dzisiaj jest niedziela, 23 czerwca 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Jak złapać rowerowego bakcyla od najmłodszych lat?

2018-01-18 11:29

Przyczepki cieszą się rosnącą popularnością wśród rodziców preferujących wypoczynek w ruchu. Niemniej jednak, zakup takiego sprzętu jest sporym wydatkiem w domowym budżecie, więc często wybór pada na kupno fotelika rowerowego – bez porównania tańszego. Przedział cenowy w jakim można kupić przyczepkę jedno lub dwuosobową jest ogromny – począwszy do kilkuset złotych aż do kilku tysięcy. Ze względu na odpowiednie zabezpieczenie małych pasażerów zdecydowanie odradzamy najtańsze. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na amortyzację, jakość wykonania, pozycję dziecka w przyczepce – co wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy. A dla naszej (dorosłych) wygody nie bez znaczenia jest łatwość obsługi oraz gabaryty przyczepki po złożeniu. Tym bardziej, że nie zawsze ścieżka rowerowa biegnie koło naszego domu. Najczęściej musimy zmierzyć się z logistycznym problemem i odpowiedzieć sobie na pytanie: Jak się z tym wszystkim zapakować (rodzina + sprzęt) i dotrzeć do punktu startu?

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Przyczepki takie jak Croozer Kid czy Burley Honey Bee ważą ok. 10-13 kg i w ciągu kilku minut można je złożyć do całkiem pakownego, płaskiego kształtu niczym wózek dla dziecka. Z łatwością zmieszczą się do większości aut. Ich dużym atutem jest uniwersalność – można je stosować jako przyczepkę rowerową ale także jako tradycyjny wózek. W niektórych modelach dostępna jest opcja sportowa umożliwiająca jazdę na rolkach czy jogging. Do droższych przyczepek można dokupić nawet płozy i wybrać się w zimie na narty biegowe. W ten sposób mamy do dyspozycji zestaw całoroczny używany przez kilka lat. Można się zastanowić, czy w ogóle potrzebujemy tradycyjny wózek…. A jeśli nie - wtedy na cenę przyczepki patrzymy dużo przychylniejszym wzrokiem.

Wycieczka rowerowa z dziećmi Doliną PrądnikaWycieczka rowerowa z dziećmi Doliną Prądnika

Zasadniczo przyczepki przeznaczone są dla dzieci, które potrafią stabilnie siedzieć. Górną granicę wagi/wzrostu dzieci podaje każdy producent indywidualnie – najczęściej to około 20-40 kg dla przyczepek jedno lub dwuosobowych. W niektórych modelach można też znaleźć przemyślane rozwiązania umożliwiające podróżowanie nawet niemowlakom od 1 miesiąca życia – są to hamaczki mocowane na stelażu przyczepki, nad siedzeniami, wyposażone w pasy bezpieczeństwa. Dla dzieci nieco starszych, ale nie siedzących jeszcze zbyt pewnie można zastosować usztywniające podparcie głowy i tułowia. Dzięki temu zakupioną przyczepkę możemy z powodzeniem wykorzystywać na aktywne podróżowanie przez kilka dobrych lat.

Jeśli nasza pociecha jest już około 4-letnim przedszkolakiem – można zastanowić się nad przyczepką jednokołową, doczepianą do rury podsiodełkowej roweru osoby dorosłej. Najczęściej takie modele przeznaczone są dla dzieci od 3 do 9 lat. Do ich zalet z pewnością można zaliczyć łatwość obsługi - doczepienie przyczepki do roweru zajmuje najwyżej kilka minut, ponadto często składają się do całkiem przyzwoitych wymiarów, umożliwiają też regulację wysokości siodełka czy odległości fotelika od pedałów w zależności od wzrostu dziecka. Po zamontowaniu stanowią całkiem zgrabny tandem świetnie sprawdzający się nawet na wąskich i mniej uczęszczanych trasach rowerowych. Jeśli dużo czasu spędzamy na rowerze, lubimy dłuższe wypady w tereny niekoniecznie asfaltowe (leśne ścieżki, polne drogi itp.) a nasze dziecko przejawia coraz większy entuzjazm do wspólnego podróżowania jest to idealne rozwiązanie. Przyczepki takie jak Weehoo i-Go czy Weeride Co-Pilot wyposażone są w indywidualny napęd, dzięki czemu dziecko może pomagać nam w pedałowaniu a jeśli się zmęczy może po prostu jadąc odpoczywać. W Weehoo i-Go, przeznaczonym już nawet dla 2-latków, zamiast siodełka mamy wygodny fotelik z podłokietnikami – w trakcie jazdy dziecko ma wolne ręce i może w każdej chwili sięgnąć po przekąskę z jednej z bocznych sakw czy tez po prostu klaskać z zadowolenia.

