dzisiaj jest piątek, 24 maja 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Wyjazd w góry z dziećmi - jak się przygotować do wycieczki?

2022-11-04 18:08

Ciepłe ubrania to podstawa

Oczywiście, istotne jest to w jakiej porze udamy się w góry z dziećmi. Jeżeli jest to pora zimowa, to wręcz koniecznością jest wyposażenie dziecka w grubą odzież, która ochroni go przed chłodnym powietrzem. Nikt nie chce wrócić z chorobą, która przecież rozprzestrzeni się po domownikach, co może sprawić prawdziwą plagę i tym samym unieruchomić całą rodzinę. Zabranie w tym czasie kurteczki, bluzy, spodni to podstawa. Nie można również zapomnieć o bieliźnie termoaktywnej, która zachowuje temperaturę ciała, co w górach ma niemałe znaczenie.

Największym błędem, który można popełnić to właśnie brak wyposażenia dzieci w ciepłe ubrania. Nawet jeżeli mamy okres letni, należy pamiętać, że pogoda w górach robi "swoje", więc temperatura jest niższa oraz zmienia się w oka mgnieniu. Nawet pomimo wyższych temperatur, warto zabrać ze sobą cieplejszą odzież, która co prawda nie musi być zimową, ale niech będzie taką, która zapewni ciepło organizmowi i ochroni go przed deszczem.

Nie można zapomnieć o wygodnych butach

Chcąc zadbać o odpowiednie wyposażenie naszego dziecka, należy wspomnieć o tym, żeby miało na sobie wygodne buty, które będą przeznaczone do chodzenia po górach. Muszą być to dobre buty górskie, ponieważ bezpieczeństwo nawet na pozornie najłatwiejszych szlakach jest podstawą. Może się okazać, że kamień będzie na tyle ostry, że przebije podeszwę zwykłego buta. Obuwie trekkingowe dobrej jakości stawia na to, aby stopa była chroniona i tym samym żadne ostre przedmioty nie wbijały się w nogę.

Buty trekkingowe spełniają również funkcję stabilizacyjną. Górskie podłoże nie jest równe, więc nawet chwila nieuwagi sprawia, że noga może się poślizgnąć. Właśnie dlatego warto mieć na sobie buty trekkingowe, a dodatkowo sprawdzą się na deszczowe wycieczki, bo taka pogoda również może się przytrafić. Chodzenie po śliskich kamieniach czy niewygodnym podłożu służy różnego rodzaju kontuzjom, więc jeżeli chcemy, by nasze dziecko nie spędzało czasu w klinikach z tytułu urazu, trzeba zakupić dobre buty do chodzenia po górach.

Poziom sprawności fizycznej dziecka jest równie ważny

Istotnym czynnikiem, który determinuje wybór trasy jest wiek dziecka. Jeżeli nasze dziecko jest sprawne, silne i ma powiedzmy 13-15 lat, to możemy spokojnie pójść z nim w góry, natomiast jeżeli jest to małe dziecko, które ma 7-8 lat, to trzeba podwójnie o nie dbać. W takiej sytuacji nie wybierzemy trudnej trasy, tylko będziemy chcieli zadbać w pierwszej kolejności o ich bezpieczeństwo.

Górskie wycieczki wraz z dziećmi są o tyle uciążliwe, że młodzi bywają kapryśni. Kwestią rodziców jest to, aby zaszczepić w swojej latorośli pasję. Warto czytać blog Góryaktywnie.pl, aby dowiedzieć się więcej o górskich nowościach, trasach i wyposażeniu również naszych dzieci. Wracając jednak do głównego wątku, to czasami bywa tak, że dzieci marudzą i mówią "chcę do domu". Jest to dla nich swoisty trening charakteru, ale pokazanie również, że górskie wycieczki mają wiele zalet - aktywność fizyczna, przebywanie na świeżym powietrzu oraz poznawanie nowych terenów. Należy jednak mieć świadomość charakteru swojej pociechy, aby wypad nie zamienił się w prawdziwy koszmar.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.