dzisiaj jest poniedziałek, 20 maja 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Buszujemy w ruinach "Józefa" i składamy życzenia najstarszemu "Bartkowi" w Polsce

2017-05-15 16:18

Wycieczka jest łatwa, ale wymaga od nas pewnej kondycji. Po drodze nia ma żadnych przeszkód terenowych (np. zwalonych drzew, kładek), bez problemu można więc wziąć na trasę przyczepkę rowerową. Przez długi czas wiedzie lasami, drogi są ubite (na kilku początkowych kilometrach droga jest wysypana zbitymi kamieniami), dalej jednak prowadzi duktem leśnym i dobrej jakości drogą asfaltową. Piknik można zrobić np. przy ruinach huty "Józef" lub na parkingu przy "Bartku".

 

 1. Ośrodek edukacji leśnej „Leśna Klasa”

  Prezentowana trasa rowerowa zaczyna się w Suchedniowie. Ruszamy od skrzyżowania ul. Mickiewicza z E77 i ul. Zagórską (dawny Kruk), jedziemy czarnym szlakiem w kierunku „Czerwonej Góry”. Po lewej stronie mijamy ośrodek edukacji leśnej „Leśna klasa”, w którym warto zaplanować wizytę wybierając się na wycieczkę w kilka rodzin. Ośrodek wyposażony jest w tablice poglądowe o tematyce omawiającej gospodarkę leśną, łowiecką, ochronę przyrody itp. oraz różnego rodzaju eksponaty związane przede wszystkim z leśnictwem. Szlak wiedzie utwardzoną drogą wśród lasów, warto zwracać uwagę na oznakowanie szlaków i spoglądać od czasu do czasu na mapę (niektóre niestety zawierają błędne/nieaktualne oznakowania).

  Po ok. 30-45 minutach jazdy (5-6 km od rozpoczęcia) czeka nas podjazd pod Czerwoną Górę (ok. 40 m przewyższenia), który może zmęczyć nie tylko dzieci, ale i rodziców. Pamiętajmy, że w okolicach cały czas aktywnie prowadzona jest wycinka drzew, możemy więc trafić na maszyny i samochody transportujące drewno.

 2. Rezerwat ścisły "Świnia Góra"

  Po ok. 1-1,5 km za Czerwoną Górą skręcamy w lewo razem z zielonym szlakiem w ubitą leśną ścieżkę, w kierunku rezerwatu ścisłego Świnia Góra, do którego dojedziemy po ok. 3,5 km. Rezerwat zajmuje powierzchnię 50,63 ha, a „utworzony został w celu zachowania, ze względów naukowych i dydaktycznych, fragmentu leśnego z naturalnymi i charakterystycznymi dla regionu Gór Świętokrzyskich, zbiorowiskami drzewostanów mieszanych.”[1]. Na teren rezerwatów ścisłych, ze względu na ich niezwykłe walory przyrodnicze, wstęp jest ograniczony, dlatego my możemy obejrzeć go jedynie zza ogrodzenia. Od Świniej Góry kierujemy się dalej zielonym szlakiem, już trasą asfaltową, w kierunku wsi Jasiów. Jest to bardzo przyjemna, prosta trasa, niezwykle rzadko uczęszczana przez samochody.


  [1] http://www.radom.lasy.gov.pl/web/suchedniow/15066

 3. Ruiny huty „Józef” w Samsonowie

  Dojeżdżając do drogi 750 we wsi Jasiów, skręcamy w prawo w kierunku Samsonowa. Bezpośrednio przy drodze, znajdują się ruiny „Huty Józef”, wybudowanej w latach 1818-1822 z inicjatywy Stanisława Staszica, a zniszczonej przez Rosjan, w odwecie za dostarczanie broni niezwykle aktywnym na tym terenie powstańcom styczniowym. Na terenie Huty, w trakcie wojny obronnej 1939 r. polski żołnierz stoczył walkę z oddziałem niemieckim, co upamiętnione jest także pamiątkową tablicą. Zwiedzając ruiny uczulmy dzieci by zachowały ostrożność.

 4. Dąb Bartek

  Wracamy drogą nr 750 w kierunku Zagnańska żeby zobaczyć jeden z najstarszych dębów w Polsce – Bartka. Ma on ok. 670 lat, 30 m wysokości i prawie 10 m obwodu pnia! Bartek robi naprawdę niesamowite wrażenie, nawet mimo tego, że jest bardzo zniszczony i podtrzymywany przez specjalne podpory. Cały czas trwają prace mające na celu uratowanie Bartka. Obok rośnie „mały Bartek”, zasadzony w 1966 r. w 1000 lecie państwa Polskiego.

  Do Suchedniowa wracamy boczną trasą wzdłuż drogi S7 (uwaga, trzeba się liczyć z możliwością zamknięcia przejazdu przy barze Echa Leśne!), a następnie „starą 7” przez Gózd, Łączną i Ostojów.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.