dzisiaj jest niedziela, 04 grudnia 2022
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Czy warto wybudować dom letniskowy?

2017-10-17 09:41

Weekend i wakacje na działce

Dla wielu osób z większych miast, możliwość choćby kilkudniowego odpoczynku poza nim pozwala ładować akumulatory na kolejne tygodnie szybkiego tempa życia. Część osób wybiera się wtedy do hoteli, agroturystyk (jak my), ale znaczna część wyjeżdża na oddalone kilkadziesiąt, nawet ponad 100 czy 200 kilometrów działki. Tam, w swoim domku letniskowym, czują się najlepiej.

Wakacje na działce to już zdecydowanie większe wyzwanie, szczególnie dla osób eksploratorów, do których my należymy. Aby takie rozwiązanie się sprawdziło działka (na której możemy wybudować dom letniskowy lub dom mieszkalny - należy sprawdzić w planie zagospodarowania miejscowego) i domek letniskowy powinny być położone w miejscu atrakcyjnym - bliskość szlaków rowerowych, pieszych czy zbiorników wodnych na pewno zdecydowanie podnosi jakość wypoczynku w domku. Możliwość odbycia długich wycieczek rowerowych jest tym, co powoduje, że marzą mi się wakacje w takim domku. A wieczorem ognisko z rodziną i przyjaciółmi :)

Domek letniskowy to niestety znaczny wydatek, na który składa się zakup działki, zakup projektu domu, wybudowanie, urządzenie a następnie jego utrzymanie. Jest to też związanie z miejscem, z tym z jednym konkretnym miejscem. Jeśli ktoś jednak jest typem domatora a nie eksploratora lub ma na tyle możliwości (czasowych i finansowych) aby być wszędzie tam, gdzie chce, taki domek jest świetnym rozwiązaniem. Znam wiele osób, które spędzają wakacje i weekendy właśnie we własnym domku letniskowym i chwalą sobie taki sposób spędzania wolnego czasu.

Decydując o zakupie działki pod domem warto zwrócić uwagę na:

- sąsiedztwo domu (bary, ruchliwa droga, teren inwestycyjny w bliskiej odległości itp.);

- uzbrojenie działki w prąd, bieżącą wodę, kanalizację (w przypadku domków letniskowych najczęściej jest to szambo), dojazd o różnej porze roku; 

- charakter działki - czy nie jest na terenie podmokłym, zalewowym, o wysokim poziomie wód gruntowych.

O większość z tych rzeczy można wypytać potencjalnych sąsiadów, okolicznych mieszkańców, z którymi warto być w dobrych stosunkach.

Domek z bali czy murowany, a może szkieletowy?

Wybór technologii budowy domku letniskowego to jedna z najważniejszych decyzji. Będzie ona wpływała na wygląd i charakterystykę domu, koszty utrzymania, czas poświęcony jego utrzymaniu (szczególnie w miarę upływu lat) oraz możliwości aranżacji i przebywania w nim o różnych porach roku. Przykładowe projekty domów można obejrzeć w internecie, na targach czy imprezach pokazowych firm budowlanych, zajmujących się projektowaniem lub budową takich domków. Warto przy wyborze technologii odpowiedzieć sobie na pytanie ile czasu i w jakich porach roku będziemy chcieli spędzać w domku oraz o miejsce/region, w którym go wybudujemy? Z inną pogodą i problemami będziemy musieli się zmierzyć na Mazurach czy nad Bałtykiem, a jeszcze z innymi warunkami w górach, gdzie pokrywa śnieżna jest znacznie większa i utrzymuje się zdecydowanie dłużej. Z tym wiążą się także tak istotne kwestie jak koszty eksploatacji.

Dom z bali

Domek z bali jest budowany z suszonej tarcicy (podstawowy budulec ot prostokątne lub okrągłe bale). W tym przypadku ściany wewnętrzne i zewnętrzne można pozostawić bez ingerencji w ich kształt i wygląd, ale można także całkowicie je ukryć i wykończyć np. płytami gipsowymi czy cegłą. Przy wyborze bali o odpowiedniej średnicy (np. 220 mm) są na tyle ciepłe żeby nie wymagały dodatkowej izolacji termicznej. Natomiast te budowane z bali o grubości mniejszej, np. 72 oraz 92 mm potrzebują dodatkowej izolacji cieplnej. 

Dom murowany 

Budowa takiego domu jest niestety znacznie bardziej czasochłonna niż domu z bali, zależy także w znacznej mierze od warunków atmosferycznych. Jego budowa wymaga też większej biurokracji, organizacją pozwoleń na budowę, wyborem materiałów, co wiąże się z większym zaangażowaniem na etapie jego budowy.

Dom szkieletowy

 

Domy szkieletowe są tańsze w budowie w przypadku podjęcia decyzji o budowie domu w wariancie energooszczędnym. W domu tego typu łatwiej uzyskać szczelność powietrzną. Sprawdzi się w klimacie suchym i cieplejszym. Zdecydowaną zaletą tego typu domów jest znaczna możliwość projektowania i wykonania wnętrza. Wybierając taki typ domu, należy pamiętać, że pracuje, w związku z czym trzeba liczyć się z faktem "wydawania dźwięków" przez dom.

W celu uzyskania fachowej porady najlepiej porozmawiać z projektantem, który posiada doświadczenie i wiedzę, a uzyskując odpowiednie informacje i kryteria, pomoże wybrać odpowiedni typ i technikę budowy. Oni też dysponują odpowiednimi danymi dot. energochłonności domu, ew. kosztów materiałów i utrzymania domów wykonanych w różnych technologiach.

Co w domku i na działce? 

Dla osób, którzy lubią atmosferę na pewno ważny jest kominek, możliwość rozpalenia grilla czy ogniska przed domkiem. Dla dzieci istotny będzie plac zabaw, niekoniecznie atestowany (choć ten jest ważny, gdy w planach mamy komercyjne wykorzystanie obiektu), a dla aktywnych rodzin np. zamykane pomieszczenie gospodarcze na rowery, kajaki czy inny sprzęt turystyczny.

Jakie jest Wasze zdanie na temat budowy domku letniskowego i takiej formy spędzania wakacji? Podzielcie się swoimi opiniami i doświadczeniami w komentarzach!

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.