dzisiaj jest wtorek, 21 maja 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kamień optymistycznie pasiasty czyli... Rezerwat Archeologiczno-Przyrodniczy KRZEMIONKI

Charakterystyczne zabarwienie krzemienia pasiastego – naprzemiennie ułożone jasne i ciemne pasy - tworzą często bardzo atrakcyjne wzory, dlatego też jest on nazywany „polskim diamentem” i, jak się zapewne domyślacie, występuje na terenie województwa świętokrzyskiego i tylko tu – nigdzie indziej na świecie.

Warto podkreślić, że w pradawnych czasach krzemień pasiasty wydobywany przez neolitycznych górników miał znaczenie przede wszystkim użytkowe. Z niego wytwarzano narzędzia potrzebne do przetrwania oraz siekiery, które miały znaczenie obrzędowe. Siekiery produkowane w okolicach Krzemionek przez pradawnych, wykwalifikowanych rzemieślników cieszyły się bardzo dużą popularnością. Archeolodzy znajdowali je w promieniu do 660 km od miejsca ich produkcji.

Czy to zatem z powodu magicznego działania krzemienia pasiastego, czy też z tytułu rzadkości występowania i walorów użytkowych, jakie pełnił w pradawnych czasach, warto odwiedzić jego rodzime strony; tym bardziej, że czeka na Was nie lada atrakcja – zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie „Krzemionki”.

Obecna trasa podziemna liczy 465 m długości i w najgłębszym miejscu osiąga 11,5 m. Umożliwia ona zwiedzenie zarówno świetnie zachowanych wyrobisk pradziejowych kopalni krzemienia pasiastego, jak i zapoznanie się z geologią regionu, a także ze sposobami zabezpieczania i konserwacji prastarych kopalń stosowanych w ciągu ostatnich 50 lat. Podziemna trasa turystyczna w Krzemionkach jest stosunkowo najlepiej poznanym zabytkiem pradziejowej sztuki górniczej w Europie i jedynym tego typu obiektem na świecie otwartym dla szerszej publiczności.

Uwaga! Zwiedzanie odbywa się w grupach z przewodnikiem – zbiórka o każdej pełnej godzinie przy kasie. Trzeba najpierw zejść na głębokość 6 m, a potem 12 m (schodki są dość strome). Latem warto wziąć ze sobą sweter – pod ziemią panuje temp. 8 - 13 stopni.

Na terenie rezerwatu przyrodniczego „Krzemionek”, który jest częścią Muzeum,  występuje 39 gatunków roślin rzadkich i chronionych, wśród których 11 gatunków podlega ochronie ścisłej, 2 gatunki są chronione częściowo, pozostałe zaś należą do gatunków roślin rzadkich. Do najciekawszych należą wawrzynek główkowy, zawilec wielkokwiatowy, goryczka krzyżowa, obuwik pospolity, lilia złotogłów, dziewięćsił bezłodygowy, ostrożeń panoński, naparstnica zwyczajna.

Świat ptaków rezerwatu jest równie bogaty. Łącznie z gatunkami sporadycznie zlatującymi jest ich tu ok. 70 gatunków. Płazy i gady są reprezentowane przez kilka gatunków, w tym bardzo rzadkiego i pięknego węża - gniewosza plamistego. Obszar rezerwatu przyrodniczego „Krzemionki Opatowskie” z racji dużego obszaru i częściowego ogrodzenia jest ostoją dla znacznej liczby ssaków od największego jelenia, aż po ryjówkę aksamitną i ryjówkę malutką.

Odwiedzając Muzeum i Rezerwat Archeologiczno-Przyrodniczy "Krzemionki" proponujemy wybrać się na wycieczkę "Z krzemieniem w kieszeni oglądamy gołoborza".

Komentarze

Gość - negatywny 2015-05-18 19:41 przyznana ocena:

niezrozumiałe bardzo wyrafinowany język

Gość - Lukasz 2015-07-11 09:46 przyznana ocena:

Niezrozumiale bardzo dac takiemu miejscu jedna gwiazdke...
Fajne miejsce na wypad z rodzina z starszymi dziecmi.

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.