dzisiaj jest piątek, 24 maja 2024
Booking.com

Kliknij województwo, aby zobaczyć atrakcje.

Mapa atrakcji dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć wycieczki.

Mapa wycieczek dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Kliknij województwo, aby zobaczyć noclegi.

Mapa noclegów dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie

Zamek Chojnik atrakcją Karkonoszy

2018-08-29 16:57

Okolice Jeleniej Góry słyną z wielu zamków i pałaców tak bardzo, że przez wielu są nazywane „polską doliną Loary”, co oczywiście nawiązuje do słynnych francuskich zamków. Choć wiele z nich jest dziś zaniedbanych, to jednak coraz więcej miejsc powoli odzyskuje dawny blask. Na tym tle zamek Chojnik prezentuje się jako jedno z najciekawszych miejsc, które można polecić wszystkim osobom planującym wyjazd w ten malowniczy zakątek naszego kraju.

Zamek Chojnik należy do warowni, które powstawały już w czasach średniowiecza dla ochrony szlaków prowadzących przez Karkonosze do Czech. Pierwsze ślady budowli w tym miejscu datowane są na połowę XIV wieku. Od chwili swojego powstania zamek Chojnik był sukcesywnie rozbudowywany, aż do osiągnięcia wielkości znanej w czasach obecnych. Jego rozmiary pozwalają sądzić, że był to jeden z najważniejszych zamków w okolicy, co jest potwierdzane również przez znane dziś dokumenty.

W 1675 roku zamek Chojnik uległ spaleniu. Nie było to jednak wynikiem działań wojennych, a burzy z piorunami, które podpaliły drewniane elementy konstrukcji budowli zamkowej. Od tamtej pory obiekt popadał w coraz większą ruinę, gdyż ówcześni właściciele, którym był ród Schaffgotów, nie mieli środków na jego odbudowę. W początkach XIX wieku, wraz z rozbudzeniem romantyzmu w Europie, opuszczona twierdza wznosząca się na górskim szczycie zaczęła przyciągać coraz więcej osób, które chciały na własne oczy zobaczyć pozostałości po dawnej świetności. Zamek Chojnik szybko stał się popularny, co stało się głównie za sprawą kuracjuszy odwiedzających pobliskie Cieplice.

W związku z coraz większym ruchem turystycznym już w początkach XIX wieku zaczęto budować w opuszczonych pomieszczeniach zamkowych miejsca, w których podróżni mogli wypocząć i posilić się. Schronisko dla turystów powstało na zamku Chojnik już w roku 1860.

Po II wojnie światowej obiekt udostępniono od razu po zakończeniu działań wojennych, bywały jednak okresy, w których poza zwiedzaniem zamkowych ruin turyści nie mieli innych możliwości. Dziś powoli zamek Chojnik wraca do dawnej roli jednej z najbardziej znanych miejsc w Karkonoszach. Obiekt ten swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim atrakcyjnemu położeniu. Z zamkowych murów i ocalałej wieży rozciąga się piękny widok na panoramę Karkonoszy, możesz podziwiać zarówno przyrodę jak i pobliskie miejscowości.

Inną zaletą zamku Chojnik są szlaki prowadzące do dawnej górskiej twierdzy. Łatwe podejścia sprawiają, że mogą tam wejść zarówno małe dzieci jak i osoby nieco starsze lub posiadające gorszą kondycję fizyczną. Dzięki temu możesz z powodzeniem zorganizować udany rodzinny wypad na weekend, w którym jednym z zaplanowanych do odwiedzin miejsc będzie właśnie położony niedaleko Jeleniej Góry zamek Chojnik.

Miłośnicy historii rycerstwa powinni zwrócić szczególną uwagę na turniej, jaki jest organizowany każdego roku na zamkowych dziedzińcach. Kusznicy biorący udział w zawodach o „Złoty Bełt” dają popis prawdziwych umiejętności, o czym warto przekonać się na własne oczy. Impreza jest niezwykle atrakcyjna dla osób w każdym wieku.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę www.rezydencjalawendowewzgorze.pl/ oferującej noclegi w Karkonoszach.

Komentarze

Zalogowani użytkownicy nie muszą wpisywać kodu bezpieczeństwa. Zarejestruj się teraz lub zaloguj się jeśli masz już konto.