dzisiaj jest środa, 22 maja 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Z Babą Jagą za pan brat czyli... Muzeum Zabawek i Zabawy

Czeka Was 631 m2 zapełnionych przeróżnymi zabawkami, które w dodatku można dotykać, mimo że to przecież muzeum! Już po przekroczeniu bramy dzieci wpadają w wir zabawy, bowiem dziedziniec jest pomysłowym placem zabaw. Są tam zjeżdżalnie dla maluchów i starszaków, piaskownica, gry stolikowe, śmieszne rowerki i piłki. Na placu stoją też kolorowe rzeźby (np. ogromna żaba) i ławeczki, z których rodzice mogą obserwować swoje pociechy. Drugi kącik zabaw czeka w muzeum i jest utrzymany w klimacie afrykańskim; jest w nim mnóstwo pluszaków, drewniane klocki i układanki.

Same zbiory pogrupowane są w działy. Trudno opisać tu wszystkie niezwykłości, bo jest ich zbyt wiele. Dla zachęty wspomnimy o kilku z nich:

Zabawki historyczne: stanowią najcenniejszy dział zbiorów, niestety najmniej liczny. Najstarszym eksponatem jest niemiecka lalka woskowa z końca XVIII w. Są pochodzące z XIX w. żołnierzyki ołowiane, niemiecka miniaturowa maszyna do szycia, rzutnik na szklane przezrocza. Są też gry z okresu międzywojennego, m.in. "Lotto", chińska "Mah Jong", unikatowe domino, wykonane z kości i hebanu czy też jo - jo z lat 30. XX w.

Zabawki etnograficzne: zabawki charakterystyczne dla wszystkich ośrodków zabawkarstwa ludowego w Polsce (koniki, klepaki, gliniaki) oraz eksponaty ludowe z Węgier, Czech i Słowacji. Jest to największy zbiór zabawek ludowych w Polsce. Wszystkie wykonane są z naturalnych materiałów, przy użyciu dawnych stolarskich narzędzi: "dłuta", "kozika", "kobyłki". Ręcznie zdobione i malowane.

Zbiory artystyczne: lalki i inne wyroby z pracowni artystycznych, są to, m.in. lalki z Pracowni Lalki Artystycznej "Kasia" w Pilźnie, lalki z masy termoutwardzalnej, wykonane przez krakowską artystkę Izabelę Bogacz - Rostworowską czy lalki teatralne autorstwa Ewy Wyczesany ze Starachowic. W tym dziale znajdują się także kolekcje wyrobów artystycznych: m.in. kolekcja ponad 3 tys. żab - rzeźb, zabawek, różnych przedmiotów codziennego użytku w kształcie żab lub z ich wizerunkiem (pojemniki, deski do krojenia, mydelniczki, przyciski do papieru itp.), broszek, breloków i wielu innych. Kolekcję uzupełniają karty pocztowe z żabami, ilustracje, fotografie. Eksponaty podarował Muzeum Stanisław Rusiecki z Londynu, który wraz z nieżyjącą już żoną Ewą, gromadził ten zbiór przez wiele lat.

Zabawki współczesne: wyroby nieistniejących już w większości, polskich spółdzielni zabawkarskich, zakładów produkcyjnych, rzemieślników oraz wyroby firm zagranicznych od lat 60. XX w. Znajdują się tu także zabawki znane współczesnym maluchom: klocki Lego i lalki Barbie, maskotki, pluszaki, gry.

Modele: latające, pływające i jeżdżące, wykonane z kartonu i plastiku. Najcenniejszymi eksponatami są mikromodele szkutnicze Władysława Herbusia z Kielc. Jest on sześciokrotnym mistrzem świata w modelarstwie okrętowym w klasie C-4 (skala modelu 1:250 i mniejsze; modele od podstaw). Najbardziej utytułowanym modelem jest ORP ,,Piorun" (mistrzostwo świata kolejno w latach: 1987, 1989, 1991). Autorem drugiej kolekcji modelarskiej jest kielczanin Jerzy Kuzka, który z niezwykłą starannością sklejał i malował każdy z 50 plastikowych modeli samolotów w skali 1:72. Są odrzutowce, szybowce i modele szkolne. Na dwóch modelach kartonowych Jerzy Kuzka namalował... Baby Jagi na miotłach. W skład trzeciej kolekcji wchodzi 20 kartonowych żaglowców autorstwa Rafała Polaka: modele składane i sklejane z gotowych elementów. Autor traktuje składanie żaglowców i innych elementów pływających jako dobrą rozrywkę i ciekawy sposób spędzania wolnego czasu. Kolekcja samochodów Pawła Gawrona z Kielc - została zaprezentowana w ramach obchodów 25-lecia Muzeum Zabawek i Zabawy. Paweł Gawron jest 79-letnim miłośnikiem miniaturowej motoryzacji. Autor kolekcji współtworzył wystawę. Niektóre prezentowane modele samochodów mają otwierane drzwi, bagażniki, maski, ruchome koła.

Zbiór zabawek specjalnych: W zbiorach znajdują się prace dziecięce wyróżnione w konkursie "Zabawka Przyjazna Dziecku", cyklicznie organizowanym przez Muzeum, jak również dzieła twórców profesjonalnych czy ludowych. Są to zabawki dydaktyczne, prace plastyczne i literackie oraz prezentacje multimedialne.

 

Atrakcje w pobliżu

Komentarze

Gość - Tomek 2014-02-05 18:35 przyznana ocena:

Polecam. Fajna wystawa. Naprawdę warto zobaczyć. Ja byłem bardziej zainteresowany niż mój 4-letni syn. Można sobie powspominać czym człowiek się bawił w dzieciństwie.

Gość 2014-09-09 12:14 przyznana ocena:

Muzeum ciekawe w sumie tylko dla dorosłych, ponieważ można powspominać jakimi zabawkami bawilismy się w dzieciństwie.
Na wewnętrzym dziedzińcu nie było w ogóle zabawek dla dzieci, o których jest mowa w artykule.

KĘDZIOR 2016-08-29 19:42 przyznana ocena:

Wspaniałe miejsce, świetna zabawa dla dorosłych jak i dzieci, a w szczególności dla dzieci. Trzeba zarezerwować przynajmniej ok trzech godzin. Polecam, jeszcze raz polecam. Rewelacyjne miejsce.

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.