Wycieczka rowerowa z dziećmi

Polecamy wycieczki rowerowe z dziećmi na Roztoczu

Rozważając zakup przyczepki warto patrzeć nie tylko na parametry wagowe czy atrakcyjny wygląd sprzętu. Dobrze jest podejść do tematu racjonalnie i zdroworozsądkowo. Nie jest powiedziane, że każde dziecko będzie się dobrze czuło w takim środku transportu - choć to faktycznie rzadkość. Ponadto dzieci 5-6 letnie często odkrywają ogromną przyjemność samodzielnego pedałowania na rowerku, a jazda w zabudowanej przyczepce nie sprawia już takiej frajdy jak dwa lata wcześniej. Wtedy lepszym rozwiązaniem na dłuższe wypady rodzinne jest jednokołowa doczepka lub hol rowerowy. Dlatego jeśli tylko jest taka możliwość warto przed zakupem przetestować sprzęt korzystając z oferty wypożyczalni. W końcu jest to zakup nie tylko na jeden sezon.

Rodzicom dzieci, które jeżdżą już same, ale nie są jeszcze w stanie pokonać znacznych odległości, pomocą służą hole rowerowe, np. Trail Gator czy Follow Me. Umożliwiają one połączenie rowerka dziecka z rodzica i wspomaganie go na trudniejszych, bardziej ruchliwych odcinkach, lub gdy dziecko potrzebuje odpoczynku. Naszym zdaniem jest to rozwiązanie zdecydowanie lepsze niż przyczepki jednokołowe lub doczepki. Pozwalają dziecku samodzielnie poruszać się w trakcie wycieczki, a podłączyć do holu na trudniejszym lub niebezpiecznym odcinku, czy wtedy gdy jest już zmęczone.

Wiele osób wciąż nie wie, że w Krakowie jest możliwość nie tylko kupienia ale również wypożyczenia przyczepek, doczepek czy fotelików rowerowych. Minimalny czas wypożyczenia to 1 dzień. Przy sprzyjającej pogodzie jest to wystarczająco dużo czasu, żeby spędzić aktywnie czas z rodziną testując jednocześnie sprzęt. W dodatku z okazji rozpoczęcia sezonu oraz inauguracji działalności wypożyczalni obowiązują promocyjne ceny. Aktualne ceny i parametry techniczne dostępnego sprzętu turystycznego można znaleźć na stronie internetowej www.wypozyczalnia.actiff.pl. Poniżej podajemy szczegółowe namiary:

 

ACTIFF Wypożyczalnia Sprzętu Turystycznego dla Dzieci
ul. Władysława Żeleńskiego 70/3 (okolice Makro)
31-353 Kraków

www.wypozyczalnia.actiff.pl

wypozyczalnia@actiff.pl

tel. stac.12 62 62 098
kom. 605 326 306

Wszystkich użytkowników (przyszłych oraz obecnych) holi rowerowych i przyczepek rowerowych zachęcamy do zapoznania się z artykułem "Wycieczki rowerowe z dziećmi" oraz "Wycieczki rowerowe z dziećmi - porady dla rodziców samodzielnych rowerzystów" oraz trasami opisanymi w naszym portalu - tutaj.

Komentarze

Gość - Roman 2014-10-14 02:28

bez przesady dajecie tu reklame a nie rzetelny opis tras. Krakow iokolice to fatalne miejsce na rower zwlaszcza z malymi dziecmi. Prawie wszedzie strome podjazdy i tloczno o ruchu samochodowym i smogu nie wspomne

dwp 2014-11-04 22:57

Ale to nie miał być opis tras tylko art. o tym jak zachęcić dzieci do wspólnej jazdy rowerem. Czy wszędzie w okolicach Krakowa są strome podjazdy i tłok? W Dolinkach podkrakowskich na pewno jest sporo tras, gdzie ruch nieduży, a podjazdy nie takie straszne :)

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.