dzisiaj jest czwartek, 20 stycznia 2022
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Jakie kosmetyki dla małego alergika?

2018-12-13 10:07

Skóra dziecka jest zdecydowanie cieńsza i bardziej wrażliwa od skóry dorosłego człowieka – co prawda zbudowana jest ona z tych samych warstw, co dojrzała skóra, są one jednak zdecydowanie słabsze, a ich funkcje nie są wykonywane tak skutecznie. Pielęgnacja dziecięcej skóry jest więc dla rodziców nie lada wyzwaniem. Szczególnie, jeśli okaże się, że nasze dziecko jest alergikiem.

Jakie kosmetyki wybierać?

Niezależnie od tego, do czego dany kosmetyk ma służyć, powinien charakteryzować się kilkoma cechami, na które rodzice małych alergików muszą koniecznie zwracać uwagę. Po pierwsze, kosmetyki takie warto kupować w aptece, powinny one być hipoalergiczne oraz przetestowane dermatologicznie. Ważne, by były one bezzapachowe, nie zawierały sztucznych barwników oraz substancji konserwujących, a także rumianku, które mogą podrażniać delikatną skórę dziecka.

Pamiętać jednak trzeba, że kosmetyk, który może dobrze sprawować się przy jednym dziecku z alergią, niekoniecznie zadziała tak na drugie. Dobrze jest więc najpierw przetestować go na niewielkiej powierzchni dziecięcej skóry. Jeśli nie pojawi się żadna reakcja alergiczna – jest on gotowy do użytku.

Codzienna pielęgnacja

Do codziennej kąpieli teoretycznie wystarczy sama woda, jeśli następnie skóra młodego alergika zostanie odpowiednio nawilżona i natłuszczona. Warto jednak zastosować nieco emulsji, która przeznaczona jest do pielęgnacji wrażliwej i alergicznej skóry. Może to być emolient – preparat do nawilżania, natłuszczania i uelastyczniania skóry, stworzony z olejów mineralnych. Chroni skórę przed utratą wody i uzupełnia jej braki.

Jeśli decydujemy się na mydło, najlepsze będzie to, które dedykowane jest dziecięcym alergikom – zawiera ono naturalne składniki, nie wysusza skóry i dodatkowo jej nie podrażnia. Podobny powinien być szampon – hipoalergiczny, pozbawiony barwników i środków zapachowych. Wybrać można również specjalne olejki lub żele do pielęgnacji skóry głowy dzieci z alergiami.

Do nawilżenia i natłuszczenia najlepiej sprawdzą się emulsje do ciała w formie balsamów, mleczek lub kremów. Muszą to być jednak specyfiki do skóry alergicznej, charakteryzujące się wcześniej wymienionymi cechami.

Dla wrażliwej i podrażnionej skóry stworzone są również preparaty dermokosmetyczne, które silnie nawilżają i łagodzą powstałe podrażnienia. W zależności od pory roku, kremy takie powinny mieć również dodatkową ochronę – w lecie przed promieniami słonecznymi, a w zimie: przed wiatrem i mrozem (więcej na www.zdrowemaluchy.pl).

Warto także pamiętać, żeby oprócz delikatnych kosmetyków do pielęgnacji skóry swojego dziecka, równie rozważnie dobierać detergenty do prania jego ubranek. One także powinny być dedykowane alergikom – daje to dużą pewność, iż nie zawierają w sobie dodatkowo podrażniających składników.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.