dzisiaj jest środa, 22 maja 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Sakwy rowerowe Ortlieb Back Roller City - wrażenia z użytkowania, opinia

2019-06-19 09:02

Back-Roller City to tylne sakwy z rolowanym zamknięciem - wzorowanym na workach żeglarskich, co w połączeniu z materiałem z jakiego są wykonane, gwarantuje ochronę przed zamoknięciem ładunku. Jest to seria dedykowana do turystyki rekreacyjnej i na co dzień do użytkowania w mieście. My właśnie tak z nich korzystamy. Jedna sakwa ma pojemność 20 l, natomiast para to 40 l. Moim zdaniem to dużo, zważywszy, że potrafię się spakować na kilkudniowy wyjazd w góry, w plecak o zawartości 45 l.

Sakwy wykonane są z Cordury PS 490 (boki sakwy) oraz PD 620 - poliester powlekany PCV (przednia i tylna część). Haki wykonane są z tworzywa sztucznego. Trzeba chyba bardzo ekstremalnych warunków aby haki uległy zniszczeniu. Sposób wykonania, dbałość o szczegóły, zgrzewy/zszycia nie budzą żadnych zastrzeżeń. Wszystko wykonane jest równo, żadne elementy nie odstają od całości, jest tak, jak być powinno w wysokiej jakości produktach.

Sakwa rowerowa Ortlieb Back Roller City

Podstawowe dane techniczne:

 • waga: 1520 g
 • pojemność: 40 litrów (para)
 • wymiary: 42 x 32/23 x 17 cm

Na sakwy naszyte są duże odblaski (z przodu i z tyłu), co sprawia, że rowerzysta jest widoczny przez innych uczestników ruchu.

Do sakw można dokupić:

- szelki do noszenia sakwy na plecach Carrying System,

- kieszeń zewnętrzną Outer Pocket w rozmiarze S,

- kieszeń siateczkową Mesh Pocket,

- koszyk na bidon Bottle Cage,

- pasek do noszenia na ramieniu.

Zdecydowałem się na razie wyłączenie do zakupu paska do noszenia na ramieniu, w podstawowej wersji czasami mi tego brakowało.

Sakwy Ortlieb Back ROller City pasują także do roweru składanego Dahon Vitesse D8 na kołach 20"

Sakwy pasują także do roweru składanego Dahon Vitesse D8 na kołach 20"

Użytkowanie

Sakwy są przeze mnie użytkowane przede wszystkim w mieście (zakupy, dojazd do pracy, rekreacyjna jazda rowerem) oraz podczas wycieczek rowerowych z dziećmi i samodzielnych. W zależności od ilości przewożonego bagażu zabieramy jedną lub dwie sakwy. 

Sakwy prosto i szybko się rolują (także w rękawiczkach - niekoniecznie rowerowych, gdyż takich nie używam). Montaż do bagażnika (akurat jakiś czas temu zamontowałem bagażnik firmy Sport Arsenal, czyli nie rekomendowane Tubusy czy wprowadzone od 2016 r. Ortlieb) i nie miałem problemu z dostosowaniem ich do mojego bagażnika. Zamontowałem jedynie wkładki redukcyjne do rurek o mniejszej średnicy (w komplecie).

Ponieważ jadąc do sklepu czy do pracy zabieram sporo drobnych przedmiotów (klucze, zapięcie, portfel, notatnik itp.), brakuje mi dedykowanej mniejszej kieszeni (taka kieszeń dostępna w wyższym modelu sakw). W naszych poprzednich sakwach Sport Arsenal LRC 460, są po 2 kieszenie na sakwę - w sumie 4 kieszenie. Powodowało to jednak, że czasami miałem problem z rozeznaniem, gdzie co zapakowałem. Zapewne problem rozwiązałoby określenie, co i gdzie trzymam i trzymanie się tego.

Niestety nasze zestawy naczyń turystycznych (garnki oraz naczynia) zajmują sporo miejsca w sakwach, a ich kształt powoduje, że w sakwach zostają puste przestrzenie po ich zapakowaniu.

Jeśli potrzebuję nieznacznie zwiększyć ich pojemność, roluję je 1-2 razy, a w ekstremalnych przypadkach nie roluję wcale.

Sakwy Ortlieb na Riwierze Makarskiej w Chorwacji

Wodoszczelność

Pogoda lubi nas zaskakiwać na wycieczkach, a może po prostu z ograniczonych dni na wycieczki rowerowe staramy się wykorzystać wszystkie dni, nawet z mało optymistyczną prognozą pogody. Dzięki temu udało nam się jednak przetestować wodoszczelność sakw w różnych warunkach :) Najdłuższa ulewa jaka nas spotkała (bardzo intensywne opady), trwała ok. 2h niemalże jednostajnego deszczu. Efekt? Zero wilgoci w środku sakw, ekwipunek suchy, bez żadnego zamoczenia :)

Cena 

Niektórzy do minusów tych sakw zaliczają cenę. Jak zwykle, jest to kwestia dyskusyjna i zależna od zasobności portfela. Na pewno sakwy Ortlieb tanie nie są - zestaw 2 sakw to wydatek 299 zł - jest to jednak zakup na lata, warto więc odłożyć pieniądze na naprawdę porządny produkt. Nie będzie jednak problemem znalezienie w sieci opinii użytkowników korzystających z sakw Ortlieba po kilkanaście lat (my używamy sakw zaledwie kilka miesięcy), w znacznie trudniejszych warunkach niż nasza rekreacja rowerowa. Potwierdzają oni, że sakwy Ortlieb wytrzymują próbę czasu, pod względem wytrzymałości i wodoszczelności.

