dzisiaj jest sobota, 14 grudnia 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Pałac w Radziejowicach

2020-07-29 20:08

Powiedzcie dzieciom, że z tym pałacem jest trochę jak z rybą – na ogół dzieci jej nie lubią (nigdy nie jadły, ale nie lubią na wszelki wypadek), a na wakacjach nad morzem czy jeziorem dają się namówić i potem zajadają się, aż uszy się trzęsą. Oto dlaczego warto przekonać dzieci do wycieczki: przewodnik oprowadzający po pałacu opowiada interesująco, potrafi zainteresować dzieci, dostosowując styl opowieści do wieku słuchaczy.

Urokliwy park radziejowicki z jeziorem w samym jego centrum, cisza, niewielu turystów, dużo zieleni, komfortowe warunki do wypoczynku. Teren piknikowy to duże przestrzenie, gdzie dzieci mogą się wybiegać, pograć w piłkę lub badmintona (należy zabrać ze sobą). Rodzice natomiast mogą w tym czasie wypocząć na leżakach. Warto zabrać ze sobą kosz piknikowy ze smakołykami - dzieciaki na pewno zgłodnieją po takiej dawce ruchu i świeżego powietrza.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Kilka faktów geograficzno-historycznych. Pałac znajdziemy prawie na granicy województwa mazowieckiego i łódzkiego, w niezwykle malowniczo położonej wsi Radziejowice, gdzie w XV wieku zbudowano reprezentacyjną siedzibę właścicieli dóbr Radziejowskich.

Ten renesansowy dwór był wielokrotnie przebudowywany i w XVII wieku przybrał formę barokowego zespołu pałacowego powiązanego z wielkim ogrodem. Gośćmi przybytku były takie osobistości jak Zygmunt III Waza, Władysław IV czy Jan III Sobieski.

W XVIII wieku pałac przeszedł w ręce rodziny Ossolińskich a następnie Krasińskich. Wtedy też wnętrza pałacu pokryto dekoracją malarską, na poddaszu urządzono mały teatr, wzniesiono neogotycki, romantyczny zameczek oraz murowany kościół, natomiast wokół pałacu i zameczku założono park krajobrazowy.
Do parku można wchodzić codziennie od świtu do zmierzchu. Wejście jest bezpłatne.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.