dzisiaj jest wtorek, 25 stycznia 2022
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Wakacyjny wyjazd w góry, poznaj uroki Pienin

2021-03-10 00:38

Pieniny - położenie i najważniejsze atrakcje

Pieniny leżą na samym południu Polski, ponad 100 km od Krakowa i około 60 od popularnego latem i zimą Zakopanego. Całe pasmo górskie ma około 35 km długości i 6 km szerokości, a przedziela je przełom Dunajca. Niezwykle ciekawą częścią Pienin są Pieniny Małe, które ciągną się między Dunajcem od Szczawnicy, przez przełęcz Rozdziele. Najwyższym szczytem jest tutaj Wysoka (1050 m n.p.m.).

Rezerwat przyrody Biała Woda fot. hotelsmile.pl

Dunajec przepływa przez ścięte, wysokie do 300 metrów ściany wapiennych skał, co sprawia, że spływ tą rzeką wiąże się z niesamowitymi walorami wizualnymi. Tym samym Pieniński Przełom Dunajca jest największą atrakcją regionu, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy można skorzystać z usług flisaków z tratwami i podziwiać białe skały z poziomu wody. Przełom Dunajca ma około 8 km długości, ciągnie się pomiędzy Sromowcami Niżnymi a Szczawnicą. W tym miejscu rzeka przepływa przez wiele zakoli, za każdym odkrywając przed turystami kolejne fascynujące krajobrazy.

Szlaki górskie i ścieżki rowerowe

Wakacyjny wyjazd rodzinny powinien wiązać się z poznawaniem gór podczas pieszych wędrówek lub rowerowych przejażdżek. Trasy w Pieninach są idealne do stawiania pierwszych kroków na szlakach ze względu na przystępną wysokość szczytów. Te trudniejsze drogi można skrócić lub pokonać je tylko częściowo, pozwalając sobie na relaks, odpoczynek na łonie natury i cieszenie się wolnym czasem. Rodzinom, które wybrały hotel w Szczawnicy, w szczególności polecić można trzy trasy. Pierwszą będzie Wąwóz Homole – Palenica. Trasa biegnie od Wąwozu Homole przez Polanę pod Wysoką, Durbaszkę, Szafranówkę do Palenicy i ma 9,5 km. Kolor szlaku to zielony, niebieski i żółty, a czas jego pokonania wynosi około 3 godzin. Jest to najdłuższy ze szlaków, który prowadzi przez Małe Pieniny i polanę pod najwyższy ze szczytów Pienin. Pomimo długości nie powinien przerażać nawet rodzin z dziećmi, ponieważ z Palenicy zjechać można kolejką, a to dodatkowa dla nich atrakcja. Przy okazji zobaczyć można najbardziej znane i ukochane przez turystów miejsca w Pieninach, dzięki czemu to także znakomita propozycja dla osób, które w górach spędzą jedynie krótki urlop lub weekend.

Spływ Dunajcem fot. hotelsmile.pl

Kolejną ciekawą trasą jest ta, która prowadzi od schroniska PTTK Trzy Korony, przez Szopczański Potok, Kosarzyska na Trzy Korony. Ma długość 2,7 km i kolor żółty, zielony i niebieski, a jego pokonanie trwa zaledwie 1,5 godziny. Trasa rozpoczyna się w schronisku i wiedzie na najpopularniejszy i najbardziej charakterystyczny szczyt w Pieninach. Co prawda latem jest oblegany i nie sposób tutaj zaznać ciszy i alienacji, ale wynagradza to pięknymi widokami. Trzecim szlakiem, który warto wybrać podczas wakacji w górach, jest tzw. Droga Pienińska. Przebiega od Szczawnicy przez Przełom Dunajca do Czerwonego Klasztoru, a przejście 8,6 km zajmuje dwie i pół godziny. Kolorem szlaku jest czerwony. To szlak, który pozwoli na podziwianie Pienin nie z góry, ale z dołu. Droga Pienińska biegnie wzdłuż Dunajca i przekracza granicę ze Słowacją w kierunku Czerwonego Klasztoru. To tutaj też można spłynąć Dunajcem dzięki flisakom z tratwami i podziwiać wspomniane już wysokie skały. Trasa jest długa, ale płaska i świetnie sprawdza się nie tylko jako szlak dla rodzin z dziećmi, ale także rowerowy.

Zabytki i najważniejsze miejscowości

Jedną z najbardziej znanych miejscowości w Pieninach jest Szczawnica. Swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim źródłom leczniczych wód mineralnych oraz łagodnemu, ciepłemu klimatowi. To nie tylko baza lecznicza, ale także centrum turystyki, gdzie łatwo o świetny nocleg podczas wakacji. Szczawnica może pochwalić się zabytkowymi budynkami kurortowymi z przełomu XIX i XX wieku. Ulica Zdrojowa ma niesamowitą atmosferę, piękny jest też Park Górny z Dworkiem Gościnnym i wyjątkowym Placem Dietla. Spacerując po Szczawnicy, warto zajrzeć do kościoła Św. Wojciecha Biskupa i Męczennika z XIX wieku.

Polecamy Szczawnicę jako bazę wypadową, ponieważ z miejscowości wychodzi Droga Pienińska, która kończy się po słowackiej stronie i szlak niebieski, który prowadzi na Przehybę. Miejscowość jest też częścią trasy Trzy Korony – Wysokie Skałki, Dzwonkówka – Palenica – Szafranówka.

Zamek Dunajec w Niedzicyf ot. hotelsmile.pl

Rodziny, które wybrały się na wczasy w górach samochodem, mają też okazję do zwiedzenia okolicznych atrakcji. Koniecznie trzeba zobaczyć Cerkiew w Jaworkach, Zamek Czorsztyn i Zamek Dunajec w Niedzicy. Korzystając ze szlaku Droga Pienińska można także dojść do Słowacji, a tam nie brakuje lokalnych przysmaków, takich jak smażony ser lub pyszne czekolady.

Hotel Smile w Szczawnicy - oferta dla całej rodziny

Skoro już wiemy, że Pieniny i uzdrowiskowa Szczawnica to znakomite miejsce na wczasy z rodziną w górach, czas poszukać wyjątkowego noclegu. Żeby pokonywać górskie szlaki, cieszyć się rowerowymi eskapadami i móc z całą mocą podziwiać góry podczas spływu Dunajcem, przydadzą się noclegi w komfortowych pokojach, pyszne śniadania ze zdrowych i świeżych składników oraz syte obiadokolacje. Pobyt w hotelu SPA pozwoli też na zregenerowanie sił podczas masażu, pobytu w saunie fińskiej, łaźni parowej oraz na odpowiednie przygotowanie ciała do wysiłku w sali fitness. Ponieważ w górach chętnie wypoczywają całe rodziny z dziećmi, nie bez znaczenia są programy animacyjne dla maluchów pod czujnym okiem wykwalifikowanej kadry. Rodzinny hotel Smile w Szczawnicy oferuje to wszystko w praktycznych i atrakcyjnych cenowo pakietach. Dodatkowo gwarantuje bezpłatny dostęp do Strefy Aktywnego Wypoczynku, kąciku zabaw oraz placu zabaw dla dzieci. Na miejscu można też wynająć kijki Nordic Walking, korzystać z WiFi i zaparkować auto na monitorowanym parkingu. Hotel SPA z pięknym widokiem na Pieniny gwarantuje udane wakacje z dziećmi niezależnie od aury.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.