dzisiaj jest czwartek, 20 czerwca 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Ferie zimowe w górach - Karkonosze

2024-01-08 22:28

Ferie zimowe w górach

Karkonosze i Góry Izerskie, a konkretnie Jakuszyce i Szklarska Poręba mają dla nas ogromny atut - możliwość połączenia w trakcie wyjazdu narciarstwa zjazdowego i biegówek. W naszej rodzinie jest podział - Sebastian woli zjazdówki i skitury a Ania wybrała biegówki. Podobnie jest w pozostałych rodzinach z naszej ekipy. Rejon, który proponujemy pozwala połączyć te aktywności. Oprócz tego Karkonosze i słynne Izery, po polskiej i czeskiej stronie, to także ośrodki narciarskie w Karpaczu, Harrachovie, Świeradowie Zdrój i nie tylko.

Szklarska Poręba - narty zjazdowe i inne atrakcje

Na narty zjazdowe wybieramy się do Szklarskiej Poręby, jeździmy na obiekcie Ski Arena Szrenica. Tam właśnie nasze dzieciaki nauczyły się jeździć na nartach, tutaj też my się nauczyliśmy, razem z nimi :) Ośrodek oferuje 12 km tras z systemem dośnieżania pokrywającym 100% obszaru przeznaczonego do uprawiania narciarstwa zjazdowego. Znajdą tutaj coś dla siebie zarówno początkujący narciarze (Puchatek) jak i bardziej zaawansowani (czerwone Śnieżynka, Lolobrygida, Hala Szrenicka czy FIS). Osobiście najbardziej lubię jeździć na Hali Szrenickiej, najlepiej zmrożony śnieg, mniej narciarzy, szerokie trasy. Najbardziej różnicę w warunkach widać gdy zrobi się cieplej - Lolobrygida i Śnieżynka to wtedy kasza, są to jednak trasy długie.

Byliśmy tutaj trzykrotnie - pierwszy raz po wszystkich terminach ferii, bardzo przyjemnie, spokój na trasach, temperatury były bardzo niskie (-10 - -15) a drugim razem w okresie ferii wielkopolskich-łódzkich. Zdecydowanie więcej osób, robiło się tłoczno na wyciągach ale było znośnie, szczególnie w wyżych partiach - na Hali Szrenickiej. Najgorzej trafiło się nam za trzecim razem gdy pogoda nie dopisała i otwarty był jedynie jeden wyciąg i niebieska trasa Puchatek. W trakcie 4h zajęć dzieciom udawało się zjechać z Puchatka po 3-4 razy a ceny karnetów pozostały ... niezmienione.

Ferie narciarskie (zimowe) z dziećmi w Karkonoszach

 Wyciągiem do góry po zmrożonym śniegu.

Przy arenie działa kilka szkół narciarskich i wypożyczalnich, my bardzo polecamy szkółkę padasnieg.com, z której usług korzystamy gdy tam jesteśmy. Instruktorzy pasjonaci, ucząc się w pierwszym roku, mieliśmy możliwość kontynowania nauki u nich w roku następnym. Szkółka dysponuje także wypożyczalnią, w której można pożyczyć zarówno narty dla dzieci jak i dla dorosłych. Dla klientów szkółki, zniżka na wypożyczenie.

Dzieciaki uwielbiają instruktorów z tej szkółki a w szczególności Gonzo, który w drugim roku nauki zabrał je na czarną trasę - dzięki czemu zyskały miano Dzieciaki Fisiaki ;) To dodatkowe wyjście było dla nich nagrodą za ciężką pracę jaką wkładały w naukę jazdy na nartach przez cały turnus. Była to też duża przygoda, gdyż w trakcie podejścia i zjazdu była niezła śnieżyca, mój karnet się skończył wskutek czego kilkaset metrów (oraz kilkadziesiąt w pionie) musiałem przejść w butach a jedna z koleżanek Amelki wyjechała z wyciągu (typu poma) i razem z tatą musiała podejść na górną stację pod Szrenicę. Sam zjazd był trudny, długi i emocjonujący (chyba bardziej dla nas - rodziców, którzy mieli pomóc w asekuracji dzieciaków) a tak naprawdę w górnych partiach sami potrzebowaliśmy wsparcia Gonza. Po tym dniu dzieciaki jednogłośnie stwierdziły, że Gonzo jest najlepszy! :) Byliśmy z nich dumni a one były szczęśliwe, że spełniło się ich marzenie i że dały radę!

