dzisiaj jest poniedziałek, 20 maja 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kaszubską Marszrutą do Akweduktu w Fojutowie

2017-04-15 02:33

Trasa wycieczki prowadzi głównie utwardzonymi drogami, Kaszubską Marszrutą (wydzieloną od ruchu kołowego, niestety wzdłuż drogi krajowej nr 22 przez co na tym odcinku jest mało przyjemnie, głośno), lokalnymi drogami i drogami leśnymi niezłej jakości.

Szczegółowa mapa trasy (polecam skorzystać) udostępniona w Endomodo (https://www.endomondo.com/routes/748973301) dzięki Tomkowi.

 1. Rytel - Kaszubską Marszrutą

  Wycieczkę proponujemy rozpocząć w Rytlu. Przy wiacie zbudowanej wraz z trasą Kaszubska Marszruta, obok kościoła pw. NMP Królowej Różańca Świętego znajduje się miejsce, na którym można zostawić kilka samochodów. Po drugiej stronie ulicy znajduje się nieźle zaopatrzony sklep, w którym można zakupić prowiant niezbędny na drogę. Trasa wiedzie wzdłuż drogi krajowej nr 22, niestety jest to mało przyjemny odcinek, właśnie ze względu na sąsiedztwo 22 i hałas powodowany przez samochody. Po ok. 2-3 km trasa wchodzi głębiej w las, dzięki czemu ściana lasu znacznie tłumi hałas. Przed wsią Gutowiec skręcami w prawo, przejeżdżając drogę nr 22 (uwaga, znaczny ruch!) na wysokości miejsca postojowego w lesie - ewidentnie widoczne skrzyżowanie. Dalej jedziemy lokalną, asfaltową drogą - uwaga na ruch samochodów! I właśnie tutaj, dopadła nas, krótka, b. intensywna i b. lokalna burza. Spotkani 500m dalej kajakarze byli zaskoczeni informacją o burzy. Na szczęście większość dzieciaków udało się schować do przyczepek, a nasze kurtki przeciwdeszczowe i lekkie spodnie Regatty dają radę!

  Po kilku km drogi asfaltowej, za mostkiem skręcamy w lewo w czarny szlak pieszy (nie rowerowy), wzdłuż Kanału Brdy aż dotrzemy do Akweduktu w Fojutowie - ten odcinek jest najtrudniejszy, przydaje się amortyzacja w przyczepkach, której my akurat nie mamy... Nasze Maluchy dały radę, część jechała dzięki holom rowerowym Follow Me.

 2. Fojutowo - Akwedukt na Wielkim Kanale Brdy

  W Fojutowie znajduje się ciekawy obiekt hydrotechniczny, a mianowicie skrzyżowanie Wielkiego Kanału Brdy z Czerską Strugą. Wszystko to jest możliwe właśnie dzięki akweduktowi, który dzisiaj można zwiedzać po wyznaczonej trasie (zwiedzanie wzdłuż Czerskiej Strugi, pod sklepieniem tunelu jest jednokierunkowe). Długość akweduktu to aż ma 75 metrów, co czyni go najdłuższą tego typu budowlą w Polsce i jedną z niewielu w Europie.


  Na miejscu są wiaty, przy których można zjeść, odpocząć i pozwolić pobiegać dzieciom (są także toalety). Po drugiej stronie Kanału jest ogromna wieża widokowa (w maju 2016 wejście po 2 zł/osobę).

 3. Plac zabaw w Zajeździe w Fojutowie

  Największą jednak atrakcją dla dzieci jest zlokalizowany ok. 1 km dalej ogromny, częściowo bezpłatny plac zabaw przy Zajeździe w Fojutowie. Dla naszych dzieciaków był świetną nagrodą za trudy wycieczki. Można oczywiście iść też na płatne atrakcje oraz zjeść obiad w dużej restauracji.

  Powrót proponujemy czarnym szlakiem (drogą przyjazdu), a następnie leśną, utwardzoną drogą, prostopadłą do asfaltowej drogi, którą przyjechaliśmy, obok wiaty, zaraz przy mostku na Kanale Brdy. Po kilku km niezłej, leśnej drogi, docieramy do asfaltowej, lokalnej drogi. Droga bardzo dobra jakościowo, można się schronić od słońca (my jednak dzisiaj mieliśmy wielki test naszej odzieży podczas 45 minutowej ulewy). Po lewej stronie są nawet wiaty przystankowe, do których jednak trzeba zjechać z głównej drogi. W piękną pogodę na pewno jest to atrakcyjna trasa, gdyż po naszej prawej stronie mamy cały Wielki Kanał Brdy. Jadąc przez miejscowość Uboga, docieramy do Rytla, ok. 200m od parkingu, na którym zostawiliśmy samochód.

  Inne trasy rowerowe na Kaszubach tutaj http://pomorskie.travel/Aktywnie-Rower-Trasy_rowerowe-Trasy_rowerowe_Kaszub_Po_udniowych

  W rowerowych podróżach wspierają nas Crosso (producent sakw), Regatta (producent odzieży turystycznej) i Sklep Dzieciaki w Plecaki (przyczepki rowerowe, hole dla dzieci).

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.