dzisiaj jest piątek, 04 grudnia 2020
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Wydarzenia dla rodzin z dziećmi od 0 do 3 lat - Muzeum Pana Tadeusza

2018-09-08 23:27
 • sobota, 29 września 2018, godz. 10.00–14.30 
  wydarzenia towarzyszące dla rodziców ze studyjnym udziałem muzealników
 • wszystkie wydarzenia są bezpłatne
 • szczegółowe informacje na temat poszczególnych wydarzeń znaleźć można na stronie internetowej Muzeum Pana Tadeusza oraz na stronach poszczególnych instytucji; na część spotkań i warsztatów obowiązują wcześniejsze zapisy (wg ustaleń organizatorów)
 • zapisy od 3 września 2018 

Wyszehradzka konferencja dla muzealników organizowana przez Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich ma stworzyć możliwość wymiany doświadczeń i inspiracji w pracy z nieoczywistym gościem muzeum czy galerii sztuki – dzieckiem w wieku do 3 lat oraz jego rodzicem.

Wielu rodziców, planując weekendowe atrakcje dla swoich pociech, staje przed dylematem: czy dzieci w muzeum nie będą się nudzić? Czy przypadkiem nie zniszczą eksponatów lub nie zakłócą wizyty innym zwiedzającym? Czy z niemowlakiem można w ogóle przyjść do muzeum czy galerii sztuki? Co maluchy zyskają na wizycie w takiej placówce? Czy znajdzie się tam miejsce, by dziecko przewinąć lub nakarmić? W końcu: czy trzeba się do wizyty wcześniej przygotować? Celem akcji #muzealniaki, którą zainicjowało Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu, jest udowodnienie, że wizyta w muzeum czy galerii sztuki może być dla rodziców z dziećmi niezwykle interesującą przygodą. Instytucja kultury często okazuje się miejscem pozytywnie wpływającym na percepcję i rozwój dzieci, ale jest też wciąż – z jednej strony dla osób, które tworzą program instytucji, a z drugiej dla rodziców – miejscem do tego celu nieoczywistym.

Zdaniem organizatorów akcja #muzealniaki ma potencjał, aby wejść z poziomu regionalnego na krajowy i międzynarodowy. Przyczynkiem do tego ma stać się właśnie konferencja z udziałem gości z Polski i pozostałych krajów grupy V4 (Czechy, Słowacja, Węgry) oraz innych krajów europejskich. Celem spotkania będzie wspólna analiza oferty kulturalnej dostępnej dla najmłodszych i ich rodziców w każdym z krajów oraz debata, jak w tym kontekście zlikwidować bariery i wzajemną nieufność, które są zarówno po stronie widza, jak i muzealnika.

Podczas dwóch pierwszych dni konferencji (27 i 28 września) w Muzeum Pana Tadeusza spotkają się eksperci i przedstawiciele międzynarodowych instytucji muzealnych, którzy opowiedzą o swoich doświadczeniach i ofercie dla najmłodszych widzów oraz wystąpią w dyskusjach panelowych z udziałem rodziców.

W trzecim dniu konferencji (29 września) zaplanowano wydarzenia towarzyszące dla rodziców z dziećmi, które odbywać się będą ze studyjnym udziałem muzealników.

Szczegółowe informacje na temat sobotnich wydarzeń znaleźć będzie można na stronie internetowej Muzeum Pana Tadeusza oraz na stronach poszczególnych instytucji (Centrum Sztuki WRO, Centrum Poznawcze Hali Stulecia, Centrum Historii Zajezdnia, Muzeum Poczty i Telekomunikacji, Fundacja Art. Transparent, Pawilon Czterech Kopuł. Muzeum Sztuki Współczesnej, Muzeum Współczesne Wrocław). Wszystkie wydarzenia odbywają się bezpłatnie, na część spotkań i warsztatów obowiązują wcześniejsze zapisy, które prowadzone będą od 3 września 2018.

Projekt “#muzealniaki/musekids: Visegrad Conference. Museum not only for adults!” jest finansowany ze środków Funduszu Wyszehradzkiego / #muzealniaki/musekids: Visegrad Conference. Museum not only for adults!” project is financed by the Visegrad Fund.

