dzisiaj jest poniedziałek, 11 listopada 2019
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Recenzja przewodnika „Tatry na nartach. Przewodnik skiturowy”

2019-10-10 16:25

Autor, który nie ukrywa swojej (skądinąd słusznej fascynacji) cytowanym często Zaruskim i Oppenheimem oddaje w nasze ręce przewodnik, który z przyjemnością się przegląda. Zdjęcia zajmują sporo miejsca i są przeważnie bardzo nastrojowe. Taka strategia jak również około dwustronicowe opisy proponowanych tras przekładają się na blisko półkilogramową książkę, którą jednak wolałbym chyba zostawić w schronisku. Przemawiają za tym także miniaturowe mapki, na których przebieg tras jest pokazany raczej schematycznie i konieczne jest konfrontowanie proponowanych informacji wraz z drugą mapą np. w skali 1:25 000. Wprawdzie trasy najczęściej biegną wzdłuż letnich szlaków pieszych, ale osoba nieobeznana z topografią Tatr nie musi ich wcale znać a poza tym z uwagi na zagrożenie lawinowe warto odpowiednio wcześniej rozważyć alternatywne trasy podejść i zjazdów, co na załączonych mapkach nie jest możliwe. Swoją drogą wydawca mógł pomyśleć nad dodaniem zintegrowanej z III-cią okładką, rozkładaną mapką. Wydaję się, że nawet dodatkowe 2 lub 4 strony z mapami w lepszej skali nie byłyby zbytnią rozrzutnością papieru biorąc pod uwagę aż 370 stron przewodnika.

Bardzo ciekawe natomiast są propozycje z rozdziału o trasach skiturowych w paśmie reglowym. Wycieczki te można polecić przy wyższych stopniach zagrożenia lawinowego lub dla osób o słabszej kondycji czy doświadczeniu. Można też zabrać na nie osoby początkujące lub dzieci.

Bardzo miłym zaskoczeniem są opisy tur po słowackiej stronie, których z kolei w znanym mi przewodniku Życzkowskiego i Wali nie znajdziemy. Wspomniany przewodnik ważący mniej niż połowę od tego opisywanego, stosuje skale trudności 0-6, z kolei Szatkowski podaje kąt nachylenia stoku i przyznam, że nie umiem rozstrzygnąć, co bardziej mogłoby przemawiać do osoby początkującej. Również niejasne jest dla mnie wydzielanie z dłuższej trasy drugiej, krótszej i opisywanie i numerowanie ich oddzielnie. Można przecież po prostu zasugerować zakończenie wycieczki w pewnym punkcie, jako wersję „light”.

Kolejną mocną stroną książki jest obszerny wstęp zawierający zarówno rys historyczny narciarstwa wysokogórskiego w Tatrach, porady dla początkujących jak i zbiór ogólnych informacji. Spora dawka przydatnej wiedzy, której jednak wolałbym nie mieć w plecaku na stromym podejściu lub podczas zjazdu.

Autor na wstępie zaznacza, że większość opisanych tras mieści się w dolnych stopniach skali trudności, czyli 0-2 i wydawać by się mogło, że dobitnie daje do zrozumienia, że ta publikacja jest tylko dla początkujących skiturowców. Jednak muszę przyznać, że znam przynajmniej 1 osobę jeżdżącą już kilka sezonów i mającą na koncie zjazdy trudniejsze od tych z wyżej wymienionego przedziału, dla której te informacje okazały się bardzo pomocne. Jestem głęboko przekonany, że będą także przydatne dla wielu osób, które do skituringu niejako „przeskoczyły” z turystyki zimowej lub wspinania. Ten przewodnik a po części właściwie album pomoże w podjęciu decyzji, w jaki malowniczy i zapomniany trochę rejon tatr udać się na skiturę, gdy warunki pogodowe (lawinowe) uniemożliwią bardziej wysokogórskie przejścia.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.