dzisiaj jest piątek, 24 maja 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kije trekkingowe – konieczność czy zbędny dodatek?

2022-06-15 17:19

Po pierwsze kije trekkingowe dają dodatkowe punkty podparcia w czasie pokonywania szlaków, dzięki czemu możemy jeszcze pewniej stawiać kolejne kroki. Jest to szczególnie ważne w czasie poruszania się z ciężkim plecakiem, kiedy duża waga bagażu może łatwo doprowadzić do zachwiania i utraty równowagi. Po drugie kije do trekkingu odciążają kolana podczas schodzenia. Dzięki temu możemy komfortowo pokonywać dłuższe trasy. Po trzecie używanie kijków daje szansę jeszcze szybszego pokonywania podejść. Możliwość wsparcia się i odepchnięcia sprawia, że znacznie szybciej znajdziemy się na szczycie. Pamiętajmy jednak, że kije do trekkingu dobrze sprawdzają się na górskich szlakach o umiarkowanej trudności. Na trudnych, skalistych i bardzo stromych drogach najczęściej kije troczy się do plecaka.

Budowa kijów trekkingowych

Choć wszystkie składane kije trekkingowe spełniają taką samą funkcję w czasie wędrówek, to jednak mogą się znacznie różnić między sobą, swoją specyficzną konstrukcją. Każde rozwiązanie niesie za sobą konkretne korzyści. Składane kije do trekkingu mogą być regulowane na dwa sposoby. Po pierwsze ich wysokość można dostosować za pomocą wewnętrznego systemu regulacji. Do zablokowania kija wystarczy wtedy skręcić odpowiednio segmenty na wybranej wysokości. Po drugie, długość kijów można regulować blokadami umieszczonymi na zewnątrz kija. Wystarczy tylko odpowiednio zacisnąć odpowiednią dźwignię. Kije trekkingowe regulowane po zredukowaniu wysokości do minimum można łatwo przewozić czy przenosić przytroczone do plecaka. Dodatkowo występują kije trekkingowe, które zamiast zsuwania do jednego elementu, są rozkładane na kilka części połączonych linką. Taki system, podobny jak w sondach lawinowych, sprawia, że kijki zajmują znacznie mniej miejsca w czasie transportu. Kije mogą się także różnić materiałem z którego zostały wykonane. Najpopularniejsze z nich to różne stopy aluminium, a także włókna węglowe, stosowane w najbardziej zaawansowanych konstrukcjach.

Jakie kije trekkingowe na początek?

Na początek przygody z trekkingiem świetnie sprawdzają się podstawowe kije do trekkingu z kolekcji znanych marek outdoorowych. Wybór kijów od producenta, który specjalizuje się w ekwipunku turystycznym, daje gwarancję wysokiej niezawodności nawet tych najprostszych modeli. Najczęściej są to kije trekkingowe aluminiowe, które cechują się dobrą trwałością i umiarkowaną wagą. Takie kije trekkingowe regulowane są najczęściej za pomocą wewnętrznego, skręcanego systemu lub zewnętrznych zacisków. Świetnie sprawdzają się na łatwiejszych szlakach zarówno w górach, jak i w mniej wymagającym terenie.

Jakie kije do trekkingu dla doświadczonych miłośników trekkingu?

Najbardziej doświadczeni miłośnicy trekkingu wybierają topowe modele. Cechują się one zwiększoną wytrzymałością oraz niską wagę, przez co świetnie sprawdzają się w czasie wymagających wypraw górskich. Topowe kije trekkingowe składane są często na 3 części za pomocą systemu znanego z sond lawinowych. Dzięki temu po złożeniu są bardzo krótkie i można je przenosić nie tylko przytroczone na zewnątrz plecaka, ale również w jego wnętrzu. Najlżejsze kije do trekkingu są często wykonywane z włókna węglowego, które pozwala zapewnić niezwykle niską wagę, przy zachowaniu wysokiej sztywności i wytrzymałości.

Jeśli wędrujesz także zimą, warto wybrać kije z dodatkowymi większymi talerzykami na śnieg lub możliwością ich dokupienia. Takie talerzyki bardzo ułatwiają poruszanie się w kopnym śniegu.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.