dzisiaj jest piątek, 12 sierpnia 2022
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Sporty zimowe – jaką trasę wybrać?

2021-01-21 15:47

Stoki są oznaczone na mapie odpowiednimi kolorami, które pomogą nam wybrać ten idealny dla nas. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z nartami czy snowboardem – nie wstydź się! Zacznij od zielonej ścieżki, by już za klika sezonów znaleźć się na coraz trudniejszych etapach.

Zielone: dla początkujących

Na zielono oznaczone są stoki dla każdego. Charakteryzują się niewielkim nachyleniem, a co się z tym wiąże, narciarz nie może na nim rozwinąć zbyt dużej prędkości. Trasa przeznaczona jest dla osób początkujących oraz dzieci. Jeśli stawiasz dopiero pierwsze kroki, nie wstydź się! Każdy kiedyś zaczynał od tych najłatwiejszych stopni, na których nie spotkamy sportowych szaleńców czy popisujących się nastolatków.

Niebieskie: najczęściej używane

Na trasach niebieskich również nie powinny czyhać na nas niebezpieczeństwa. Korzystają z nich zarówno dzieci, które mają już za sobą kilka sezonów, jak i narciarze średnio zaawansowani. Trasy są mniej płaskie niż te zielone i można na nich powoli rozwijać skrzydła.

Czerwone: robi się gorąco

Te trasy nie należą do najłatwiejszych. Trzeba być ostrożnym i właściwie ocenić swoje umiejętności – jeśli nie jesteś narciarskim mocarzem, nie decyduj się na zjazdy po czerwonych stokach. Musisz liczyć się z tym, że możliwe są tu dość wysokie wzniesienia, które czają się za zakrętami. Dlatego jeśli na nartach nie czujesz się jeszcze 100% pewnie, nie rozpędzaj się i lepiej zawróć na niebieski szlak.

Czarne: tylko dla wyjadaczy

Jak nie trudno się domyślić czarne trasy to raj dla narciarskich zawodowców. Dla zwykłych narciarzy jest to na pewno duże wyzwanie – tam żarty się kończą. Niespodziewane zakręty, lód, zwężenia trasy, ukryte garby czy bardzo strome etapy, to tylko niektóre z elementów, na które możemy tam trafić. Lepiej więc zostaw tę trasę najlepszym – po lekcjach z instruktorem i intensywnych treningach być może i Ty wkrótce się tam znajdziesz.

Wyjeżdżając szczególnie za granicę pamiętajmy także o ubezpieczeniu turystycznym uwzględniającym koszty akcji ratowniczej, wypadku, kosztów leczenia za granicą i w kraju a także Odpowiedzialności Cywilnej. 

Dobór odpowiedniej trasy do umiejętności to podstawa. Kolejną ważną rzeczą jest zakup ubezpieczenia narciarskiego. Odpowiednia polisa uratuje nas w sytuacji poważnego wypadku bądź problemów z bagażem. Ważne jest, żeby zawierała ubezpieczenie OC, NNW, sprzętu i bagażu, a także pokryła koszty leczenia i assistance. Taki produkt oferuje np. elvia.pl

Dzieci mają obowiązek jeździć na nartach w kasku, dorosłych powinien obligować do tego zdrowy rozsądek i troska o bezpieczeństwo.

Udanego i bezpiecznego szusowania na stokach Polski i całego świata!

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.