dzisiaj jest piątek, 24 maja 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Panorama Racławicka z dziećmi

2018-09-10 09:03

Powstanie kościuszkowskie

W naszej historii nie brakuje walk narodowowyzwoleńczych. Jedną z nich było powstanie kościuszkowskie a chyba najsłynniejszą z bitew podczas insurekcji kościuszkowskiej była bitwa pod Racławicami stoczona w roku 1794 r. Jeden z epizodów tej bitwy stał się tematyką obrazu prezentowanego we Wrocławiu.

Jak powstała Panorama Racławicka?

Idea namalowania obrazu narodziła się w roku 1892. Jej inicjatorem był Jan Styka. Swój pomysł J. Styka zaprezentował najpierw dyrektorowi Powszechnej Wystawy Krajowej, Zdzisławowi Marchwickiemu. Z uwagi na ogrom przedsięwzięcia (panorama miała kosztować 100 tysięcy złotych reńskich) powołano do życia Komitet Organizacyjny Panoramy Racławickiej. Zasiedli w niej między innymi: Wojciech hrabia Dzieduszycki, znani malarze – Juliusz Kossak i Józef Brandt, nie zabrakło w niej także zajmujących wysokie stanowiska urzędników lwowskich i bankierów. Do współudziału przy tworzeniu panoramy Józef Styka zaprosił Wojciecha Kossaka. W sumie nad obrazem pracowało aż 7 malarzy. Po skończeniu (w 1894) dzieło zostało umieszczone w specjalnie w tym celu zbudowanej rotundzie. Co ciekawe, bardzo długo za jego jedynego autora uważany był Wojciech Kossak. Powszechna Wystawa Krajowa we Lwowie została otwarta 5 czerwca 1894 roku przez arcyksięcia Karola Ludwika. Obraz oczarował zwiedzających.

Dalsze dzieje Panoramy Racławickiej

1 września 1939 roku wybucha II wojna światowa. 20 września Lwów zostaje zajęty przez wojska radzieckie, rotunda, w której znajdowała się Panorama nie zostaje jednak zamknięta. Wstęp do rotundy stał się niemożliwy dopiero w roku 1941, kiedy do miasta wkroczyły wojska niemieckie. W 1944 roku na rotundę spadły bomby, obraz został rozdarty i podziurawiony. Obraz został zabezpieczony przez dalszymi zniszczeniami, nawinięty na walec i ukryty w krużgankach klasztoru ojców benedyktynów. Po zakończeniu II wojny światowej udało się go odzyskać (Lwów znalazł się poza granicami Polski). Podjęto decyzję, że trafi on do Wrocławia. Nie był udostępniany przez wiele lat. Dla zwiedzających udostępniono go dopiero w roku 1985. Podobnie jak we Lwowie, także we Wrocławiu eksponowany jest w specjalnie do tego celu zbudowanej rotundzie. Obraz można podziwiać w sezonie zimowym od wtorku do niedzieli, w sezonie letnim przez 7 dni w tygodniu.

Panorama Racławicka była i jest celem licznych wycieczek, także rodzin z dziećmi. Warto tam zabrać dzieciaki, bo tak wspaniałe dzieło może je zachwycić - szczególnie chłopaków. Swoim ogromem, liczbą postaci - bo przecież dzieci lubią malować ;)

Panorama miała wiele szczęścia, przeszła wiele trudnych chwil, ale dzięki wysiłkom wielu osób udało się ją uratować dla następnych pokoleń. Dzisiaj trudno jest nam sobie wyobrazić Wrocław bez Panoramy Racławickiej. Ci, którzy chcą zobaczyć nie tylko monumentalne dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka, ale także ciekawe miejsca we Wrocławiu, koniecznie muszą przyjechać do miasta na dłużej. Mogą zatrzymać się w komfortowo wyposażonych, położonych w centrum miasta apartamentach. 

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez blog cowewroclawiu.pl na którym znajdziecie szereg informacji o Wrocławiu i Dolnym Śląsku.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.