dzisiaj jest wtorek, 23 lipca 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Znaczenie zabawek edukacyjnych w rozwoju dziecka

2019-11-20 14:27

Zabawa edukacyjna z definicji

Pojęcie zabawki edukacyjnej sprowadza się do krótkiego stwierdzenia: „to zabawka, za pomocą której dziecko czegoś się uczy”. Ale ta samodzielna nauka poprzez zabawę w przypadku dziecka nie jest tożsama z nauką znaną ze szkoły, gdzie wiedza i umiejętności są zdobywane pod kierunkiem wychowawcy i nauczyciela. Zabawka edukacyjna pobudza wyobraźnię, a przez to inspiruje i aktywizuje dziecko, które samodzielnie poszukuje odpowiedzi – w szkole często po prostu udzielanych. W ten sposób uczy się dostrzegać związki przyczynowo-skutkowe i rozwija logiczne myślenie, tak potrzebne do prawidłowego podejmowana decyzji w przyszłości. 

Aby jednak zabawki edukacyjne spełniły swą rolę, muszą być dostosowywane do wieku dziecka i jego percepcji, zapewniając jednocześnie tak upragnioną rozrywkę. Mimo że dziecko podczas zabawy nie musi mieć nauczyciela, aby się czegoś nowego nauczyło, towarzystwo rodziców wciąż jest niezmiernie ważne.

Zabawa edukacyjna w praktyce

Wśród wielu edukacyjnych zabawek dostępnych na rynku dużym zainteresowaniem cieszą się puzzle i gry planszowe, które angażują całą rodzinę – równie dobrze bawią się przy nich dzieci, jak i dorośli.

Popularne układanki to rodzaj zabawki, która dostępna jest w wersjach dostosowanych w zasadzie do każdej grupy wiekowej. Układanki dla małych dzieci składają się z mniejszej ilości, ale większych części o prostych kształtach – opartych o podstawowe bryły geometryczne. Celem dziecka jest ułożenie z dostępnych klocków obrazka, który często stanowią bohaterowie z jego ulubionych bajek. Im dziecko starsze, tym puzzle stają się bardziej rozbudowane – części mniejsze w większej ilości, a obrazki powstałe po ułożeniu posiadają dużo szczegółów. „Poszukiwanie w zestawie pasującego fragmentu będzie wymagającą rozrywką tak dla dziecka, jak też rodzica, który na pewno chętnie przyłączy się do wspólnej zabawy” – wyjaśnia specjalista ze sklepu z zabawkami Cobi.pl.

Ale równie dobrą zabawę całej rodzinie zapewniają gry planszowe i zręcznościowe, które obok puzzli stanowią część asortymentu Cobi. Jedną z takich gier jest „Grillowanie”, idealna dla dzieci od 6 roku życia, które już dobrze znają cyferki. „Zasady gry są proste, sprowadzają się do rzutu kostką i złapania łopatką z planszy jedzonka o odpowiedniej sumie oczek – wyjaśnia specjalista producenta zabawek dla dzieci Cobi. – W ten sposób dziecko ćwiczy refleks i umiejętność liczenia.” Gra dostarcza wiele radości, ponieważ kostki oprócz oczek równych określonym cyfrom zawierają dodatkowe symbole, które w zaskakujący sposób mogą zmienić przebieg całej akcji.

Gra zręcznościowa „Grillowanie” Cobi

Zdj. Gra zręcznościowa „Grillowanie” Cobi.

Nauka poprzez zabawę

Układanki i gry zręcznościowe uczą spostrzegawczości i ćwiczą zdolność koncentracji. U małych dzieci kształtują umiejętność rozróżniania i dostrzegania podobieństw, natomiast u starszych umiejętność strategicznego działania. Pomocni w takiej zabawie okazują się rodzice, którzy powinni jednak pamiętać, aby dać dziecku możliwość swobodnego podejmowania decyzji w zakresie przebiegu gry.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.