareagować bo z parkingu czy uliczki wyjeżdżał samochód lub skręcając przecinał nasz tor jazdy. Nigdy nie było problemu z zatrzymaniem się we właściwym momencie - zarówno Szymon jak i hamulce pewnie reagowały. Wymaga to jednak nauki i częstego przypominania aby dziecko hamowało klamkami a nie stopami (jak w przypadku rowerków biegowych, które często nie są wyposażone w hamulce). 

Klamki hamulca we FROG 43 dostosowane do rączek dzieci, działają bardzo płynnie i miękko.

Klamki hamulca we FROG 43 dostosowane do rączek dzieci, działają bardzo płynnie i miękko.

Jedyny mankament jest taki, że FROGi dostarczane są w z klamkami odwrotnie niż u nas - lewa klamka odpowiada za hamulec tylny, a prawa klamka odpowiada za hamulec przedni. Zamiana zajmuje jednak 10 minut. Poniżej film z instrukcją, jak to zrobić. Przy zakupie w sklepie stacjonarnym z reguły powinien robić to sprzedawca przed wydaniem złożonego roweru. Gorzej jest z wysyłanymi rowerami - aby to zrobić, trzeba odbezpieczyć rower ze wszystkich ochraniaczy itp.

Napęd i współczynnik Q-Factor

Rower nie posiada przełożeń i przerzutek, ma tylko jeden bieg - przełożenia dostępne są dopiero w rowerach od 20". Na tym etapie dziecko ma tyle nowości, że musi skupić się na nauce ruszania, utrzymania równowagi, skręcaniu, hamowaniu i bezpieczeństwie jazdy. Przerzutki, o ile by dało się je zamontować, są absolutnie zbędne.

Q-Factor to odległość pomiędzy początkami osi korby mierzona równolegle do osi suportu, czyli tak jak gdyby oba ramiona korby były w tej samej pozycji. Im mniejszy tym efektywniej kręcimy, i tym bezpieczniej kręcić na zakrętach bez obawy o zahaczenie o ziemię. Większy Q-factor daje większą możliwość balansu i kontroli nad rowerem. W mojej opinii - to, co oferuje Frog jest świetnym kompromisem pomiędzy wydajnością a balansem i kontrolą - Szymon nie ma problemu z panowaniem nad rowerem, wykonywaniem skrętów, nawet będąc pochylonym.

Siodełko i widoczne proste korby w rowerze Frog 40/43.

Siodełko i widoczne proste korby w rowerze Frog 40/43 zapewniające efektywniejsze wykorzystanie siły wkładanej w pedałowanie.

Proste korby i niewysoki współczynnik Q-Factor pozwalają na napędzanie roweru przy wykorzystaniu mniejszej siły niż w przypadku rowerów z profilowanymi korbami (odchodzącymi od środka roweru w kierunku zewnętrznym). Odległość pomiędzy korbami jest ok. 20 mm mniejsza niż w rowerach dziecięcych wyposażonych w tradycyjne korby. Czy to takie ważne? Na pewno takie rozwiązanie pomaga dziecku kręcić pedałami efektywniej. Czy jest niezbędne? Nie, ale świadczy o tym, że producent zadbał o to, aby na jego rowerze dzieci czuły się dobrze i jeździły lepiej. Na pewno takie rozwiązanie pomaga pokonywać dłuższe dystanse przy włożeniu w to mniejszej siły. Widzę, że dla Szymona jazda rowerem jest przyjemnością, chętnie wsiada na Froga i pędzi do przodu. Dla nas te wszystkie czynniki (niska waga, proste i krótkie korby, niewysoki współczynnik Q) są ważne - Szymon, mimo swojego wieku (3 lata i 7 miesięcy gdy wsiadał na rower) waży niewiele, bo ok. 13 kg. 

Wykonane z tworzywa sztucznego pedały wyposażono w odblaski dla lepszej widoczności po zmroku a aluminiowe korby mają długość 89 mm, co daje współczynnik ok. 20% długości nóg dziecka jeżdżącego na FROG 43. Skąd te 20%? Takie wnioski wysnuto na podstawie badań w zakresie optymalnej pozycji do jazdy, które na potrzeby Froga zostały przeprowadzone na 250 rowerzystach w wieku od 2 do 16 lat!

