dzisiaj jest środa, 19 czerwca 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Na Łysicę z dziećmi

2018-03-19 01:24

Wejście na Łysicę z reguły rozpoczyna się w Św. Katarzynie. Jest tu kilka miejsc, w których można zostawić samochód (m.in. na parkingu pod klasztorem) a następnie zejść drogą wejścia.

Jest to też dogodny punkt komunikacyjny dla osób, które wolą poruszać się dobrze rozwiniętą w świętokrzyskim siecią busów lub planują zrobić całą trasę zaproponowaną przez nas.

 1. Święta Katarzyna

  Po drodze można odwiedzić Klasztor Sióstr Bernardynek oraz źródełko Św. Franciszka, które podobno ma właściwości lecznicze. Za źródełkiem pniemy się w górę po drewnianych kładkach, które są moim zdaniem sporym ułatwieniem - poprowadzone są wzdłuż terenu, który po deszczu robi się błotnisty. Mimo to, trzeba zachować ostrożność gdyż mokre drewno bywa śliskie. 

 2. Łysica

  Podobnie jak kamienie, którymi usłana jest większość szlaku prowadzącego na Łysicę. Wejście na Łysicę zajmuje ok. 45 minut, gdy idziemy z dziećmi, czas ten zdecydowanie się wydłużą. Na górze oglądamy gołoborza. Dla tych, którzy mają chęć i zaprawione w wędrówkach dzieci polecamy pójść dalej Głównym Szlakiem Świętokrzyskim (kolor czerwony) w kierunku przełęczy św. Mikołaja.

 3. Kakonin

  W Kakoninie znajduje się natomiast niewielka chata - element świętokrzyskiej tradycji i zabudowy ludowej, która stanowi oddział Muzeum Wsi Kieleckiej. Tutaj też zaczyna się asfaltowy ale bardzo malowniczy odcinek trasy.

   

 4. Huta Szklana

  Kolejnym przystankiem jest Huta Szklana, w której znajduje się Osada Średniowieczna, Karczma Izba Dobrego Smaku, w której można się posilić oraz zaczyna się szlak na Św. Krzyż (Łysą Górę). Tutaj też kilka lat temu wybudowano parking z licznymi punktami sprzedaży pamiątek i gastronomicznymi, jest to też dobra baza noclegowa.

 5. Gołoborza na Łysej Górze

  Znajduje się tutaj platforma widokowa na gołoborza, Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej- Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Uwaga, wchodząc na Gołoborze wstępujemy na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego, dlatego powinniśmy wykupić bilet wstępu (o ile jesteśmy w terminie, w którym wstęp jest płatny). Stąd możemy zejść niebieskim szlakiem (Drogą Królewską) do Nowej Słupii.

 6. Nowa Słupia

  Stąd możemy zejść niebieskim szlakiem (Drogą Królewską) do Nowej Słupii, w której znajduje się Centrum Kulturowo - Archeologiczne, Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego i Schronisko Młodzieżowe, w którym można spędzić noc po zejściu ze szlaku lub wrócić busem do miejsca docelowego.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.