Czasami trzeba przejść po płaskim na inną trasę.

Jeśli potrzebujecie wybrać się z dziećmi do innych atrakcji to polecamy oczywiście wycieczki piesze do wodospadów (opisane poniżej) czy zwiedzanie Muzeum Mineralogiczne a takżę oddalonoą o kilka km Hutę Julia w Piechowicach.

Jakuszyce - biegówki, skitury i sanki

Mekka narciarzy biegowych! Świetne trasy, warunki, wiele wypożyczalni, dostępni instruktorzy. Tutaj odnajdą się zarówno początkujący, bardziej zaawansowani, turyści jak i wyczynowcy. Jest to miejsce świetne dla aktywnego wypoczynku. A obok tras znajdą się miejsca, gdzie nie przeszkadzając narciarzom biegowym można zabrać dzieci na sanki czy na jabłuszka. Oczywiście wybierając się na sanki / jabłuszka należy pamiętać o tym aby nie niszczyć tras do narciarstwa biegowego.

Wybierając się do Jakuszyc z dziećmi warto jednak pamiętać, że miejsc na beztroską zabawę dzieci na śniegu nie ma tu zbyt wiele - jest to jednak ośrodek narciarski i priorytetem są narciarze biegowi. Kopanie jamy, sanki na 1-2 górkach, miejsc na spacery dla osób nie biegających na biegówkach, jest niewiele. Na miejscu znajdą się wypożyczalnie przyczepek narciarskich dla dzieci, ale to raczej rozwiązanie nie dla początkujących narciarzy biegowych.

Znajomi, którzy odwiedzają z dziećmi Jakuszyce, twierdzą, że prawdziwym Eldorado do beztroskcih zabaw na śniegu są okolice Schroniska Orle a naprzeciwko Leśniczówki (obiekt noclegowy na początku Jakuszyc) jest górka, świetna na sanki. Choć przy śnieżnej zimie, wymaga to trochę wysiłku ;)

Na biegówkach w Jakuszycach.

Zatrzymać się można w położonym na przeciwko Polany Jakuszyckiej, Hotelu Jakuszyce, dla wszystkich tych, którzy szukają połączenia komfortu, relaksu i aktywnego wypoczynku. Odpoczynek i rozrywkę po pełnym aktywności fizycznej dniu zapewni pokój gier wyposażony w bilard, piłkarzyki i darta, a dla najmłodszych kącik zabaw, zewnętrzny plac zabaw oraz basen z jacuzzi. Przy hotelu znajduje się wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, a latem rowerów i kijków do nordic walkingu.

Świeradów Zdrój - narty i biegówki, wycieczki piesze

Jeśli macie dojść Szklarskiej, polecamy wybrać się do Świeradowa Zdrój gdzie znajduje się kolejny ośrodek o polsko brzmiącej nazwie SKI & SUN ;) Kolejka gondolowa mogąca zabrać do 8 osób, długi na ponad 2,5 km stok o zróżnicowanym nachyleniu, możliwość jazdy nocnej na sztucznie oświetlonym stoku. Trasa na bieżąco dośnieżana, ratrakowana 2 x dziennie. Na miejscu oczywiście wypożyczalnia i szkółka. Ceny za większość usług wyższe niż w Szklarskiej Porębie.

