dzisiaj jest poniedziałek, 06 lipca 2020
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Modny, bezpieczny, funkcjonalny: podpowiadamy na co zwrócić uwagę wybierając kask narciarski

2019-11-13 15:46

Choć formalnie kaski narciarskie na stokach muszą nosić dzieci do 16 roku życia, to właściciele niektórych tras zjazdowych zastrzegają w regulaminie podobny obowiązek dla dorosłych. O własne zdrowie warto jednak  dbać niezależnie od odgórnych nakazów. Jednym z dobrych rozwiązań jest po prostu zaopatrzenie się w wygodny i dobrze dobrany kask.

Kaski narciarskie dla wymagających

Kask z szybką to propozycja dla tych, którzy z różnych względów nie chcą jeździć w kasku i goglach. Stanowi idealne rozwiązanie dla okularników, którzy nie planują zamieniać „dodatkowej pary oczu” na soczewki kontaktowe. Kask z szybką pozwala na komfortową jazdę w okularach na nosie, co niestety nie zawsze jest możliwe w przypadku standardowego kasku i gogli. Oprócz tego, kaski dzielą się na pełne, niepełne oraz z osłoną szczękę. Dla osób zawodowo zjeżdżających na nartach lub snowboardzie najlepsze będą kaski pełne - twarda, jednolita skorupa ochroni głowę i uszy przed kontuzjami. Po kaski dodatkowo osłaniające szczękę powinny sięgnąć osoby uprawiające ekstremalną odmianę sportów zimowych.

Najpopularniejsze kaski to te niepełne. Nie znaczy to, że nie są bezpiecznie. To idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy potrzebują ochrony na stoku. Głowę chroni twarda skorupa a uszy są zabezpieczone miękkimi poduszkami.

Kaski narciarskie dla kobiet

Wiele kobiet na równi z bezpieczeństwem ceni sobie dobry design, warto jednak pamiętać, że kask powinien przede wszystkim chronić głowę narciarza przed upadkiem. Nie warto więc rezygnować z pewności na rzecz walorów estetycznych. Kobiety szczycące się długimi, gęstymi i trudnymi do okiełznania włosami powinny zdecydować się na model z miejscem na „koński ogon” w tylnej części kasku.

Jeśli wychodząc na stok zmieniamy fryzurę - na przykład zaplatając warkocz dobierany - zepnijmy włosy także w ten sposób zdejmując miarę. Rodzaj fryzury może mieć wpływ na obwód głowy, a to z kolei ma istotne znaczenie przy wyborze kasku narciarskiego.

Kaski narciarskie dla dzieci

Wszystkie dzieci próbujące swych sił w narciarstwie albo w jeździe na snowboardzie muszą nosić kaski. Przed rozpoczęciem każdego sezonu należy przede wszystkim zwrócić uwagę, aby rozmiar był dobrze dopasowany do główki dziecka. W przypadku kasku dla dorosłych, jeden wystarczy na kilka lat bezszkodowej jazdy. Jeśli chodzi o dzieci, musimy regularnie sprawdzać, czy nie jest on za mały. Aby kask pasował idealnie, trzeba zmierzyć obwód głowy mniej więcej na środku czoła.

Najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy kask jest dobrze dobrany, jest kręcenie głową w kasku bez zapiętego paska pod szyją. Jeśli będzie się przesuwał lub spadał, oznacza to, że jest za duży. Funkcjonalność i wygodę kasku najlepiej sprawdzić w rękawicach narciarskich. Jeśli dziecko jest w stanie zapiąć i rozpiąć kask w rękawicach, oznacza to, że jest dobrze dobrany.

Kask narciarski - jaki wybrać?

Bezpieczne kaski narciarskie

Kaski narciarskie i snowboardowe muszą posiadać atesty, które dopuszczają je do użytku. Warto sięgać po produkty sprawdzonych i renomowanych marek. Atesty i oznaczenia gwarantujące sprawdzony zakup to europejska norma CE oraz amerykańskie SNALL RS 98, EN 1077 czy ASTM. Im ich więcej, tym kask jest bezpieczniejszy. Warto pamiętać, że każdy upadek może spowodować uszkodzenie kasku i sprawić, że stanie się on bezużyteczny. Dowiedz się, czy jest z gatunku tych, które należy wymienić po choć jednym stłuczeniu. Ważne jest także dopasowanie kasku do gogli - jeśli nie masz obydwu dodatków, warto wybrać zestaw. Masz wtedy gwarancję, że wszystko będzie do siebie pasowało.

Komentarze

Gość - Fasola 2016-02-12 09:38

Kiedyś kask to była jakaś totalna abstrakcja, ale odkąd kilka lat temu zaczęłam śmigać w kasku, nie wyobrażam sobie teraz jazdy bez niego... Nie dość, że bezpieczniej to i cieplej:)

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.