dzisiaj jest piątek, 24 maja 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Korona Gór Polski z dziećmi

2024-04-06 19:34

Na poważnie do zdobycia Korony Gór Polski zaczęliśmy podchodzić podczas wyjazdu w grudniu 2017 r. Nie jest ona celem samym w sobie ale raczej motywatorem do odwiedzenia pasm rzadziej odwiedzanych a także atrakcyjnych. Nie jest to żaden projekt, jest to po prostu radość przebywania w górach z dziećmi oraz z przyjaciółmi, którzy dzielą z nami krajoznawczą pasję. Bez napięcia, bez ciśnienia na rekordy - dla siebie, dla radości spędzania czasu razem wśród przyrody, dla zakrzewienia w dzieciach ciekawości świata i pokazywania, czym jest pasja.

Bardzo motywuje dzieciaki zdobywanie kolejnych szczytów, a nas planowanie kolejnych wyjazdów. Wspólnie siedzimy przed mapami i omawiamy, co zdobyliśmy a co zdobedziemy podczas kolejnych wyjazdów. Bywało, że jedziemy po 100 km aby zdobyć jeden szczyt, na razie na koncie tylko kilka ale działamy!

Szczególnie ciekawe, że nie zawsze to te najbardziej znane szczyty są najwyższymi. Np. w Pieninach najwyższe nie są Trzy Korony a Wysoka, do której nie dane nam było dojść z powodu nadchodzącej burzy, w Rudawach Janowickich nie jest to też niezwykle popularny Sokolik Wielki a Skalnik :) Najbardziej cieszą te, które dzieciaki zdobyły w całości lub w znacznej części o własnych siłach, jak Ślęża, na które Szymek za drugim razem wszedł swoim tempem, prawie w całości, w wieku 2,5 lat.

Jakie szczyty wchodzą w skład Korony Gór Polski?

W skład Korony Gór Polski wchodzi 28 szczytów we wszystkich pasmach górskich Polski.

Poniżej tabela prezentująca szczyty od najniższego do najwyższego.

Lp. Pasmo Nazwa szczytu Wysokość n.p.m. Z kim zdobyty? Pora roku Trudność / atrakcyjność
1 Góry Świętokrzyskie Łysica  612   Amelka, Szymon, Natalka  Wiosna / Jesień

Łatwa / widoki na okolicę, na górze skałki, po których dzieci mogą się powspinać.

Bez problemu wszedł na szczyt 3,5 letni Szymon i 7 letnia Amelka.

2 Masyw Ślęży (Przedgórze Sudeckie) Ślęża 718  Amelka, Szymon  Zima Łatwa / schronisko na szczycie, możliwość zrobienia ogniska; kilka szlaków wejściowych do wyboru.
3 Góry Kaczawskie Skopiec 724      
4 Góry Bardzkie Kłodzka Góra  765      
5 Góry Wałbrzyskie Chełmiec  869      
6 Góry Opawskie Biskupia Kopa 889       
7 Beskid Makowski  Lubomir  912       
8 Góry Stołowe  Szczeliniec Wielki  919   Amelka Lato  Łatwa / schronisko na szczycie, możliwość zwiedzania labiryntu skalnego - b. atrakcyjne, piękne widoki z tarasu!
9 Beskid Mały  Czupel  934       
10 Góry Kamienne  Waligóra  936       
11 Rudawy Janowickie Skalnik 945       
12 Góry Bystrzyckie Jagodna  977       
13 Góry Złote Kowadło  989       
14 Beskid Niski Lackowa  997       
15 Góry Sowie Wielka Sowa  1015  Amelka, Szymon   Łatwa / możliwość zrobienia ogniska na szczycie, wiaty, w których można się schronić/zjeść posiłek, kilka szlaków wejściowych do wyboru.
16 Pieniny Wysoka  1050      
17 Góry Orlickie Orlica  1084  Amelka, Szymon   Łatwa / łagodne podejście, kilka szlaków wejściowych do wyboru.
18 Góry Bialskie Rudawiec  1112       
19 Góry Izerskie Wysoka Kopa  1126       
20 Beskid Wyspowy Mogielica  1170       
21 Beskid Śląski Skrzyczne  1257       
22 Beskid Sądecki Radziejowa  1262       
23 Gorce Turbacz  1310       
24 Bieszczady Tarnica  1346       
25 Masyw Śnieżnika Śnieżnik  1425       
26 Karkonosze Śnieżka  1602       
27 Beskid Żywiecki Babia Góra  1725      Trudna / długie podejście, z możliwością rozbicia na 2 dni (z noclegiem w schronisku), piękne widoki ze szczytu.
28 Tatry Rysy  2499       

Opracowanie własne w oparciu o zestawienie ze strony http://kgp.amos.waw.pl/najwyzszeszczyty.html

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.