dzisiaj jest środa, 22 maja 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Rezerwat „Kadzielnia”

Na obszarze 0,6 hektara znajduje się największe na Kielecczyźnie skupisko jaskiń – 26. Ochronie podlega najwyższa część wyniosłego skalnego cypla, tzw. Skałka Geologów, wznosząca się pośrodku nieczynnego od 1962 r. kamieniołomu.

Nazwa rezerwatu „Kadzielnia” pochodzi od zbierania na nim w dawnych czasach ziół na kadzidło dla potrzeb katedry. 16 z 26 jaskiń występuje w masywie Skałki Geologów - przy wypatrywaniu wejść do grot przyda się lornetka! Największa, Szczelina Kadzielniańska, liczy 140 m długości.

W dalekiej przeszłości w pieczarach chroniły się nosorożce włochate i niedźwiedzie jaskiniowe. Podczas spacerów nie zawadzi poszukać skamieniałości. Naukowcy natrafili tu m.in. na ślady ryb pancernych sprzed 350 mln lat, kiedy na terenach dzisiejszej Kielecczyzny rozciągało się morze.

Obecnie utworzono tu tarasy widokowe, alejki spacerowe a nawet amfiteatr, w którym latem odbywają się koncerty. Skałka Geologów otoczona jest z trzech stron tzw. Szmaragdowym Jeziorem. Niezwykły kolor wody jest efektem zjawiska optycznego - promienie światła odbijają się od zlasowanego wapienia. Kilka lat temu, na skutek eksploatacji wód podziemnych, wody z wyrobiska zaczęły zanikać, ale ostatnio znów wypełniają one dno wyrobiska.

W południowej części wyrobiska znajduje się wspomniany amfiteatr na 5 tys. osób. Przez pewien czas funkcjonowało w nim szerokoekranowe kino, a tradycyjnie odbywają się tu koncerty Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej, który organizowany jest w miesiącach wakacyjnych.

Ciekawostka! Z tarasów widokowych obserwować można w kierunku południowym panoramę Pasma Dymińskiego z Górą Telegraf, Pasma Posłowickiego z Górą Pierścienicą; w kierunku południowo-zachodnim, panoramę Góry Biesak, przełom rzeki Bobrzy, pasmo Zgórskie z Górą Patrol; w kierunku zachodnim krajobraz Pasma Kadzielniańskiego z Karczówką; w kierunku północnym Wzgórza Tumlińskie.

Uwaga! Warto wybrać się do rezerwatu „Kadzielnia” na spacer, ale nie w bardzo upalne dni, bo z powodu ukształtowania terenu i przebiegu ścieżki jest tu bardzo gorąco, a znalezienie miejsca ocienionego jest raczej niemożliwe.

 

Komentarze

Gość 2014-09-09 12:15 przyznana ocena:

Rzerewat Kadzielnia nieatrakcyjny dla dzieci.

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.