Komponenty / dodatki

Kierownica została wyposażona w miękkie, przykręcane chwyty, dzięki czemu nie jest uciążliwe czy niewygodne nawet kilkugodzinne trzymanie podczas dłuższych wycieczek rowerowych. Klami hamulca warto ustawić pod kątem, aby dziecko miało ułożone ręce bez potrzeby zginania ich w nadgarstku. Dzięki temu nie męczy dłoni. Poniżej przykład.

Prawidłowe ustawienie klamek hamulca.

Opony

Frog wyposażony jest w opony terenowe 1,5", które dobrze sprawują się na górkach, leśnych ścieżkach czy na trawie a także na nawierzchniach utwardzonych (asfalt). Przez jakiś czas producent oferował 2 komplety opon (szosowe i terenowe widoczne na zdjęciu poniżej), od 2019 r. rower dostarczany jest tylko z oponami terenowymi.

Koła mają specjalne zabezpieczenie chroniące przed wypadnięciem gdyby śruby były poluzowane.

Naciąg łańcucha reguluje się w bardzo prosty sposób dzięki za pomocą mechanizmu (napinacza łańcucha) po stronie napędu, widocznego poniżej na zdjęciu.

Napinacz łańcucha w lekkim rowerze Frog 40/43

Napinacz łańcucha w lekkim rowerze Frog 40/43

Nóżka/stopka - mogłaby działać trochę bardziej miękko, nasze dzieciaki czasmi miały problem ze zwolnieniem jej, zapewne wynika to z zastosowania sprężyny w jej mechanizmie składania.

W standardzie producent oferuje do każdego roweru także osłonę na łańcuch (niestety trzeba odkręcać suport aby ją założyć), błotniki na przednie oraz tylne koło, odblaski i dzwonek - np. WOOM każe za to sobie sporo płacić. Czy błotniki są takie ważne? Przekonacie się o tym gdy Wasze dziecko zobaczy pierwszą kałużę.

Podsumowanie

Pokazałem rower znajomym sprzedawcom i mechanikom z jednego z większych sklepów rowerowych w Warszawie. Byli pod wrażeniem jakości komponentów i części jakie były w rowerku. Krótkie, proste korby, hamulce Tektro, piasty, mostek, chwyty - "jak w dobrym rowerze dorosłym, tyle, że dostowane pod dzieci". I oczywiście cena... tą się nie zachwycali ale doskonale wiedzieli dlaczego jest taka. Jakość kosztuje.

FROG 43 to bardzo ciekawe rozwiązanie dla aktywnych 3-4 latków i rodziców, którzy szukają dopasowanego, lekkiego roweru dla swoich dzieci. Jest rowerem bardzo wszechstronnym ale też konkurencyjny cenowo względem innych lekkich rowerów dla dzieci jak WOOM 2.

FROG 43 i inne lekkie rowery Frog oraz WOOM do przetestowania i kupienia w naszym Sklepie.

Edycja limitowana Tour de France dostępna tutaj - http://www.sklep.dzieciakiwplecaki.pl/?421,frog-40-tour-de-france

Jeśli ten artykuł pomógł Wam w podjęciu decyzji/zwiększeniu wiedzy o rowerach dla dzieci, będziemy wdzięczni za udostępnienie go w mediach społecznościowych, na forach internetowych, na których się udzielacie lub na Waszym blogu - pomóżcie innym rodzicom podjąć decyzję :)

Wystarczy skopiować i wkleić poniższy kod. 

<a href="https://www.dzieciakiwplecaki.pl/artykul/6986/frog-4043---lekki-rower-dla-dziecka-na-kolach-14-cali---testopin" target="_blank"><img src="https://dzieciakiwplecaki.pl/data/Images/Portal/baner_dzieciakiwplecaki.jpg" alt="Dzieciaki w Plecaki - lekkie rowery dla dzieci" width="400" height="276" /></a>

Dzieciaki w Plecaki

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.