dzisiaj jest piątek, 24 maja 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Poznajemy uroki Mazowieckiego Parku Krajobrazowego

2013-10-11 17:31

Otwock – miasto – park oddalone o 25 km od centrum Warszawy. W II połowie XIX w. założono tutaj pierwsze w Polsce nizinne sanatorium zajmujące się leczeniem chorób układu oddechowego. Odkryto wówczas, iż tutejszy mikroklimat, ma wyjątkowe walory przeciwgruźlicze. Od tamtej pory Otwock stał się miasteczkiem uzdrowiskowym.

Startujemy spod modernistyczno-secesyjnego budynku dworca kolejowego i kierujemy się czarnym szlakiem na południowy wschód. Dla zainteresowanych przyrodą i historią regionu – przy ul. Narutowicza 2 mieści się Muzeum Ziemi Otwockiej (czynne codziennie oprócz poniedziałków w godzinach 9.00 – 17.00).

Za skrzyżowaniem z ul. Narutowicza szlak skręca na południe i leśnymi ścieżkami zbliża się do okolic Karczewa. Uwaga! Jesteś na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Warto wiedzieć, iż pełni on ważną rolę „zielonych płuc” Warszawy.

Kolejny punkt przy naszej trasie to stary cmentarz żydowski, który leży w lasku na wydmowych piaskach przy dawnej drodze z Pogorzeli do Karczewa. Przed wojną Żydzi stanowili ¾ ludności Otwocka. W 1940 r. hitlerowcy utworzyli w mieście getto, które zostało zlikwidowane 2 lata później. Było ono drugie co do wielkości, po warszawskim. Wiele tekstów na kamiennych nagrobkach wyryto w języku polskim.

Kolejny etap naszej podróży to duża platforma widokowa nad brzegiem jeziorka w rezerwacie „Na Torfach”. Jeziorko, nad którym stoicie, wbrew pozorom nie zostało stworzone przez naturę. Jest zagłębieniem pozostałym po eksploatacji torfu, zasilanym przez źródełka bijące na jego północnych brzegach. Platforma ułatwia obserwację malowniczego krajobrazu torfowiska i zwierzyny zamieszkującej te tereny. Nad jeziorkiem gniazduje kilkadziesiąt gatunków ptactwa, najłatwiej zobaczyć łabędzie i usłyszeć dzięcioły. Niech Was nie zdziwią przebiegające w oddali łosie lub sarny.

Od platformy czarny szlak biegnie równolegle ze ścieżką dydaktyczną. Ustawione przy drodze tablice przytaczają wiele leśnych ciekawostek. Po ok. 500 metrach ścieżka skręca z leśnego traktu i zbliża się do jeziorka. Jeśli zaciekawiły Cię przedstawione informacje warto zatrzymać się przy każdej tablicy. Szlak i ścieżka dydaktyczna spotykają się ponownie przy bazie „Torfy”.

W starym budynku leśniczówki mieści się ośrodek edukacji ekologicznej Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Obok znajduje się parking leśny. Za największą atrakcję bazy uznaje się matecznik, w którym udziela się pomocy zwierzętom w potrzebie: zranionym sarnom, ptakom, które wypadły z gniazd oraz innym „trudnym przypadkom”.

Spod leśniczówki kieruj się na południowy wschód za czarnymi szlakami. Gdy dojedziesz do skrzyżowania szlaków skręć na północ za znakami niebieskimi. Po około 4 km dojedziesz do dworca kolejowego w Otwocku. Gratulacje, dojechałeś do mety!

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.