dzisiaj jest piątek, 19 lipca 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Warszawa i okolice - wycieczki i trasy rowerowe - recenzja przewodnika

2017-04-28 01:35

Przewodnik podzielony jest na 2 części - Poradnik rowerowy oraz część właściwą, czyli Trasy rowerowe. W pierwszej części zawartych jest sporo ciekawych porad, nie tylko dla początkujących fanów dwóch kółek. Wartościowe porady znajdą w nich także doświadczeni rowerzyści.

Część właściwa zawiera 25 propozycji tras - w Warszawie, na obrzeżach oraz w okolicach, także oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów od centrum stolicy. Trasy są ułożone w taki sposób aby tworzyły pętlę, rozpoczynały/kończyły się przy węźle komunikacyjnym umożliwiającym przewóz rowerów itp. Mapy są dobre (aczkolwiek ja zawsze zabieram z sobą dedykowaną mapę, którą umieszczam w mapniku na kierownicy), a opisy zawierają profil hipsometryczny (wysokościowy) trasy - choć na Mazowszu nie ma znacznych przewyższeń. Znajdą tu coś dla siebie miłośnicy przyrody, miejskich zabytków, militariów oraz historii. Trasy mają raczej charakter rekreacyjny, z reguły nie przekraczają 50 km - naprawdę taką trasę w ciągu dnia może pokonać średnio wprawiony rowerzysta :) Poszczególne, wartościowe punkty na trasie wycieczek są opisane oraz wskazane odległości pomiędzy nimi.

Nie są to trasy dedykowane rodzinom z dziećmi (czyli takie wiodące ścieżkami rowerowymi, gdyż takich po prostu wciąż jest za mało), przebiegają różnymi drogami, ale na pewno wiele z nich można pokonać z dziećmi, np. przy pomocy przyczepki czy wspomagając się holem rowerowym. W przewodniku nie znajdziemy informacji o utrudnieniach dla przyczepek, atrakcji dla dzieci, ale należy to zrozumieć - jest to po prostu przewodnik rowerowy, nie przewodnik typu "Na rower z dzieckiem".

Co do poprawy?

Razi fakt, że część zdjęć rowerowych jest pobrana z banków zdjęć i nie przedstawia rzeczywistych wycieczek w danym terenie, ale to chyba już standard wśród komercyjnych wydawnictw? Dla mnie to jest minus.

Brakowało także informacji praktycznych z trasy, np. o punktach gastronomicznych, ew. serwisach/sklepach rowerowych, wiatach itp.

Krótkie podsumowanie

Pomimo tych niewielkich zastrzeżen, jest to ciekawa pozycja, szczególnie dla osób, które nie dysponują czasem na planowanie wycieczek z mapą lub zwyczajnie nie lubią planować a wolą mieć gotową, interesującą propozycję.

W serii powstały także przewodniki po innych miastach/rejonach:
 
Warszawa i okolice. Wycieczki i trasy rowerowe
 
Kraków i okolice. Wycieczki  trasy rowerowe
 
Jura Krakowsko-Częstochowska. Wycieczki i trasy rowerowe
 
Górny Śląsk, Jura i Podbeskidzie. Wycieczki i trasy rowerowe. Wydanie
 
Wrocław i okolice. Wycieczki i trasy rowerowe. Wydanie 1
 
Poznań i okolice. Wycieczki i trasy rowerowe. Wydanie 1
 
Trójmiasto i okolice. Wycieczki i trasy rowerowe. Wydanie 1

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.