Z reguły przyjeżdżaliśmy tutaj na nocną jazdę, w tych dniach gdy sprawowałem dzienną opiekę nad dziećmi w ciągu dnia. Bardzo fajne rozwiązanie :)

Ferie narciarskie (zimowe) z dziećmi w Karkonoszach

Karpacz - stoki narciarskie i inne atrakcje

Jedna z większych karkonoskich miejscowości, z licznymi wyciągami i szlakami turystycznymi. Na szczęście Karpacz to nie tylko stoki i wyciągi narciarskie, ale także inne, atrakcje dzięki którym można aktywnie spędzić czas z mniejszymi dziećmi. Dla tych, których nie interesuje szusowanie polecamy Świat Kolejek, Prywatne Muzeum Techniki i Budowli z Klocków Lego czy Kościół Wang.

Narciarze odnajdą się na licznych stokach, np.:

Winterpol - oferuje 3 trasy o różnym poziomie trudności. Niebieska o długości 1100m oraz dwie czerwone – 800m i 600m. Trasy są nie tylko ratrakowane, ale także oświetlane po zmroku, co umożliwia na szusowanie także po zmroku.

Karpacz SKI ARENA - położony na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Jeden z największych kompleksów narciarskich w Polsce. Ośrodek narciarski składa się z 8 wyciągów - jest tutaj kolej krzesełkowa, wyciąg orczykowy oraz wyciąg typu Pom. Z uwagi na różnorodność tras zjazdowych (od najłatwiejszych zielonych i niebieskich po trudne czerwone o czarne) odnajdą się tu narciarze w każdym stopniu zaawansowania.

Trasy zjazdowe:

  • Trasa czarna od górnej do dolnej stacji wyciągu „Kopa” o długości 2229 m i średnim nachyleniu 24%. Dolna część trasy jest mniej stroma i sztucznie naśnieżana.
  • Trasa czarna „Liczyrzepa” prowadząca ze szczytu Kopy o długości 1030 m i średnim nachyleniu 30%.
  • Trasa czerwona „Grosik” o długości 863 m i średnim nachyleniu 28%.
  • Trasa niebieska wzdłuż wyciągu „Liczykrupa” o długości 924 m i średnim nachyleniu 13%. Trasa jest sztucznie naśnieżana.
  • Trasa niebieska wzdłuż wyciągu „Euro” o długości 705 m i średnim nachyleniu 18%. Trasa jest sztucznie naśnieżana.
  • Trasa niebieska wzdłuż wyciągu „Jan” o długości 418 m i średnim nachyleniu 17%.
  • Trasa niebieska wzdłuż wyciągu „Złotówka” o długości 747 m i średnim nachyleniu 19%.
  • Trasa zielona wzdłuż wyrwirączki „Baby Lift”

Wycieczki piesze - do wodospadów Kamieńczyka i Szklarki

Dla tych, którzy lubią piesze wycieczki, polecamy sztandarowe już wycieczki do Wodospadu Kamieńczyka czy do Wodospadu Szklarki (do tego można podjechać też prawie pod sam wodospad - zostaje nam 5-10 minutowy spacer). Warto połączyć je z innymi szlakami, np. z wejściem / wjazdem na Szrenicę. Oczywiście zimowe wędrówki są zdecydowanie trudniejsze, wymagają większego doświadczenia (przede wszystkim) oraz sprzętu (sprzęt bez doświadczenia i umiejętności posługiwania się nim jednak się nam nie przyda), dlatego podchodźmy rozważnie do dłuzszych oraz przebiegających w wyższych partiach wyciecze

Termy Cieplickie w Jeleniej Górze

Jeśli potrzebujecie odrobinę relaksu i wypoczynku po ciężkim dniu na stok czy trasach biegowych, polecamy Termy Cieplickie zlokalizowane w Jeleniej Górze. Wiele z hoteli czy pensjonatów oferuje tańsze bilety lub nawet bilety w cenie.

