dzisiaj jest piątek, 24 maja 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Wycieczka kolejowo–rowerowa nad Biebrzę

2016-07-04 02:15

Podróż z Białegostoku do Osowca (gdzie znajduje się siedziba Biebrzańskiego Parku Narodowego) trwa niecałą godzinę. Proponujemy wyjechać z Białegostoku pociągiem REGIO o godz. 10:30, by o godz. 11:26 wysiąść w Osowcu. Z powrotem wyjeżdżamy o godz. 18:15 i jesteśmy w stolicy Podlasia o godz. 19:11. Przewóz roweru w pociągu kosztuje 7 zł, a podróżnym proponujemy ofertę specjalną „Ty i raz, dwa, trzy” dla małych grup, złożonych z 2, 3 lub 4 osób, dzięki której można zaoszczędzić około 30%. Pierwsza osoba kupuje bilet normalny lub z przysługującą ulgą ustawową, a pozostałe bilety tańsze nawet o 1/3. Bilet normalny z Białegostoku do Osowca kosztuje 14,60 zł. Osoby posiadające uprawnienia do korzystania z ulg ustawowych zapłacą mniej, np. dziecko do lat 4 jedzie bezpłatnie (bilet z ulgą 100%), bilet dla przedszkolaka lub ucznia kosztuje - 9,20 zł, a dla studenta – 7,15 zł.

Po przybyciu do Osowca mamy około 7 godzin, w czasie których przewodnicy Biebrzańskiego Parku Narodowego proponują interesującą 23-kilometrową trasę rowerową.

  1. Siedziba BbPN oraz Muzeum Twierdzy Osowiec

    Punktem startowym wycieczki rowerowej jest siedziba BbPN. Wstęp do parku jest płatny (dzieci do lat 7 zwolnione z opłat wstępu do parków narodowych. Jeśli nie nabyliśmy wcześniej, można tu zaopatrzyć się w mapy, przewodniki, pamiątki.

    Kolejnym punktem wycieczki może być zwiedzanie Twierdzy Osowiec, jednego z najcenniejszych zabytków na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Zarówno Muzeum jak i trasy turystyczne Fortu I są zlokalizowane na terenie należącym do Wojska Polskiego, stąd zwiedzanie jest możliwe dla grup zorganizowanych wyłącznie po uprzednim umówieniu się z przewodnikiem z Osowieckiego Towarzystwa Fortyfikacyjnego (OTF) pod nr telefonu 600 941 954.

    Bez takich obostrzeń dostępna jest ścieżka edukacyjna - znaki zielone Wokół Fortu IV Twierdzy Osowiec, Wokół Fortu IV Twierdzy Osowiec 4,5 km. Jak czytamy na stronie BbPN „ścieżka znajduje się na obszarze Obwodu Ochronnego Osowiec, w odległości 7 km od Centrum Edukacji i Zarządzania BPN w Osowcu-Twierdzy. Parking na początku ścieżki znajduje się ok. 4 km przy Carskiej Drodze od skrzyżowania drogi krajowej nr 65 z drogą powiatową nr 670, w kierunku na Mężenin. Czas zwiedzania: od 2 do 4 godzin.”

  2. Ścieżka Edukacyjna Kładka

    Następnie z Osowca-Twierdzy kierujemy się drogą do Biebrzy w kierunku wsi Osowiec. Na trasie czeka na nas wieża widokowa oraz przy Forcie II Twierdzy ścieżka edukacyjna TOE Kładka – znaki zielone (na trasie ścieżki znajdują się 2 wieże widokowe, platformy widokowe, tablice informacyjne i ok. 900 m kładki turystycznej, na której rowery należy prowadzić). Następnie przejeżdżamy drogą asfaltową do Goniądza przez wsie Osowiec, Płochowo, Wólka Piaseczna szlakiem rowerowym koloru niebieskiego. Z Goniądza wracamy drogą wojewódzką do Osowca-Twierdzy znakowanym szlakiem rowerowym (kolor czerwony) i następnie wzdłuż  torów dojeżdżamy na stację kolejową.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.