__________________________________________________

PROGRAM

 • sobota, 29 września 2018, godz. 10.00–14.30 
  Wydarzenia towarzyszące dla rodziców ze studyjnym udziałem muzealników
 • zapisy od 3 września 2018 
 • szczegółowe informacje na temat poszczególnych wydarzeń znaleźć można na stronie internetowej Muzeum Pana Tadeusza oraz na stronach poszczególnych instytucji. Wszystkie wydarzenia odbywają się bezpłatnie, na część spotkań i warsztatów obowiązują wcześniejsze zapisy (wg ustaleń organizatorów)

10.00 | „Brzdąc w refektarzu” – zajęcia dla najmłodszych dzieci z elementami sensoplastyki 
Zakład Narodowy im. Ossolińskich, ul. Szewska 37

 • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: zapisy@ossolineum.pl (od 3 września 2018)

Zapraszamy na wizytę w dawnym klasztornym refektarzu, który dzisiaj jest jedną z reprezentacyjnych sal Ossolineum i na którego sklepieniu można podziwiać malowidła zachowane z czasów klasztornych. W czasie spotkania rodzice dowiedzą się nieco więcej o tym niezwykłym miejscu, a dzieci będą mogły się ubrudzić, bawiąc w młodych malarzy fresków.

10.00 | „Kołysanie i tuptanie” – rodzinny spacer szlakiem tajemnic Hali Stulecia
Centrum Poznawcze Hali Stulecia, ul. Wystawowa 1

 • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy przez formularz rezerwacji na stronie www.centrumpoznawcze.pl, zakładka „PROJEKTY I EDUKACJA” (od 3 września 2018)

Hala Stulecia ma swoją niezwykłą historię i mnóstwo zakamarków, do których poznania zapraszamy specjalnym szlakiem, przygotowanym dla najmłodszych: niesionych, wiezionych lub tuptających za rękę z mamą czy tatą. Spacer zawiera elementy dedykowane dla najmłodszych odbiorców, którzy będą mogli poznać Halę Stulecia na własny sposób.

11.00 | „Pan Tadeusz” bez dolnej granicy wieku – interaktywne spotkanie z poematem Adama Mickiewicza
Rynek 6, przed wejściem do Muzeum Pana Tadeusza

 • wstęp wolny

Muzealny próg bywa barierą (nie tylko fizyczną) dla rodziców z malutkimi dziećmi. Podczas wydarzenia zwrócimy uwagę spacerujących po wrocławskim Rynku na muzeum w Kamienicy pod Złotym Słońcem.
Przeczytamy dzieciom fragmenty „Pana Tadeusza”, obejrzymy ilustracje do epopei powstałe na przestrzeni wieków i sprawdzimy, czy utwór nadaje się już „od kołyski”.

11.30 | „Brzdąc w muzeum” – zajęcia dla niemowląt w przestrzeni muzealnej
Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6

 • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: zapisy@ossolineum.pl (od 3 września 2018)

Niemowlę wśród wielkiej sztuki, dziecko raczkujące po muzealnym parkiecie albo śpiące w otoczeniu pięknych obrazów. „Brzdąc w muzeum” to zajęcia, które pozwalają doświadczać kultury wspólnie – rodzicom i ich bardzo malutkim dzieciom.

12.00 | „Kreatywne mamy, kreatywne babcie!” – zajęcia dla rodziców i opiekunów, podczas których dzieci spędzają czas na muzealnym placu zabaw
Muzeum Poczty i Telekomunikacji, ul. Zygmunta Krasińskiego 1

 •  obowiązują zapisy pod numerem telefonu: 713436765 (od 3 września 2018)

Lubicie haftować, szydełkować lub tworzyć ekologiczne gadżety? Chcielibyście spędzić kreatywnie czas w muzeum z małym dzieckiem? Zapraszamy na wyjątkowe międzypokoleniowe warsztaty artystyczne, prowadzone przez kreatywne seniorki. Będziemy szyć, malować i tworzyć artystyczne kompozycje decoupage. W tym czasie dzieci będą spędzać wesoło czas na muzealnym placu zabaw.

12.00 | „Chustospotkanie” – praktyczne zajęcia na temat noszenia dzieci także w muzeum
Centrum Historii Zajezdnia, ul. Grabiszyńska 184

 • wstęp wolny

Spotkanie przyszłych i obecnych rodziców, luźne chustopogadanki na temat bezpiecznego noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich, pomoc doradcy przy wiązaniach, pokaz klasycznego wiązania dla dzieci od urodzenia.

