dzisiaj jest niedziela, 04 grudnia 2022
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Rowerem przez dolinę Prądnika

2014-03-20 20:08

Przyczepki rowerowe dla dzieci do nabycia za pośrednictwem naszego Sklepu - http://sklep.dzieciakiwplecaki.pl/

 1. Zamek w Ojcowie

  Zamek w Ojcowie został wzniesiony w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego. Obecnie ma charakter zabezpieczonej trwałej ruiny. Pozostały resztki murów obronnych, ośmioboczna kamienna wieża, kuta w skale studnia głęboka na 20 metrów oraz dziedziniec. Będąc w Ojcowie warto wspiąć się na zamek, z murów roztacza się piękna panorama doliny Prądnika.

 2. Kaplica "Na wodzie" w Ojcowie

  Kapilica 'Na Wodzie' pw. Św. Józefa Rzemieślnika została wybudowana w 1901 roku na miejscu dawnych Łazienek Zdrojowych. Zaskakujące jest to, że kaplica została postawiona na przezrzuconej ponad nurtem potoku kładce. Kaplica to efekt represji carskich po powstaniu styczniowym, kiedy to zabronione było wznoszenie jakichkolwiek nowych obiektów sakralnych na stałym gruncie. Budowniczowie zbudowali więc kaplicę 'na wodzie', wykorzystując konstrukcję znajdującego się tu wcześniej zakładu kąpielowego.

  W środku kaplicy znajdują się trzy ołtarze wykonane w kształcie szczytów chłopskich chat. W szczycie głównego ołtarza umieszczono słońce, a pod nim figurki pięciu świętych. Po bokach tego ołtarza są dwa orły - symbol Polski - nad trzema unoszącymi się ku górze wężami symbolizującymi trzech zaborców. Znajdujący się w głównym ołtarzu obraz Matki Boskiej Wspomożenia został namalowany w 1901 r. przez jedną z kuracjuszek tutejszego uzdrowiska.

 3. Maczuga Herkulesa w Pieskowej Skale

  Zamki mają swoje legendy, duchy i zjawy jęczące w lochach czy ukazujące się na murach. „Pieskowa Skała” ma coś więcej – ma znaną chyba wszystkim, fikuśną w kształcie, Maczugę Herkulesa. Skała ta, szersza na górze i węższa na dole, wysoka na 25 metrów, stoi u podnóża zamku, na spłaszczeniu skalnym zwanym Fortepianem. Na wierzchołku Maczugi ustawiono mały żelazny krzyż na pamiątkę śmiałka, który jako pierwszy wspiął się na jej szczyt. Skała w sumie nie ma imponujących rozmiarów, ale i kształt i miejsce i cała okolica sprawiły, że związane jest z nią kilka legend. Jedna z nich brzmi następująco:

  Dawno, dawno temu żył sobie czarnoksiężnik Twardowski. Podpisał on umowę z diabłem, według której po jego przyjeździe do Rzymu diabeł wykona jego trzy zadania, a w zamian czarnoksiężnik Twardowski odda mu swą duszę. Pan Twardowski miał chytry plan – liczył bowiem, że diabłu nie uda się spełnić jego szalonych życzeń. Niestety, po wielu latach diabeł spotkał Twardowskiego w karczmie 'Rzym' w podkrakowskich Pychowicach. Wśród zadań, jakie czart musiał wykonać, było przeniesienie ogromnej skały z innego miejsca do Doliny Prądnika i ustawienie jej cieńszym końcem do dołu. Diabeł wykonał to zadanie, a skała stoi do dnia dzisiejszego, znana jako Maczuga Herkulesa. A co się stało z Panem Twardowskim? Podobno udało mu się uciec diabłu i zamieszkać na księżycu. Czy to prawda? Cóż, w pogodne noce warto z uwagą obserwować księżyc…

 4. Zamek w Pieskowej Skale

  Zamek w Pieskowej Skale kazał wybudować król Polski Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Pierwotnie budowla składała się z niezachowanej do dziś części górnej i dolnej, ocalałej. Zamek ma przebogatą, burzliwą i bardzo długą historię, którą najlepiej poznacie zwiedzając go z przewodnikiem. Warto wspomnieć, że wielokrotnie zmieniał właścicieli i aż dwukrotnie był trawiony przez pożary powodujące nieodwracalne straty. Obecnie możecie podziwiać czteroskrzydłowy zamek z pięknymi arkadowymi krużgankami, loogią i wieżą zegarową oraz basztę gotycką, dwa bastiony i wspaniałe ogrody. Widok z zamkowego wzgórza na wapienne skały jury krakowsko-częstochowskiej to jeden z najbardziej malowniczych pejzaży w tej części Małopolski. Zamkowe wnętrza i kolorowy ogród często wykorzystywane są jako oryginalne tło dla niecodziennych wystaw.

  U podnóża wzgórza, na którym wznosi się zamek, znajduje się kompleks pięciu stawów przepływowych założony w XVI wieku. Hodowano w nich karpie, szczupaki i karasie, a w późniejszym czasie pstrągi tęczowe. Od 1993 roku zaprzestano hodowli. Obecnie są one na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego ostoją płazów (traszka zwyczajna, traszka grzebieniasta, ropucha szara, ropucha zielona, żaba trawna, rzekotka drzewna, kumak nizinny). Odbywają one gody we wspomnianych stawach, migrując do nich z zimowisk niekiedy oddalonych nawet o 3 kilometry. W czasie tych migracji szlak godowej wędrówki płazów jest zabezpieczany przez wolontariuszy i pracowników Ojcowskiego Parku Narodowego, którzy przenoszą zwierzęta przez biegnącą obok drogę.

  Zamek wykorzystywany jest chętnie przez twórców filmowych. Grał m.in. w „Stawce większej niż życie” , „Janosiku” oraz „Ogniem i mieczem”.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.