dzisiaj jest piątek, 24 maja 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Bunkier w Konewce i żubry w Smardzewicach – wycieczka rowerowa po okolicach Spały

2016-10-11 13:01

 1. Bunkier w Konewce

  Pierwszym punktem na naszej wycieczce rowerowej jest poniemiecki bunkier w Konewce, zlokalizowany ok. 3 km od centrum Spały. Dojeżdżamy do niego kierując się żółtym szlakiem rowerowym na północ, przecinamy skrzyżowanie, po kilkuset metrach mijamy tartak, przy którym skręcamy w prawo. Do bunkra prowadzi nas oznakowanie. Największą atrakcją dla dzieci będzie zapewne możliwość przejechania się w koszu zabytkowego motocykla, a dla chłopców możliwość obejrzenia elementów uzbrojenia. Naszej Amelce najbardziej podobała się możliwość chodzenia … po szynach kolejowych.

  Bilet wstępu w 2014 r.: 9 zł/os. dorosła

  Możliwość przejechania się motocyklem z koszem, na pewno w wakacyjne weekendy.

  Zabytkowy motocykl przy bunkrze w Konewce

 2. Ośrodek Hodowli Żubrów w Smardzewicach

  Przed udaniem się na wycieczkę, upewnijcie się, czy Zagroda Żubrów jest czynna w tym dniu - tel. (44) 710 86 20, 508 190 667. W 2014 r. Ośrodek (z powodu gruźlicy żubrów) został zamknięty do odwołania.

  Spod bunkra obieramy kierunek na główny cel naszej wycieczki – Ośrodek Hodowli Żubrów w Smardzewicach. Droga prowadzi nas żółtym szlakiem rowerowym, pierwsze 3 km do miejscowości Ciebłowice Duże jedziemy dobrą, asfaltową drogą, która przechodzi w dosyć zniszczoną szutrową drogę. Przy skrzyżowaniu z drogą nr 713 wjeżdżamy na asfalt. Po prawej stronie będzie zielony szlak pieszy prowadzący do poniemieckich schronów w Jeleniu. My jednak ze względu na fakt jazdy z przyczepką, nie zdecydowaliśmy się na zboczenie ze szlaku rowerowe – co najmniej początkowa trasa była mocno porośnięta krzakami. Po przecięciu linii kolejowej wjeżdżamy w las, drogą Carskich Łowów. Jeśli chcemy, możemy skrócić sobie drogę, kierując się drogą na południe. Na północ odbija niebieski szlak pieszy, natomiast jadąc na południe dojedziemy do Łódzkiej Magistrali Rowerowej W-E. Jeśli jednak zdecydujemy się kontynuować trasę, w Smardzewicach docieramy do Magistrali i kierujemy się na wschód. Sam ośrodek i ok. 70 ha teren, jest enklawą Kampinoskiego Parku Narodowego. W ośrodku jest ok. 20 żubrów. My mieliśmy szczęście zobaczyć miesięczne i 3 dniowe maleństwa. Piękny widok! Altana, z której można oglądać żubry dostępna jest dla wózków, a na terenie ośrodka można zostawić rowery przy stojakach oraz zjeść przygotowany przez siebie posiłek. Jest coś wspaniałego w oglądaniu tych potężnych zwierząt, wszystkie dzieci, które przyszły z rodzicami, były zachwycone widokiem żubrów.

  Bilet rodzinny w 2014 r.:

  Max 2 os. dorosłe + dzieci - 2 zł/os.

  Figurka żubra - 3 zł .. a ile radości dla dziecka :)

  Matka z miesięcznym młodym

  Aby dotrzeć do Spały, ruszamy w drogę czerwonym szlakiem. Po drodze mijamy punkt orientacyjny zlokalizowany w tu w ramach gry terenowej Adventure Orient (www.adventureorient.pl). Zbaczamy lekko z trasy, kierując się wzdłuż torów do miejscowości Brzustów – musimy trochę nadrobić czas, a asfaltem jedzie się zdecydowanie szybciej i wygodniej. Po drodze mijamy kilka sklepów, w których można się zaopatrzyć w jedzenie i picie. Jeszcze w Brzustowie wracamy na czerwony szlak, którym skręcamy na północny-wschód. Odtąd kierujemy się zielonym szlakiem Traktem przez Puszczę Pilicką do Spały- mijamy starorzecze Pilicy, droga robi się coraz bardziej wyboista – zbudowana jest z niedużych kamieni, amortyzacja w naszej przyczepce na szczęście działa dobrze. W Spale montujemy rowery na samochód i jedziemy na sprawdzoną rybę do Fryszerki – miejsce przy drodze krajowej 48 w kierunku Białobrzegów, smażalnia z kołem młyńskim po prawej stronie – polecamy!

  Lokalizacje punktórw gry Adventure Orient naniesione są na mapę Spalski Park Krajobrazowy wyd. Compass (skala 1:50 000).

  Podczas wycieczki towarzyszyły nam sakwy i bagażnik rowerowy z serii Thule Pack'n Pedal oraz odzież marki Regatta - kurtka Ultrafly Jacket i softshell Delsie RWL050.

Noclegi w pobliżu

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.