dzisiaj jest piątek, 24 maja 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Baśka zaprasza na szlak czyli... misiowy szlak w Twierdzy Modlin

2016-03-14 14:20

Zastanawiacie się zapewne kim była Baśka Murmańska. Otóż była to niedźwiedzica polarna, która w pierwszej połowie XX w. trafiła z mroźnego wschodu wraz z polskimi żołnierzami do modlińskiej fortyfikacji. Jej liczne i jakże ciekawe przygody opisał Eugeniusz Małaczewski.

Jeszcze na Murmanie Baśka zadarła z dowódcą wojsk Ententy, uczestnicząc – mimo woli - w żołnierskich konkurach o serce pewnej damy. W Polsce za to - to jej urokowi uległ sam Marszałek Piłsudski.

Swoje najszczęśliwsze miesiące Baśka spędziła w Twierdzy Modlin. Żyła tu czas wraz z żołnierzami, którzy byli dla niej jak rodzina. Ona sama zresztą nauczyła się zachowywać tak, jak oni. Umiała chodzić na dwóch łapach i salutować (przed Piłsudskim). Kochała ludzi.

Wyjątkowa historia Baśki Murmańskiej stała się inspiracją do stworzenia nowego produktu turystycznego. Biały pluszowy miś zachęca małych podróżników do odwiedzenia unikalnej fortyfikacji położonej na terenie Nowego Dworu Mazowieckiego, 34 km na północ od Warszawy.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Baśka doczekała się w Twierdzy Modlin specjalnego, misiowego szlaku. Dzieci i młodzież wyposażone w mapy oraz karty z rymowanymi zagadkami, dostępne w informacji turystycznej i Internecie, przemierzają Twierdzę, szukając figurek białych niedźwiedzi ustawionych w różnych punktach dzielnicy. Nie jest to tradycyjne zwiedzanie, ale przygoda podobna do gry miejskiej.

Figurki misiów są w miejscach przystępnych dla najmłodszych i wartych zobaczenia, ukazujących wyjątkowość Twierdzy. Część z nich znajduje się w lokalizacjach, w których można chwilę odpocząć i wrzucić coś na ząb.

Po ukończeniu trasy, czyli: odnalezieniu wszystkich sześciu figurek, gracz może wrócić do Centrum Informacji Turystycznej po nagrody. A tych jest kilka. Twórcy szlaku, aby ocalić od zapomnienia dzieje Baśki Murmańskiej, wznowili publikację Eugeniusza Małaczewskiego. Wydany został również komiks-kolorowanka, który opowiada tę historię w jeszcze bardziej przyjaznej, rysunkowej wersji. Wszystko sygnowane wizerunkiem Baśki.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.