Wycieczki narciarskie - skitury w Karkonoszach

Dla wszystkich, którzy w trakcie wyjazdu chcą zasmakować narciarstwa pozatrasowego (popularne skitury). Wyciezki takie można odbyć zarówno w Górach Izerskich jak i w Karkonoszach, gdzie po stronie czeskiej przygotowano kilka takich tras (http://www.krkonose.eu/pl/skialpy). W Szklarskiej Porębie funkcjonuje kilka wypożyczalni oferujących sprzęt skiturowy, nie musimy więc dysponować swoim sprzętem - ale potrzebna będzie umiejętność posługiwania się nimi :)

Z Jakuszyc polecamy wybrać się na początek do Szklarskiej Poręby, można także wybrać wariant do Harrachova, który oferuje długi zjazd. Niestety wskutek bardzo bolesnego otarcia nogi moja wycieczka zakończyła się na stokach Ski Areny zjazdem w dół. W kierunku Harrachova podążyli moi towarzysze, którzy nie mieli takich problemów.

Interesującą ale wymagającą trasą jest "wysokogórska" tura Szklarska Poręba – Śnieżne Kotły – Szklarska Poręba, z sumą podejść ok. 1200 m, długością ok. 18 km - wprawnym turystom zajmuje 8-9h.

Harrachow - z wizytą u Czechów

Oddalony o ok. 8 km od Jakuszyc Harrachov to jeden z najpiękniejszych i najbardziej znanych ośrodków sportów zimowych w Czechach. Odnajdą się tutaj narciarze na wszystkich poziomach zaawansowania a ponad 100 km tras biegowych sprawia, że jest to, podobnie jak Jakuszyce, jest to wspaniały ośrodek dla narciarzy biegowych. Niedaleko są zlokalizowane piękne wodospady, do których warto się wybrać na wycieczkę także z Jakuszyc czy ze Szklarskiej.

Trasy zjazdowe są sztucznie dośnieżane, a dzięki połączeniu ośrodków narciarskich Harrachov, Rokytnice nad Jizerou, Paseky nad Jizerou, Rejdice i Příchovice po wykupieniu karnetu można korzystać z tras w różnych ośrodkach.
Dodatkową atrakcją są słynne skocznie narciarskie w tym te do lotów narciarskich.

Gdzie szukać noclegów?

W Jakuszycach jest ich niewiele. W zasadzie tylko kultowe schronisko Stacja Turystczna Orle, Gościniec Leśniczówka i hotele - Biathlon i Hotel Jakuszyce. Mieliśmy przyjemność spędzić dwa razy pobyt zimowy w Hotelu Jakuszyce i zdecydowanie go polecamy - jest to miejsce, w którym można wypocząć z dziećmi i jednocześnie spędzić aktywnie pobyt. A wszystko to z dala od zatłoczonych miejscowości typowo turystycznych.

Zdecydowanie bogatszą bazą noclegową dysponuje Szklarska Poręba, Karpacz a w Górach Izerskich np. Świeradów Zdrój (Góry Izerskie) czy czeski Harrachov. Najbogatsza chyba oferta znajduje się na booking.com - obejmuje ofertę po obydwu stronach granic. Poniżej kilka linków. Rezerwując za pośrednictwem tych linków, pomożesz nam w opisaniu kolejnych ciekawych miejsc - prawdopodobnie dostaniemy kilka złotych prowizji od tego.

Noclegi w Szklarskiej Porębie - tutaj - https://www.booking.com/searchresults.en.html?city=-532181&aid=1215979&no_rooms=1&group_adults=1

Noclegi w Karpaczu - https://www.booking.com/searchresults.en.html?city=-507063&aid=1215979&no_rooms=1&group_adults=1

Noclegi w Harrachovie - https://www.booking.com/searchresults.pl.html?aid=1215979

Jeśli ten artykuł pomógł Wam w zaplanowaniu wyjazdu na narty, będziemy wdzięczni za udostępnienie go w mediach społecznościowych, na forach internetowych, na których się udzielacie lub na Waszym blogu - pomóżcie innym zaplanować wyjazd narciarski z dziećmi :)

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.