12.00 | Baby Art Walk! z Fundacją Art Transparent – spotkanie ze sztuką dla rodziców i dzieci –oprowadzanie kuratorskie po wystawie TIFF Festival we współpracy z Muzeum Współczesnym  
Muzeum Współczesne Wrocław, pl. Strzegomski 2a

 • wstęp wolny

„BAW! Baby Art Walk” to wspólne spacery i odwiedziny we wrocławskich instytucjach kultury, galeriach, muzeach oraz spotkania z artystami lub oprowadzania kuratorskie po aktualnych wystawach. Fundacja Art Transparent zaprasza wszystkich rodziców na spotkania ze sztuką, wspólne zwiedzanie wystaw, dyskusje o współczesnych problemach, a czasem po prostu na kawę i rozmowy o wesołym losie rodzica.

12.30 | Cyjanospacer – rodzinny spacer po mieście: z Centrum Sztuki WRO do instalacji Cyjanometr
Centrum Sztuki WRO, ul. Widok 7

 • wstęp wolny

Myślicie czasem o niebieskich migdałach? Dołączcie koniecznie do rodzinnego spaceru, podczas którego będziemy tropić niebieskości na trasie z WRO do Cyjanometru – instalacji w przestrzeni publicznej Wrocławia, inspirowanej XVIII–wiecznym przyrządem do pomiaru odcieni nieba. Dowiemy się kilku ciekawostek o barwie niebieskiej, a także tego, jak działa ta miejska instalacja.

12.30 | Muzealne poruszenie – sztuka dotyku – zajęcia ruchowe dla rodziców i dzieci 
Pawilon Czterech Kopuł. Muzeum Sztuki Współczesnej. Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu, ul. Wystawowa 1

 • obowiązują zapisy: +48 71 712 71 81 lub edukacja.pawilon@mnwr.pl (od 3 września 2018)

Ruch i taniec wspierają bliskość rodzica i dziecka, wspólne podziwianie dzieł sztuki także. Natchnieniem do poszukiwania gestu i budowania relacji w ruchu będą rzeźby, ich forma, wielkość, tworzywo. Taniec w muzealnych salach w otoczeniu sztuki współczesnej to prawdziwe „muzealne poruszenie”.

Program konferencji dostępny na stronie internetowej muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl: https://muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl/pl/program-edukacyjny/muzealniaki-miedzynarodowa-konferencja-wyszehradzka

organizator:

Zakład Narodowy im. Ossolińskich

Muzeum Pana Tadeusza

partnerzy zagraniczni:

Regionální muzeum a galerie v Jičíně
Múzeum v Kežmarku
Petőfi Irodalmi Múzeum                     

patronat/patronage:

Projekt “#muzealniaki/musekids: Visegrad Conference. Museum not only for adults!” jest finansowany ze środków Funduszu Wyszehradzkiego / #muzealniaki/musekids: Visegrad Conference. Museum not only for adults!” project is financed by the Visegrad Fund.

partnerzy polscy:

Fundacja Fundacja Art Transparent
BAW! Baby Art Walk
BWA Wrocław – Galerie Sztuki Współczesnej
Centrum Poznawcze Hali Stulecia
Centrum Sztuki WRO
Centrum Historii Zajezdnia
Muzeum Architektury we Wrocławiu
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu
Panorama Racławicka
Pawilon Czterech Kopuł
Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu
Muzeum Współczesne Wrocław
Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju
Muzeum Powozów Galowice
Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej
Muzeum Miedzi w Legnicy
Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki
Muzeum Ceramiki w Bolesławcu
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
Muzeum Porcelany w Wałbrzychu
Stowarzyszenie Muzealników Polskich Oddział Dolnośląski

MPK Wrocław

patroni medialni:

Edki Blog
Blog Dolny Śląsk dla Uli
Blog Podróże z Mamą i Tatą
CzasDzieci.pl
DzieciakiwPlecaki.pl
ŁadneBebe.pl
Radio Wrocław
Radio Ram
Radio Wrocław Kultura
Rodzic w mieście
Sisandkids.pl
TuWrocław.com
Wrocław.pl
VisitWroclaw.eu

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.