Jestem na tyle zadowolony z nich, że, mimo niemałej ceny, zdecydowałem się na zakup torby na kierownicę także produkcji Ortlieb.

Niewielka dziura w sakwach (bardzo szybko naprawiona przez serwis dystrybutora) po upadku z roweru (tak się kończy bezmyślne, szybkie zapięcie sakw i koła od przyczepki do elementu zwalniającego haki) z zawartością ok. 8 kg. Aż dziw, że tylko taka dziurka powstała.

Plusy:

 • Wytrzymałe - po kilkukrotnym zetknięciu się z murem na zbyt wąskich przejazdach pozostały tylko lekkie otarcia na zewnętrznym materiale, nie przetarcia.
 • Łatwy i szybki montaż do bagażników (dla bagażników o średnicy mniejszej niż 16 mm, wkładki redukcyjne).
 • Możliwość szybkiego ich zdjęcia z bagażnika - na początku użytkowania zdarzyło mi się, że sakwa wypięła się gdy wpadłem w poślizg na zakręcie. Prawdopodobnie wynikało to z niedokładnego zapięcia haków, gdyż był to jedyny taki przypadek jaki zanotowałem.
 • Możliwość dokupienia paska do noszenia na ramieniu.
 • Wytrzymałe i wodoszczelne.
 • Łatwo się rolują.
 • 5 lat gwarancji i dostępność części zamiennych. Bardzo sprawnie działający serwis dystrybutora!

Minusy:

 • Poza opisanymi poniżej brakami przegródek/dodatkowych kieszonek na razie brak :)

Podsumowanie

Podczas użytkowania w mieście brakowało przegródek/kieszeni, dlatego warto rozważyć zakup modelu wyższego czyli Back-Roller Classic, który posiada wewnętrzną kieszeń oraz pasek na ramię, który w Back-Roller City jest opcją, dodatkowo płatną. Uważam jednak, że jeśli brakuje nam wewnętrznych kieszeni, powinniśmy po prostu wybrać inny model lub zupełnie innego producenta. Faktem jest jednak, że brak takich przegródek/kieszonek, utrudnia funkcjonowanie w wielu sytuacjach. Szukanie małej rzeczy upchniętej gdzieś w sakwie, może być irytujące. Dotyczy to jednak wszystkich sakw typu wór - bez jakichkolwiek kieszonek, niezależnie od producenta.

Moim zdaniem sakwy Back-Roller City to nie tylko produkt dla turystyki rekreacyjnej i miejskich użytkowników. Sakwy te z powodzeniem mogą być stosowane podczas kilkudniowych wyjazdów. Oczywiście pojemność 40 l może okazać się wtedy za mała, dlatego warto rozważyć także zakup przednich sakw tego samego lub innego producenta, czy jakąś sakwę górną/wór transportowy na bagażnik. Należy pamiętać jednak, że przewożenie znacznego ciężaru tylko z tyłu powoduje, że rower jest gorzej wyważony i trudniej się prowadzi.

Sakwy do kupienia w naszym Sklepie - http://www.sklep.dzieciakiwplecaki.pl/?152,ortlieb-sakwy-tylne-back-roller-city-red-black-40l

Jeśli chcecie sprawdzić osobiście, jak sakwy Sport Arsenal, Crosso oraz Ortlieb sprawują się w trakcie wycieczek rowerowych, zapraszamy do naszego Centrum Testów działającego przy naszym sklepie w Warszawie - napiszcie wiadomość na adres sklep@dzieciakiwplecaki.pl. Pierwsze 2 dni testowania gratis przy zakupie dowolnych sakw w naszym Sklepie :)

Komentarze

Gość - Karol 2016-02-22 14:37

Czy możecie porównać te sakwy do innych oferowanych na rynku? Chciałbym kupić jakieś dobre sakwy na wycieczki rowerowe, może nawet na kilkudniowe.

Pozdrawiam,
Karol

dwp 2016-02-28 16:26

My z naszych Ortliebów jesteśmy bardzo zadowoleni. Od niedawna użytkujemy także Crosso Dry 60, są większe, jednak trudniejsze w montażu do bagażników, ale wiele osób je sobie chwali. Moim zdaniem wystarczające.
Dobrym wyborem mogą być także Sport Arsenal, np. seria SNC lub zaawansowana Expedice.

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.